Dobrý metabolismus je zárukou zdraví, správné váhy a dobré nálady. Seznámíme vás s několika poznatky o látkové výměně, které vám umožní dostat svůj organismus do normy.
1. Zlepšení výměny látkové neznamená jen cvičení a zdravé jídlo
Kromě nich je metabolismus ovlivňován množstvím nejrůznějších a velmi důležitých faktorů, k nimž patří kvalitní spánek, hormonální ukazatele, funkce štítné žlázy a mnoho dalšího. Pamatujte, že fyzická zátěž a vynechání škodlivých potravin nejsou samospasitelnými zázraky. Pokud nejste zdrávi, nedostatečně spíte, jste vystaveni neustálému stresu nebo trpíte chronickou únavou, váš organismus jen těžko bude podávat skvělé výkony.
2. Lidé se stejným metabolismem neexistují
Už je to tak, že každý člověk je unikátem sám o sobě nejenom slovně; každý máme svůj, zcela individuální metabolismus. Proto jakékoli srovnávání s někým jiným postrádá všechen smysl. Universální recepty neexistují. Aby člověk poznal individuální zvláštnosti své látkové výměny, musí sledovat funkci vlastního organismu ve všech jeho projevech. V úvahu je třeba brát i dané genetické dispozice.
3. Počítání kalorií nebývá přesné
Odchylka všech těch vzorců a kalkulaček bývá kolem deseti procent. To samozřejmě dost výrazně ovlivní celkový výsledek doporučený k udržení formy. Podobné vzorce jsou vhodné pro lidi s odhadnutelným metabolismem, jejichž organismus pracuje jako hodinky. Bohužel je takových lidí málo.
Zapomeňte proto na počítání a přestaňte je porovnávat s funkcemi svého organismu. Ve skutečnosti budete vydávat a dostávat úplně jiné objemy kalorií. Nehledě na to, kolik času a nervů úplně zbytečně ztratíte.
4. Spánek a metabolismus jsou neoddělitelně spojeny
Bylo vědecky prokázáno, že lidé trpící chronickým nedostatkem spánku a únavou často přibírají až do úrovně skutečné obezity. Důvodem je skutečnost, že organismus nezískává energii ze zdravého spánku, vyžaduje tedy více jídla. A to ne jen tak nějakého jídla, ale jídla vysoce kalorického. Protože však zároveň funguje jenom napůl, tato kalorická strava je trávena a využívána obtížně. V důsledku se tvoří tukové vrstvy. Určitě spěte 8 hodin denně. Kromě toho, že se budete cítit mnohem líp, začne také mnohem líp fungovat vaše tělo.
5. Kořenem problému je stres
Mnozí lidé ještě stále netuší, že stres je nejenom příčinou nadváhy, ale také dalších zdravotních problémů. A v jejich rámci je třeba uvést jeho zhoubné působení na metabolismus. Kvůli věčné nervové zátěži je organismus zaplavován hormonem kortizolem, který běžnou funkci výměny látkové narušuje. Zamyslete se nad tím, kolik času každý den strávíte nějakými „nerváky“. Je-li to často, je evidentní, co vám brání dostat se do formy.
6. Bazální metabolismus
Bazální metabolismus představuje množství energie, které lidské tělo spotřebuje pro udržování základních životních funkcí. Organismus spaluje kalorie i když jsme v klidu a nevyvíjíme žádnou činnost. Úroveň bazálního metabolismu je ovlivňována mnoha faktory, především věkem, pohlavím, tělesnou teplotou, celkovým zdravotním stavem, objemem svalové hmoty a fyzickou kondicí, geneticky, rasou a také klimatickými podmínkami. Podíl bazálního metabolismu na celkovém energetickém výdeji někoho může i překvapit, je totiž docela vysoký, u průměrného člověka je to 60-75%. Zbývající energii tělo vydává při trávení potravy, metabolismu živin, svalové práci a růstu. Avšak i lidé, jejichž bazální metabolismus je z důvodů genetických pomalejší, anebo ti, kteří hladovými dietami vycvičili své tělo k šetření každé kalorie a jejímu uložení v podobě tuku, mohou svůj bazální metabolismus ovlivnit směrem k větší rychlosti. Cesta je jediná: pohyb a pravidelná strava.
7. S věkem se metabolismus zpomaluje
Je smutnou skutečností, že s věkem se bazální metabolismus snižuje. Proto se nám také stává, že v určitém věku začneme přibírat, aniž bychom měli pocit, že nějak zásadně více jíme. Rychlost výměny látkové se po třicítce snižuje každých deset let. Proč to tak je, není dosud známo. Je však třeba s tím počítat. Čím jsme starší, tím více úsilí nás stojí udržet se v dobré formě. To, co nám pomáhalo ve dvaceti, nemusí ve čtyřiceti mít vůbec žádný účinek.
8. Svaly spotřebují více kalorií
Spolu se svalovou hmotou narůstá i objem kalorií, které organismus spotřebuje. Je příznačné, že u svalstva je to množství větší, než jaké spotřebuje tuková tkáň. Právě tím bývá vysvětlován rozdíl v rychlosti bazálního metabolismu u žen a mužů. U mužů bývá o cca 10 procent vyšší. Mají více svalové hmoty, spotřebují a spalují tedy více kalorií, a to i když mají stejnou váhu, jako ženy.
9. Proteiny pěstují svaly, omezení sacharidů vede ke spalování tuku
Užitečná informace pro všechny, kdo chtějí nejen zhubnout, ale také získat pevnější a svalnatější tělo. Svaly vyžadují výživu bílkovinami, snížíme-li objem sacharidů, dosáhneme spalování tuku. Když totiž tělu sacharidy dodáváme, čerpá energii z nich, nikoli z vlastní tukové tkáně. Měli bychom tedy vyvážit svůj jídelníček tak, aby v něm bylo více bílkovin a méně sacharidů.
10. Metabolismus zlepšuje intervalový trénink a cvičení se zátěží
Pro organismus je podobná zátěž signálem k akci, pokynem, že je třeba zvyšovat svalovou hmotu. Čím větší je její objem, tím lépe zabírá metabolismus. Je-li vaším cílem urychlení bazálního metabolismu, pak tím nejrychlejším způsobem, jak toho dosáhnout, je každodenní provádění cviků vyžadujících velký energetický výdej.
11. Káva před tréninkem pomáhá spalovat tuk
Kofein totiž uvolňuje tukové buňky a organismus je začíná využívat jako zdroje energie. To vede ke snížení váhy a to zas umožní zesílení tréninku. Celkově tedy dosahujeme lepších výsledků.
12. Bílkovina dodaná tělu během třiceti minut po cvičení napomáhá růstu svalové hmoty
Během tréninku je svalová hmota narušována a k její obnově je nezbytný stavební materiál. A tím je na bílkoviny bohatý pokrm. Nesmíte však zapomenout, že dopřát si bílkovinové hody musíte během třiceti minut po skončení tréninku.
13. Procházka je užitečnější než dieta
Tohle pro vás určitě není žádná novinka. Příště tedy místo hledání nové diety vyrazte na procházku. Pomůže vám to spálit nějaké kalorie, zlepšit funkce organismu a cítit se celkově lépe. Zvláště užitečná je procházka nebo proběhnutí před spaním.
14. Abyste svojí výměně látkové porozuměli, musíte sledovat stravu a váhu
Dávejte pozor na to, co jíte, jak moc se hýbáte, kolik vážíte a jaká je celková reakce organismu. Nakonec dokážete upravit svůj způsob života a přizpůsobit se natolik, abyste dosáhli žádoucího výsledku.
15. Porada s lékařem je správným krokem ke zdravému a pěknému tělu
Pokud máte za to, že všechno děláte správně a ve formě přesto nejste, určitě se obraťte na lékaře. Odborník vám dokáže vysvětlit, v čem je problém a poradit, jak na něj.
Ještě jednou připomínáme: metabolismus je věc zcela individuální. Nemá smysl neúměrně vyčerpávat organismus, abychom dosáhli jakéhosi vysněného vzoru nebo se někomu podobali.
12 způsobů jak zpomalit metabolismus, aniž byste to chtěli
5 přikázání pro zdraví od východních mudrců