Pod heslem hubnutí do plavek začínáme svou trudnou cestu k ideální postavě. Svaly úpí bolestí, trenažéry se lesknou potem a slzami, ale ty super džínsy z loňska stejně nezapneme. Pojďme se podívat na nejtypičtější chyby – a nejen novicek – ve sportovních halách.
1. Včera bylo pozdě …
Naplněny nadšením, hnány blízkostí letní sezóny, rády by absolvovaly všechno najednou, opřely se do toho a co nejrychleji, pokud možno bleskem, viděly nějaké výsledky. Čím končí podobné pokusy vyrovnat se dlouholetým pravidelným návštěvníkům fiteness center je dost dobře známo. V lepším případě je bude několik dnů bolet i pouhé nadechnutí, v horším si způsobí vážný úraz. V každém případě je třeba počítat se svalovou bolestí, která rozhodně váš entuziasmus nepodpoří a pokud se první trénink nezdaří, může být i poslední.
2. Grandiózní plány …
„Chci shodit 15 kilo za tři měsíce, abych měla ideální břicho v červenci a na dovolenou i zpevněný zadek“. Ovšem naše plány zdaleka ne vždy ladí s našimi možnostmi. První měsíc může ručička váhy prostě trčet na místě, nebo dokonce popolézt doprava, protože lehkou tukovou tkáň nahrazuje svalová hmota, která je těžší. Mnoho novicek absence výsledků demoralizuje. Jestli se nepodařilo za celý dlouhý měsíc dosáhnout parametrů modelky, tak proč se vlastně celou dobu týrá? Bylo by dobré si připomenout, že nadváha se také nevytvářela měsíc, kila narůstala po dlouhou dobu a jejich zázračné bleskové zmizení je poněkud nepravděpodobné. Kdo chce mít formu a figuru v létě, měl by na ní pracovat začínat už od předchozího podzimu.
3. Hladové tréninky …
Méně jíst a víc se hýbat – toť axiom těch, kdo chtějí zhubnout. Ovšem není to tak jednoduché. Abychom cvičili s nějakým reálným efektem, musíme mít dost sil a energie. Jejich zdrojem je jídlo. Trénink s prázdným žaludkem, když naposledy jsme jedli před mnoha hodinami, je zbytečnou ztrátou času, protože na skutečně poctivě odvedený výkon jednoduše nemáme sílu. Cvičení až do vyčerpání, navíc ještě hladového organismu může vést k nepředvídatelným a nebezpečným důsledkům, včetně ztráty vědomí.
4. Trenažéry jsou pro svalovce …
Mnohé představitelky krásného pohlaví se jako ohně bojí trenažérů a posilujících cviků. Svůj strach zdůvodňují tím, že nechtějí, aby z nich posilování udělalo Schwarzeneggera. Jenomže i pro muže, kteří jsou zcela jinak predisponováni, není získání svalové hmoty na trenažéru nic snadného. Je k tomu nutný speciálně sestavený program cvičení a výživy. Z obavy před získáním příliš velké svalové hmoty dávají dívky často přednost kardiotréninkům a celý čas tráví na běžeckém pásu nebo na rotopedu. To sice pomáhá se shozením váhy, ale získat pevnou sportovní figuru bez silových cviků prostě není možné, bez nich nebudete mít pevné pružné hýždě brazilských tanečnic, vtažené břicho ani krásně tvarované ruce.
5. V myšlenkách jsem za horama …
Na co že to myslíváme při cvičení? No ano, správně, na to, co uvaříme k večeři, kdo co napsal na Facebook a že daňové přiznání se valem blíží. Zkrátka na všechno možné kromě cvičení samého. Zbytečné myšlenky se nám kumulují v hlavě, zbavují nás soustředění, odvádějí pozornost a brání svalové práci, vyvádějí nás z tempa. U některých druhů fitness, například jógy nebo pilates, je plné soustředění a pohroužení do sebe přitom přímo základním předpokladem úspěchu. Fitness centrum je místem, kde v plném i přeneseném slova smyslu musíme utíkat od problémů a nabít se pozitivním myšlením a energií.
6. Věc techniky …
Přesněji – jejího nedostatku. Je totiž lepší vůbec cvik nedělat, než dělat ho špatně. Jestli děláte sklapovačky stále tak, jak jste se to kdysi učili ve škole, tedy zasunete špičky nohou pod lavičku, hlavu podepřete dlaněmi a vší silou ji rvete nahoru, pak se pekáče buchet na břiše určitě nedočkáte. Zato si můžete pěkně zablokovat krční páteř.
7. Věrnost tradicím …
Věrnost je krásná lidská vlastnost, nikoli však v případě sportovního tréninku. Návyk na určitý blok cvičení se vytváří v průběhu měsíce, potom však začíná efektivita sestavy upadat. Aby se nevytratil veškerý efekt dosavadního cvičení, je třeba jeho program pravidelně pozměňovat, zavádět nové prvky a nutit tělo k vynaložení většího úsilí k jejich provedení.
8. Gastronomický bianco šek …
Samozřejmě to není spojeno bezprostředně se cvičením ve fitness centru, avšak právě prohřešky proti dietě bývají zásadní příčinou bezvýslednosti fyzické zátěže. Vliv sportovních cvičení na proces hubnutí je často prostě přeceňován. Návštěvy ve fitnessu, plavání v bazénu ani večerní běhání nám žádný bianco šek na stravování neposkytnou. Pouze zvyšují úroveň metabolismu, procvičují svaly a spalují poměrně nevelké množství kalorií. Například za hodinu cvičení aerobiku ztratíme asi 300 – 400 kcal, což se rovná jednomu malému koláčku. Abychom si „odpracovali“ jednu vepřovou kotletu s opečenými brambory, museli bychom intenzivně plavat jednu celou hodinu.
Závěrem tedy rada: buďte opatrní, nedopouštějte se podobných bláhových chyb, cvičte s potěšením a vytrvale a dosáhnete žádoucích výsledků.
Příprava na léto – potečou vám slzy smíchy
17 nejlepších cviků snižujících váhu