Přestože už bylo zjištěno a potvrzeno, že jiné druhy ovoce jsou ještě bohatší na vitamín C než citron, zůstává právě tento nádherný žlutý plod do značné míry jeho symbolem. Obliba citronu nijak nepoklesla, protože jeho příjemná kyselost a svěží vůně jsou obohacením mnoha vyhledávaných osvěžujících nápojů a lahodných pokrmů ve kterékoli sezóně. V žádném případě nelze popřít, že je citron opravdovým pokladem pro lidské zdraví. Kromě buď jak buď bohatého obsahu vitamínu C podporuje citron tvorbu kolagenu, látky, která se podílí na stavbě pojivové tkáně a pomáhá při hojení. Citrónová šťáva obsahuje karotenoidy, vitamíny skupiny B, pektiny, fosfor, draslík, sodík, vápník, železo a další minerální prvky. Významný je obsah flavonoidů, antioxidantů preventivně působících proti kardiovaskulárním onemocněním a rakovině. Žlutá vrstva citronové kůry kromě užitečných silic obsahuje glykosid hesperidin, jenž blahodárně ovlivňuje prostupnost a křehkost krevních vlásečnic. Bílá vrstva obsahuje především flavony, glykosidy a deriváty kumarinu.
Citrony působí v organismu zásaditě, paradoxně ho tak pomáhají odkyselovat.
Silná kůra citronu tedy obsahuje značné množství cenných látek, kterých se však spolu s ní nejčastěji prostě zbavujeme. Výživoví poradci naléhají na její využití spolu s citronovou dužinovou, abychom z citronu získali co nejvíc prospěšných látek. Jak správně konzumovat citronovou kůru? Je to jednoduché. Zkuste citron zmrazit!
Pro účely zpracování celého plodu, to znamená včetně kůry, jsou ovšem bohužel vhodné výhradně citrusy z ekologického zemědělství – tedy biocitrony. Jinak se nevyhneme konzumaci škodlivých látek, které neodstraní ani pečlivé omytí – týká se to především pesticidů. Nezapomeňte však, že je třeba takové plody zpracovat ihned, protože bez ochrany fungicidy mohou v krátké době podlehnout napadení plísněmi.
Zmrazený citron
K tomuto zvláštnímu způsobu upotřebení je třeba i biocitron nejprve dobře omýt vlažnou vodou. Potom ho pečlivě dosucha utřeme a dáme do mrazáku, kde ho necháme až do stádia ztuhnutí. Jakmile ztuhne, vyjmeme ho a nastrouháme spolu s kůrou i jadérky. Získáváme velmi hodnotnou světle žlutou hmotu, kterou můžeme přidávat do jakéhokoli jídla i nápoje. Kromě nových chuťových nuancí získáme opravdu cenný zdroj zdraví prospěšných látek.Využitím citrónu bez kůry jsme jich získávali pouhých 40 %, s využitím opravdu celého plodu získáváme 90 %.
Zmrazená citronová šťáva
K výrobě nápojů se spíše než rozdrcená vlákna citronové kůry hodí zmrazená citronová šťáva. Vymačkáme ji před zmrazením citronů, zamrazíme ve formičkách a používáme kdykoli v případě potřeby k výrobě nápojů nebo ochucení pokrmů.
Užitečnost zmrazeného citronu
Skeptické hlasy tvrdí, že zmrazením citrón ztratí část svých prospěšných látek. Výzkumy však potvrzují, že mražené potraviny mají téměř stejné množství vitaminů a jiných důležitých látek, jako čerstvé. Výjimkou je vitamin E, který se při velmi nízkých teplotách rozkládá. Naopak vitamin C je velmi odolný vůči mrazu. Mnohé druhy ovoce a zeleniny si uchovávají devadesát procent vitaminu C i po celém roce v mrazničce. Týká se to i citronu. Nevelké ztráty zdraví prospěšných látek vznikající zmrazením citronu nejsou nijak významné. Daleko větší ztráty vznikají při úpravě tepelné. Například citrón do čaje bychom měli vymačkat teprve až teplota klesne tak, že se čaj dá pít.
Přidáváním citronové drti do jídel a nápojů získáváte ze žlutého ovoce maximální užitek. Prospívá všem tělesným soustavám a orgánům. Uvádíme jen některé z pozitivních účinků citronu:
– Čistí krev odváděním odpadních látek a toxinů, a upevňuje tak imunitní systém.
– Žlutá kůra pomáhá vylučování kyseliny močové, a je tak prevencí vzniku revmatismu, artrózy a dny.
– Snižuje tlak, zabraňuje vzniku sraženin a kornatění tepen.
– Dodává tělu draslík, čímž prospívá srdečnímu svalu a předchází jeho nemocem.
– Předchází vzniku infekčních onemocnění, protože ničí škodlivé baktérie, viry a plísně.
– Posiluje vstřebávání výživných a zdraví prospěšných látek, tím zlepšuje trávení a brání vzniku žaludečních potíží.
– Rozpouští ledvinové kameny a zlepšuje odchod žluči, a předchází tak onemocněním ledvin, jater a žlučníku.
– Zpomaluje proces stárnutí buněk aktivizací produkce kolagenu.
Proč ráno pít teplou vodu s citrónovou šťávou
Jídlo posilující imunitu