Veškeré superdiety, ať se to zdá jakkoli podivné, jsou ve skutečnosti nepřáteli našich dokonalých tvarů. Má to dva důvody: jednak jen krátkodobý výsledek, vedoucí k rychlému nabrání ještě větší nadváhy jakmile skončíme s dietním stravováním. Jednak vyřazení některých důležitých živin z jídelníčku, které nám poškozuje zdraví.
V čem se tedy máme při hubnutí omezovat?
Hubnout na základě toho, že se ustavičně budeme v něčem omezovat a něco si odpírat nebo dokonce hladovět, je nebezpečné a od žádoucího výsledku nás to spíše vzdaluje. Základem toho, aby se tělo zbavilo části svých zásob, není hladovění, ale pravý opak – pravidelné jídlo. Existuje ostatně celá řada pověr, pokud jde o hubnutí…
Nemáme jíst chleba
Vláknina a užitečné živiny obsažené v celozrnném chlebu jsou při hubnutí nezbytné. Krajíček ke snídani nám naopak jenom prospěje. Právě snídani bychom měli skládat spíše ze sacharidů – celozrnného pečiva nebo ovesných vloček doplněných ovocem, plátkem šunky nebo bílým jogurtem. Dostatečně vydatná snídaně je zárukou nepřejídání během dne.
Nemáme jíst tuky
Velmi častá pověra. Tělo však tuky nezbytně potřebuje. Obsahují mnoho pro organismus významných látek, podílejí se na udržování tepelné stability, rozpouštějí se v nich některé vitamíny, jsou důležité při tvorbě hormonů. Samozřejmě záleží na tom, jaké tuky jíme. Žádoucí je konzumovat tuky obsahující nenasycené mastné kyseliny. Především tedy rostlinné oleje (olivový, slunečnicový, řepkový, sójový), ořechy a ryby – zejména tučné mořské ryby (například makrelu). Měly by tvořit 30 % denního energetického příjmu. Je třeba brát v úvahu, že jsou součástí řady potravin – například sýrů. Živočišné tuky a olej palmový a kokosový bychom měli konzumovat v daleko menší míře.
Nemáme jíst maso
Další mýtus. Maso je velmi důležitou složkou výživy. Lidské tělo dokonale využívá plnohodnotné bílkoviny právě jenom z masa. Maso jako jediná potravina obsahuje pro člověka dokonale využitelný dusík. Je významným zdrojem vitamínů, zejména skupiny B, zvláště pro krvetvorbu důležitého B12. Je rovněž významným zdrojem železa, vápníku, selenu, hořčíku i dalších prospěšných látek. Přesto se samozřejmě masem nebudeme přejídat. Rozumné množství je zhruba 100 gramů na den, především vzhledem k tukům, které maso obsahuje. Volte nejčastěji maso kuřecí, krůtí, králičí nebo rybí. Uzeninám se pro vysoký obsah tuků (a také soli) raději vyhněte. Na talíři by maso vždycky měla doprovázet zelenina, a to nejen nějaký lístek salátu, ale porce větší, než maso samo.
Nemáme večeřet
Další nesmyslná pověra. Večeři odbývat nesmíme. Náš organismus během noci regeneruje a k tomu samozřejmě potřebuje energii. Stejně tak neplatí, že bychom neměli jíst po páté nebo šesté hodině, neboť tím pácháme dietní sebevraždu. Rozhodující je, kdy se ukládáme ke spánku. Naposledy bychom měli jíst dvě hodiny před spaním. Vědecky bylo prokázáno, že bez ohledu na počet jídel během dne organismus stejně spotřebuje nezbytné množství kalorií. Jestliže chcete zhubnout, nemá smysl vynechávat nějaké jídlo. Rozhodující je kalorická vydatnost, množství jídla. Hlídat je a počítat je daleko užitečnější než většinu dne prohladovět a v noci pak podnikat nájezdy na ledničku.
Nemáme snídat
Tady odkazujeme na odstavec o chlebu a mýtus o nevečeření.
Vynechat sladkosti
Samozřejmě, že je lepší jíst ovoce čerstvé či sušené, med a ořechy místo klasické sladkosti. Ale úplně vynechat něco, co máte v opravdu velké oblibě, není dobré. Dejte si, ale malý kousek. A vždycky jen po ránu nebo dopoledne.
Tajemství té „správné“ diety je ve správném poměru příjmu a výdeje kalorií, v dostatečném pohybu, pestré a vyvážené stravě. Ne vždycky se přes veškerou snahu podaří dosáhnout kýženého výsledku. V takovém případě je lepší obrátit se na odborníka. Profesionál vám pomůže sestavit správný program hubnutí včetně fyzické aktivity, vybere složení jídelníčku i vhodné doplňky. Kontaktovat výživového poradce dnes můžete snadno i prostřednictvím internetu.
Nejvhodnější nápoje při hubnutí
Jak jsem shodil 100 kilo bez diety