Lidský organismus je těsně spojen s emocionálním pozadím, s myšlenkami a pocity. Ocitne-li se člověk v extrémních podmínkách, kdy se rozhoduje mezi „žít“ a „zemřít“, připadá mu myšlenka na rýmu prostě neslušná.
Množství, délka a závažnost nemocí je věcí, o níž si do určité míry rozhoduje každý sám. Čím složitější, těžší a neradostnější je váš život, tím více nemocí vás bude trápit.
Mechanismus uzdravování i vzniku příznaků je v mnohém závislý na „pacientovi“. Energický, život milující člověk absolvuje nemoc jako jakýsi „piknik u cesty“. Posedí, odpočine si a jde dál za svým cílem.
Lidé depresivního založení jsou nemocní dlouho a těžce, hodně o tom mluví, vyžadují zvýšenou pozornost, jsou nespokojeni se způsobem léčení nebo s cenami léků. V jejich přítomnosti pociťují i zcela zdraví lidé jisté příznaky a pochyby, zda ještě mají na rukou a na nohách po pěti prstech. Pokud se vám od pohledu zdá, že tito lidé skutečně trpí, nedejte se mýlit! Mají veliké potěšení z možnosti předvést svou „bezmoc“ a vyvolávat v lidech patřičné emoce. Pokládají se do určité míry za jaksi významné, moudré a pevné, zkrátka, ne takové, jako ostatní. Neradi však přijímají odpovědnost a své „nemoci“ předkládají lékařům. Poznamenejme, že lékaři tyhle pacienty milují pro jejich fanatické odhodlání vyzkoušet na sobě veškerou světovou farmaceutickou produkci.
Pakliže vám tradiční medicína na bolesti v krku nabídne obvyklou soupravu léků, psychosomatika vám doporučí zamyslet se nad svými vztahy se šéfem a nad tím, která slova vám při poslední rozmluvě s ním v krku „uvízla“. Uzdravovat vás bude po etapách, se zaměřením na podvědomé příčiny, vyvážení emočního pozadí, náhradu nevhodných přesvědčení a přesměrování energie.
Základní kroky uzdravování podle psychosomatiky
1. Zjištění ochoty sdílet psychosomatický pohled na svět
To je nejdůležitější etapa na cestě k uzdravení. Musíte přijmout zodpovědnost za vlastní zdraví, pochopit a uvěřit, že jste s to působit na svůj organismus. Bolest neexistuje sama o sobě, vždycky se za ní skrývá nějaký „shluk“ myšlenek, přesvědčení a přání. Lék bolest pouze potlačí, vy však dál existujete ve stejných podmínkách. To vyvolává nové příznaky. Pokud jste ochotni přijmout odpovědnost za to, jak se cítíte, přecházíte k následující etapě.
2. Lokalizace
V této etapě je nezbytné se soustředit na své tělo. Od obecného „všechno mě bolí“ přejít ke konkrétním částem těla a zjistit, kde to zvlášť bolí.
3. Upřesnění příznaků
Zkoumáte vnitřní i vnější charakteristiky příznaku: řeže, pálí, píchá, tlačí… je to zarudlé, vyrážka, bolák…atd.
4. Ujasnění okolností
Tento krok po vás vyžaduje vybavit si, co se dělo, než se bolest nebo nemoc objevila. V rámci diagnostiky jsou posuzovány jak příčiny vnitřní, tak ty vnější, v úvahu je brán čas, který uplynul od události do objevení příznaků. Pokud vás rozbolí hlava, je doporučováno vybavit si, na co jste mysleli pře půlminutou. Okolnosti které se odehrály před půlrokem, vyvolávají chronická onemocnění, před devíti měsíci rakovinu.
5. Způsoby příznivého působení na tělo
Každý člověk obvykle ví, jak nejlépe přečká bolest. Někdo hledá zajímavou činnost, která ho od bolesti „odvede“, jiný se snaží hodně spát, další si dá teplou koupel a vybaví se zásobou bylinkových čajů a teplým plédem. Intuitivně zaujímáme pohodlnout polohu, vytváříme příjemné mikroklima, upravujeme jídelníček i denní režim. To je postup na fyzické úrovni, který pomáhá zmírnit projevy neduhu.
6. Postup z bodu 5 na psychické úrovni
Tady si ujasňujeme skryté vnitřní potřeby. Jestliže si rádi poležíte ve vaně s teplou lázní, dostává se vám patřičného psychického uvolnění, klidu a zvolnění životního rytmu. Pokud toužebně myslíte na „čaj s medem a postel“, ukazuje to na potřebu pozornosti, lásky a péče od vašich blízkých.
7. Jak příznak mění život
Nemoc vám může umožnit zůstat doma a vést klidnější a vyrovnanější život nebo cestovat do země s mírnějším klimatem.
8. Uvědomit si výhody nemoci
Člověk, který má zlomenou nohu, se netrápí výčitkami svědomí pro nečinnost, ale užívá si západu slunce a pomalu listuje stránkami oblíbeného románu. Možná i vaše nemoc vám umožní nechodit do práce, poskytne vám možnost věnovat se oblíbené činnosti nebo přečkat nepříjemné události, zbavit se odpovědnosti atp.,
9. Příprava nové aktivity
Zamyslete se, co můžete udělat, abyste přesměrovali energii od nemoci jiným směrem. Přehodnoťte své dosavadní chování, okolí, emoční reakce, naučte se říkat NE a nedopusťte, abyste byli vyčerpáni. Vaše nové činy nemusí být vždycky zásadního významu, mohou být čistě symbolické, avšak vždycky by vás měly odvést od myšlenek na nemoc. Zvláště přínosné je napsat práci o svém „zdravém životě“, mít spoustu přání a samozřejmě se mít rád, milovat život a každý den vítat se zájmem a radostí.
Nemoci kůže jsou vzkazy od duše
Liz Burbo: dokud si neodpustíte, nemůžete se uzdravit