Zkuste věnovat několik minut těmto jednoduchým zkouškám, umožňujícím zhodnotit stav vlastního zdraví.
Bez přehánění můžeme říci, že zdravá páteř je základem lidského zdraví. Zkuste to zjistit s tímto jednoduchým testem a v případě nějakých odchylek se obraťte na ortopeda.
Svlékněte se do půl těla a podívejte se na sebe do zrcadla. Máte jedno rameno výš? Natočte se bokem a pozorně si prohlédněte horní část zad. Tvoří „kopeček“? Ramena jsou pokleslá a brada vysunutá dopředu? Pokud ano, máte zjevné příznaky vadného držení těla.
Teď se předkloňte a snažte se dotknout dlaněmi podlahy. Váš pomocník ať vám přejede prstem po páteři a pozorně ji prohlédne – všechny obratle by měly být seřazeny v jednu plynulou linii. Vybočení vpravo nebo vlevo je jasným příznakem skoliózy. To rozhodně není neškodný neduh, jak by se snad někdo mohl domnívat. Skolióza může vést k poruše správného uložení vnitřních orgánů.
Posaďte se na podlahu, napřímené nohy roztáhněte do stran. Mezi chodidla položte pravítko tak, aby nula byla na úrovni pat a sloupec číslic směřoval k prstům na nohou. Pomalu se předkloňte, ruce natažené dopředu, nohy stále natažené, bez pokrčení. Podívejte se, kam jste až dosáhli. Pokud nad 15 cm, je to výborné. Mezi 5 a 15 to rovněž není špatné, měli byste však věnovat víc pozornosti rozvíjení pružnosti a posílení zádových svalů. Výsledek pod 5 cm vypovídá o velmi malé pohyblivosti páteře a nízké elasticitě vaziv a svalů.
Zdravá páteř, zvláště pak její krční úsek, ovlivňuje zásobování mozku krví, a tím i jeho činnost.
Srdce. Zjistěte svoji tepovou frekvenci. Poseďte pět minut někde v klidu a tichu, nejlépe o samotě. Čtyři prsty jedné ruky položte zevnitř na palcovou stranu zápěstí. Nahmatejte puls. Jakmile ho zřetelně ucítíte, můžete začít po dobu jedné minuty měřit počet svých srdečních úderů.
Norma v klidovém stavu je kolem 60 úderů za minutu.
Delší život je na základě rozsáhlých epidemiologických studií spojován s nižšími hodnotami tepu v klidovém stavu. Když srdce pracuje s nižší frekvencí, méně se opotřebovává a více vydrží. Různé studie potvrdily také další negativní vliv rychlejší práce srdečního svalu.
Lidem s pulsem dlouhodobě vyšším než pětasedmdesát úderů za minutu hrozí až trojnásobně větší riziko srdečně-cévních chorob. Pokud puls opakovaně, minimálně pětkrát za sebou, dosáhne v klidovém tělesném stavu hodnoty mezi devadesáti a sto dvaceti, vyhledejte lékaře.
Vyšetřením se zjistí, zda netrpíte poruchou srdečního rytmu nebo jiným neduhem, který může činnost srdce zrychlit. Příčinou by mohly být hormonální antikoncepce, onemocnění štítné žlázy, obezita, dlouhodobý stres a také nevhodný životní styl. Denně je například zdravé vypít maximálně tři kávy. Tehdy má káva na srdečně-cévní systém dokonce ochranný vliv, stejně jako černý čaj nebo sklenice červeného vína. Obsahují totiž antioxidanty, které chrání cévy před škodlivým vlivem cholesterolu.
K nejprospěšnějším opatřením patří relax a pohybová aktivita. Rozhodně však ne zvedání těžkého závaží někde ve fitness centru. Srdce posílí a uklidní pouze aerobní aktivita. Podle odborníků je ideální rychlá chůze – šest kilometrů za hodinu alespoň čtyřicet minut čtyřikrát týdně. Srdci však prospějí i dvacetiminutové procházky. Se sportem obecně to nepřehánějte. Jak konstatují kardiologové, srdce velmi aktivních a profesionálních sportovců ve zvýšené míře ohrožují poruchy srdečního rytmu, hlavně po šedesátce.
Jazyk. Jazyk může o zdraví povědět mnohé. Změny, ke kterým na jazyku dochází, mohou lékaři pomoci odhalit nejenom zubní kaz nebo zánět ústní sliznice, ale také rané stádium řady onemocnění vnitřních orgánů. Domácí kontrolu je nejlépe provádět ráno. Samozřejmě z ní vylučujeme případy zanedbávání pravidelné a důkladné hygieny dutiny ústní, čištění zubů i jazyka – adekvátní zanedbané hygieně je i vzhled jazyka, zubů a úst, nehledě na nepříjemný dech. Kontrolovat v takovém případě vzhled jazyka nemá smysl.
Je-li jazyk v normě, je růžový, leskne se, jeho zbarvení je rovnoměrné, možný je lehký bílý povlak. Nevykazuje žádnou nepřiměřenou citlivost na chuť nebo teplotu.
Pokrytí celého jazyka bílým povlakem je nejčastěji dokladem nastuzení nebo zánětu žaludku. Pokud má povlak žlutavě nahnědlé zbarvení, může jít o špatnou funkci jater a žlučníku. Změnou barvy se může projevit nedostatek železa a vitamínu B12. Červený, jakoby naleštěný jazyk a zánětlivé koutky úst, porucha chuti a nesnášenlivost potravin, to vše dokládá nedostatek vitamínů skupiny B.
K čemu jsou nám nemoci?
Rakovina je poslední varování