Každý školák ví, že jíst uzenou rybu a zapíjet ji mlékem je nápad, který může vést k nepředvídatelným či spíše těžko zvládatelným následkům. Existuje však ještě celá řada potravin, které bychom neměli kombinovat. Když sníme obě najednou, narušíme přirozené trávicí procesy a můžeme nám být špatně. Podívejme se na 7 takových dvojic.
Rychlá snídaně v letu, když máme opravdu málo času – chleba se sýrem a káva. Rozlučte se s veškerými přínosy, které by sýr jinak vašemu tělu přinesl. Jednoduché sacharidy obsažené v chlebu brání vstřebání vápníku. Z užitku pro nervovou a kardiovaskulární soustavu nebude nic. A když to zalijete instantní kávou, bude to vůbec všechno k ničemu.
Rada: když už tohle spojení doopravdy nemůžete vynechat, nahraďte alespoň kávu bílým nebo zeleným čajem.
Salát z rajčat a okurek je zvláště oblíben v letním období. Narazit na něj můžeme téměř všude. Poslední výzkumy však ukázaly, že spojení těchto dvou druhů zeleniny narušuje v organismu přirozené biochemické reakce. Vzniká nadbytečné množství solí, časem se objevují otoky a tělo nevstřebá celý objem vitamínů.
Rada: raději konzumujte každé zvlášť. Dneska salát z rajčat a zelených natí, zítra okurková klasika.
Kdy by odolal maminčiným opečeným brambůrkám s pečenou kotletou? Jenomže pro organismus je tohle spojení pořádná nálož. Škrob z brambor vyžaduje k trávení zásadité prostředí, bílkoviny z masa však kyselé. Když je sníme dohromady, zůstanou v žaludku příliš dlouho a mohou způsobit různé nepříjemné stavy: pálení žáhy, říhání, nadýmání a jiné poruchy. Zachraň se, kdo můžeš!
Rada: s masem je nejlepší kombinovat škrob neobsahující zeleninu – chřest, brokolici, květák, zelené fazolky, listovou zeleninu a cukíny.
Pohanka obsahuje železo, mléko zase vápník. Zdálo by se, že jejich spojením musí vzniknout úplně superužitečná směska. Mnoho lidí si ji opravdu zbrkle vybírá jako zdravou snídani nebo lehkou rychlou večeři. Jenomže opak je pravdou – tohle spojení žádný prospěch nepřinese. Oba prvky vzájemně blokují svoje vstřebávání. Pohanková kaše vařená v mléce znamená naprostou likvidaci prospěchu z mléka a podstatné omezení přínosu pohanky.
Rada: mléčné výrobky a potraviny obsahující železo jezte vždy odděleně.
Z podobných důvodů bychom si měli odepřít těstoviny s mletým masem. Slinné žlázy uvolňují trávicí enzymy a α-amylázu ptyalin, které rozkládají sacharidy ve škrobu na jednoduché cukry. Spojením potravin bohatých na bílkoviny (maso) s cukry vznikají nebezpečné sloučeniny, které mohou vést ke vzniku cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění.
Rada: těstoviny raději konzumujte zvlášť, volte druhy z tvrdé pšenice semoliny a doplňte omáčkou s bylinkami a kořením.
Každý si v létě rád dá meloun. Dobře vyzrálý vodní meloun obsahuje až 90 % vody a slušné množství jednoho z nejsilnějších oxidantů, lykopenu. Vitamíny A, B, C, železo, hořčík, draslík, vápník… Ne, nezměnili jsme téma. Meloun je totiž zelenina (opravdu, je to zelenina!), kterou nemůžete kombinovat s ničím. Okamžitě kvasí a dělá v žaludku neplechu.
Rada: konzumovat meloun samostatně asi nebude dělat problémy nikomu. Dejte si ho dobře vychlazený.
Spojení mléka a banánu si získalo oblibu zejména u stoupenců zdravého životního způsobu. Rychlá úprava a řada výživných hodnot, co si přát víc? Avšak o vhodném spojení těchto dvou potravin se vedou neutichající spory. Podle názoru výživových odborníků by se všechny druhy ovoce, zejména ty sladké, měly konzumovat samostatně. Zdrží se totiž v těle velmi dlouho, zpomalují trávicí proces a pokud mají nějaký «doprovod», špatně se vstřebávají živiny z nich. Mléko navíc je rovněž vhodnější k samostatné konzumaci.
Potraviny urychlující spalování tukové tkáně
Miniprůvodce světem fermentovaných potravin
1 komentář
„Meloun“ opravdu nie je zelenina!!! Melón je ovocie. Všetky plody, ktoré vzniknú premenou z kvetu sú z botanického hľadiska ovocie. Ako možno veriť obsahu článku, keď jedna z najzákladnejších a overiteľných informácii je hlúposť?