V Číně označují koriandr za jednu z bylin podporujících nesmrtelnost. Coriandrum sativum je však za zázračnou bylinu pokládáno nejenom v Číně. Užíván je od starověku, objeven byl v hrobce egyptského faraona Tutanchamóna a léčilo se jím ve staré Indii i ve Středomoří. Starořecký lékař Hipokratés měl koriandr ve zvláštní oblibě.
Koriandr je vyhlášen svými protizánětlivými účinky. Na zánětlivá onemocnění jako jsou artritida, autoimunitní poruchy, srdeční nemoci, chronická únava, záněty střeva a další vysilující onemocnění, je koriandr ideálním prostředkem. Studie zveřejněná v roce 2004 v časopise Food Chemistry konstatovala, že výtažek z listů koriandru má ty nejsilnější protizánětlivé účinky. Zbaví vás například zánětu močových cest.
Dále pomáhá v léčbě neštovic, proti průjmu, při anémii, poruchách trávení i menstruačního cyklu, při zánětu spojivek a řadě dalších problémů se zrakem včetně degenerativních změn. Zabírá při kožních onemocněních, umí srovnat hladinu krevního cukru, je účinný proti osteoporóze, artritidě, revmatismu, bolestem hlavy, bolesti i ztuhlosti svalů. V nedávné době bylo prokázáno, že koriandr má další významné účinky na lidské zdraví. V USA je velmi oblíbený pro svoji schopnost zvyšovat hladinu „hodného“ a snižovat úroveň „zlého“ cholesterolu. Kromě toho má silný podpůrný účinek na játra.
Kaloricky je nevýznamný – ve 100 g je to 23 kcal. Zato obsah zdraví prospěšných látek je pozoruhodný. Obsahuje:
• vitamíny A, В1, B2, B3, B6, B9 (kyselina listová), C, Е, K, PP (niacin)
• cholin
• sodík, vápník, draslík, fosfor, železo a měď
• éterické oleje, pektin, rutin a alkaloidy
Dvě v koriandru obsažené sloučeniny – cineol a kyselina linoleová mají protiartritické a protirevmatické účinky. Protože tradice užívání koriandru má velmi dávnou ajurvédskou tradici, ujali se jeho výzkumu v All India Institute of Medical Sciences v New Delhi. Bylo zjištěno, že práškový extrakt z koriandru léčí revmatický zánět lépe než steroidy.
Další významná látka, kterou koriandr obsahuje, je dodecenal. Je to přírodní antibiotikum s dvakrát silnějším účinkem než gentamicin. Koriandr působí jako přírodní dezinfekce a urychluje hojení. Je také extrémně účinným prostředkem detoxikace organismu. Nejen že střevo zbavuje parazitů, ale dokáže ho zbavit i těžkých kovů, které se v něm usazují působením znečištěného životního prostředí.
Už ve starověku se koriandr těšil vážnosti pro svoje účinky při trávicích potížích všeho druhu. Americký botanik doktor James A. Duke je přesvědčen, že každodenní šálek čaje z koriandrových listů dokáže napravit jakoukoliv formu žaludečních potíží.
Jáhly: starobylý původ, moderní výživa
6 potravin podporujících látkovou výměnu