Náladu obvykle spojujeme s něčím, co nás působí zvnějšku: se špatným počasím, nízkým nebo vysokým tlakem, „blázincem“ v práci, dopravními zácpami atd. Neměli bychom však zapomínat, že hlavní příčiny špatné nálady jsou obvykle skryty uvnitř organismu a přímo souvisejí s hladinou některých hormonů v něm.
Podle názoru doktorky Caroline Longmoreové, americké odbornice na zdravou výživu a autorky knihy „Tajemství serotoninu“, se mnohé problémy spojené s hormonální disbalancí dají napravit právě potravou. Například velmi důležitá esenciální aminokyselina tryptofan, kterou si lidské tělo neumí samo vytvořit. Do organismu se dostává s potravou a v krevním oběhu se mění na serotonin, biologicky aktivní látku, přenašeč nervových vzruchů v centrálním nervovém systému. Podílí na procesech, ovlivňujících lidskou náladu a psychický stav vůbec. Jeho nedostatek způsobuje změny nálad, deprese, poruchy spánku a podrážděnost vedoucí až k agresivitě. Serotonin také ovlivňuje také vznik a průběh migrény.
Doktorka Longmoreová doporučuje zařadit do jídelníčku alespoň pět potravin harmonizujících činnost organismu a vyvolávajícím na naší tváři úsměv častěji než obvykle.
Tvaroh
Tvaroh zrnitější konzistence, vyráběný tradiční metodou srážení ve vanách (v našich podmínkách je to ten balený v alobalu) dokáže kladně ovlivnit, jak se ženy cítí v období nastupujícího premenstruačního syndromu. „Tento tvaroh skvěle zmírňuje podrážděnost a napětí“, vysvětluje Longmoreová a doporučuje snídat celozrnný chleba namazaný tvarohem a posypaný zelenou cibulovou natí. Hlídejte si tučnost, neměla by překročit 2%.
Špenát
Špenát je bohatý na hořčík (obsahuje až čtvrtinu doporučené denní dávky), který tělu pomáhá poradit si se stavy neklidu, únavy a podrážděnosti. Krom toho hořčík chrání mozek a snižuje napětí v cévní stěně, čímž se přímo podílí na snižování krevního tlaku.
Tofu
Tofu je nejenom pravým pokladem pro vegetariány a vynikající dietní potravinou, ale také cenným zdrojem tryptofanu (744 mg ve 100 g produktu). Příliv serotoninu, k němuž po jeho konzumaci v organismu dojde, omezuje chuť na sladké a vyvolává pocit sytosti po delší čas, čímž snižuje příjem kalorií. A samozřejmě posiluje pocity pohody a štěstí.
Banány
Banány jsou dalším mocným zdrojem tryptofanu, draslíku a sacharidů, které organismus nasycují a zároveň mu pomáhají vypořádat se s duševní i fyzickou nepohodou. Doktorka Longmoreová doporučuje banán v nevelkém množství například k snídani v podobě smoothie s přidáním dalších ovocných zdrojů tryptofanu – ananasu, kiwi a švestek.
Tmavá čokoláda
O kladných protistresových a uklidňujících účincích kvalitní hořké čokolády se hovoří stále dokola, proto jen připomeneme: také ona obsahuje tryptofan a stačí opravdu jen pár čtverečků.
12 potravin pro ideální snídani
Avokádo – pro a proti. Zamyšlení nad zodpovědností spotřebitele.