Každý Čech sní za rok šest kilogramů soli, tedy 16,5 g denně. To je o něco více, než je optimální doporučená denní dávka u zdravé populace – 5 g (u rizikových skupin jen 3 g). Sůl u nás nadměrně konzumují také děti. V letošním roce vydal hlavní hygienik ČR výzvu k zahájení aktivit směřujících ke snížení spotřeby soli.Jak snížit spotřebu soli a čím ji úspěšně nahradit?
Jak v těle působí chlorid sodný NaCl – sůl kuchyňská? Velmi dráždivě. Zabraňuje především vylučování odpadů látkové výměny.
– Způsobuje onemocnění ledvin, často se projevující otoky.
– Brání vylučování močoviny. Tím zhoršuje příznaky revmatismu, dny a různých ekzémů.
– Zvířata s nadměrným přísunem soli měla játra plná krystalů močoviny a jejich selhání bylo příčinou uhynutí.
– Sůl zvyšuje krevní tlak. Dochází k přetížení a onemocněním srdce.
– Nadměrně stimuluje činnost nadledvinek.
Souvislost mezi příjmem soli a hypertenzí byla vědecky prokázána, stejně jako u srdečně cévních onemocnění (infarkty, mrtvice), osteoporózy, otoků, rakoviny žaludku, ledvinových kamenů, astmatu a obezity. Kromě uvedených příznaků má sůl na svědomí i některé bolesti hlavy.
Někteří z amerických Indiánů ani Eskymáci sůl nikdy nejedli, přičemž se těšili dobrému zdraví. Mnozí z nás si však jídlo bez soli představit zkrátka nedovedou. Dá se soli odvyknout? Vědci i dietologové vám potvrdí, že ano. Postupovat ovšem musíte jinak, než to zkoušeli jeho veličenstvo Já První a Atakdále ve slavné pohádce. Konzumujte nejprve takové potraviny, které není třeba solit vůbec. Čím nahradit sůl a co se dá použít místo ní?
Jak se stravovat bez soli: potraviny schopné chuť soli nahradit:
1. V prvé řadě zařaďte do jídelníčku ve větší míře česnek. Nepříjemné aroma zmírníte, když rozmělníte česnek usušený. Dobře ho odstraňuje mléko, nebo rozžvýkání několika petrželových lístků.
2. Mořská sůl. Slovo „sůl“ vás nemusí lekat. Mořská sůl je mnohem prospěšnější, než chlorid sodný. Její součástí je jód, lidskému organismu velmi prospěšný prvek. Při onemocnění štítné žlázy se však o konzumaci mořské soli poraďte s lékařem.
3. Koření a bylinky. Mají řadu výhod, nejen prostou náhradu slané chuti. Řada z nich dokonce umožní plnější rozvinutí chuti upravované potraviny. Navíc mají další příznivé účinky na organismus. Od petržele přes kopr až po nať cibulky, od kmínu přes oregáno až po směsi typu adžiky by to bylo opravdu veliké množství koření, kořenících směsí a bylinek. Jen dejte pozor: některé prodávané kořenící směsi obsahují sůl!
V salátech sůl výborně nahradí citronová nebo limetková šťáva. Ve spojení s olivovým olejem je to výborné. Kromě chuti konzumujete skvělý podpůrný prostředek očisty organismu od odpadních látek. Také maso můžeme upravit s citronovou šťávou – například kuře takto připravené nemusíte vůbec solit. Potřete ho důkladně zvenčí i uvnitř citronovou šťávou a upečte. Bude výborné, šťavnaté a lahodné chuti. Na sůl si ani nevzpomenete. Sůl nahrazujících nebo její použití výrazně omezujících ingrediencí je celá řada. Je třeba uvědomit si, jak naléhavá je nutnost snížení konzumace chloridu sodného. Hledání nových úprav pokrmů nám pak půjde samo.
Které potraviny vzájemně posilují svou užitečnost
6 potravin podporujících látkovou výměnu