Dřepy mají na lidské tělo příznivé zdravotní účinky. V některých kulturách je dřep, a to hluboký dřep, s celou plochou chodidla na zemi, zcela běžnou pozicí, často používanou jako alternativa k sezení. Pro malé děti je poloha v hlubokém dřepu zcela přirozená. V pozdějších letech pak s každodenním vysedáváním ve školních lavicích tuto přirozenost ztrácíme. Přečtěte si v našem článku proč je dobré dělat dřepy každý den.
1. Uvolňují dolní část páteře
Jsme kulturou lidí s chronicky ztuhlými zády. Bolest v zádech je jednou z nejčastějších stížností, s níž se setkávají zdravotníci od neurologů až po chiropraktiky a fyzioterapeuty a také maséry. Je to způsobeno tím, že drtivou většinu dne podstatná část z nás prosedí v téměř neměnné poloze. Svalstvo udržující lidské tělo ve vzpřímené poloze tím tuhne a zkracuje se. Pánev je po dlouhé hodiny v nepřirozené pozici, což vede k různým vadám držení a funkce páteře.
S likvidací tohoto problému může pomoci takzvané sezení na bobku neboli hluboký dřep. Odborníci doporučují tuto pozici všem jako vynikající polohu podporující funkci středu těla a uvolnění zad. Pánev se při ní otáčí dozadu. Tím se natahuje páteř a protahují se ztuhlé a zkrácené svaly v dolní části zad. Pravidelné cvičení hlubokých dřepů pomůže zbavit se přirozenou cestou tuhnutí a bolesti nebo vůbec předejít jejich vzniku.
2. Protahují Achilovu šlachu
Achilova šlacha, nejpevnější šlacha lidského těla, spojuje trojhlavý lýtkový sval se svaly chodidla a patní kostí. Není radno ji přetěžovat, o to důležitější však je ji trénovat. Procvičená, pružná achilovka zajišťuje daleko menší riziko jejího poranění a zánětu ať už při běžné chůzi nebo kondičním běhu.
Hluboký dřep je také skvělý způsob, jak obnovit a upevnit správný rozsah pohybu kotníku, a zbavit se tak možných budoucích zranění. Dřep je určitě jednou z nejvhodnějších pozic podporujících jemné a přirozené uvolňování Achilovy šlachy. Protože drtivá většina z nás běžně pozici hlubokého dřepu s chodidly na zemi nezvládá, je třeba nacvičovat ji postupně a správně, nejraději s pomocí odborníka, aby nedocházelo k přetěžování kolen a kotníků.
3. Zpevňují nohy
Nohy jsou opora, jsou základem tělesného pohybu. Kolik času však věnujeme péči o ně? Když už tu nějaká péče je, jde často o péči spíše kosmetickou. I když někdo sportuje, třeba každé ráno běhá, často si neuvědomí, že nohy, které mu to umožňují, není možné pouze tímto způsobem zatěžovat, ale že potřebují také protažení a celkové zpevnění. Zkrátka že se musíme věnovat právě jim a nemyslet jen na to, kolik ranním během shodíme kil.
Zátěž při dřepu je jakousi protiváhou jednostranné zátěže, jakou je pro nohy například dlouhé stání. Svaly se napínají, aby unesly naši váhu a navíc udržely rovnováhu. Dřep posiluje kyčelní svaly a nastavuje boky do patřičného směru. Správně provedený hluboký dřep posiluje všechny svalové skupiny nohou a podporuje jejich správnou koordinaci.
4. Podporují napřímení trupu a přirozené rozložení kostí
Když sedíme v hlubokém dřepu, zaujímají pánev, stehna a spodní část páteře zcela přirozenou polohu. Podporuje to správné rozložení pánevních kostí i všech kosterních součástí páteře. Pomáhá to správnému držení těla a bezbolestné napřímené poloze trupu.
Jaký je význam hloubky dřepu a její vliv na zátěž kotníků, kolen a kyčlí? Bylo zjištěno, že čím hlouběji jdete, tím vyšší je zapojení kyčlí v poměru ke kolenům a kotníkům, to znamená, že zátěž se mezi ně postupně rovnoměrně rozkládá.
Dřep, zejména hluboký dřep, je také nejlepším cvikem pro zpevnění hýžďového svalu. Ten je důležitou stabilizační součástí mnoha našich každodenních pohybových aktivit – chůze, zvedání předmětů, běhu. Je rovněž stabilizátorem svalů trupu a nohou. Také stehenní svaly nejlépe zpevníme hlubokým dřepem.
Někteří z odborníků na fitness dřepy doporučují jako jeden z povinných cviků, který by lidé měli provádět každý den, i když třeba na žádné jiné cviky nemají čas.
10 každodenních cviků: kilogram týdně dole
7 účinných cviků proti faldíkům na bocích a na zádech