«Jsme to, co jíme» tuhle větu už dneska zná každý. Ale to, co děláme před jídlem, má na náš stav také vliv. A velký.
Užívat protizánětlivé léky
Acylpyrin, paracetamol a jiné nesteroidní protizánětlivé léky se nesmějí užívat nalačno. Nejenom že to sníží jejich efekt, ale může to způsobit závažné zdravotní problémy, například krvácení do žaludku. Sledujte pozorně příbalové letáky u každého léku a doporučený způsob užívání.
- Rada: negativní účinky zmírňuje mléko. Pokud je nemáte, zapijte lék velkým množstvím vody. Ideální je podle možnosti místo tablet používat čípky.
Pít kávu
Pití ranní kávy nalačno může skončit pocitem, že máte v žaludku kámen. Kyseliny kávová, chinová a chlorogenová, o jejichž přítomnosti v kávě nemá většina populace ani tušení, stimulují žaludek ke zvýšené tvorbě kyseliny chlorovodíkové. Zvláště osoby se zánětem žaludku by si tohle ranní potěšení měly rozhodně odepřít.
- Rada: Pokud si nedokážete zvyk pití kávy nalačno odepřít, pijte ji s mlékem nebo smetanou. Mléčný tuk negativní účinky nápoje zmírní. Raději než granulovanou pijte přírodní, pravou kávu.
Pít alkohol
Alkohol nalačno je absorbován dvakrát silněji, což by šlo přirovnat k jeho žilnímu zavedení. Navíc detoxikace takto zkonzumovaného alkoholu je pomalejší, delší a také – bolavější. Kocovinu si opravdu užijete. A vaše játra, ledviny a srdce bohužel také…
- Rada: Jestliže už se skutečně situace vyvinula tak, že máte v žaludku prázdno a napít se musíte, volte alespoň chlazený a nesycený nápoj, který se bude pomaleji vstřebávat. A máte-li sebemenší možnost, snězte s ním alespoň kousek chleba, nejlíp namazaného máslem.
Žvýkat žvýkačku
Žvýkáním se v žaludku zesiluje produkce kyseliny solné, která dráždí sliznici žaludeční stěny. Může dojít až ke vzniku gastritidy. Bylo rovněž vědecky prokázáno, že žvýkačka v lidech probouzí apetit na nezdravá jídla – typické jsou například hranolky.
- Rada: Méně škody nadělají žvýkačky bez cukru. Jejich žvýkání skutečně pomáhá neutralizovat prostředí v ústech, a tak snižuje riziko vzniku zubního kazu. Žvýkačku však nežvýkejte ani s plným žaludkem déle než 10 minut.
Chodit spát
Pocit hladu a nízká hladina glukózy vám budou bránit v usnutí, způsobí trhaný, povrchní spánek a předčasné probuzení. Je zajímavé, že nedostatek spánku zvyšuje hladinu hormonu hladu leptinu. A proto když jdeme spát bez večeře, sníme v následující den o to více.
- Rada: Určitě není dobré jít spát hned po syté večeři. Ale hladový už vůbec ne. Organismus v noci regeneruje a k tomu potřebuje energii. Naposledy bychom měli jíst 2 hodiny před spaním. Optimálním řešením jsou mléčné výrobky, protože obsahují hořčík a vápník, což jsou prvky důležité pro zdravý spánek. Zachránit vás tedy může třeba kelímek bílého jogurtu.
Intenzivně cvičit
Existuje názor, že při tréninku nalačno se spaluje více kalorií. Ve skutečnosti tohle prázdný žaludek nijak neovlivní, zato spalování svalové hmoty bude intenzivnější. A trénink sám nebude stát za mnoho, protože organismus jednoduše nebude mít dost energie.
- Rada: Intenzivní zátěž nahraďte aerobním cvičením. Při nemocech trávicí soustavy je lepší před každým cvičením sníst něco malého, protože fyzická aktivita stimuluje tvorbu žaludeční šťávy, která dráždí žaludeční stěnu.
Chodit do jakéhokoli obchodu
Každý ví, že pocit hladu člověka přinutí nakoupit mnohem větší množství potravin, než skutečně potřebuje. Ukázalo se však, že prázdný žaludek ponouká k větším nákupům čehokoli, nejenom v potravinářských obchodech. Vědci o tom prohlásili, že původní „chci jíst“ se v tomto případě zkracuje na „chci“, takže ať je člověk v jakém chce obchodě, nakupuje.
- Rada: Kromě předem připraveného a striktně dodržovaného seznamu potřebného nákupu vám pomůže i hotovost. Výzkum potvrdil, že když lidé platí hotově a ne kartou, utrácejí méně.
Pít citrusovou šťávu
Kyselina a vláknina obsažené v citrusech dráždí prázdný žaludek, což je zejména nabezpečné při zánětu žaludku nebo sklonu k tomuto onemocnění.
- Rada: čerstvá šťáva z citrusů bude zdravotním přínosem a nepoškodí vám žaludek, když ji naředíte vlažnou vodou v poměru 1:1 v případě vyšší kyselosti a v poměru 2:1, nemáte-li se zvýšenou kyselostí problémy.
Řešit sporné otázky
Bylo prokázáno, že hlad nás zbavuje zdrženlivosti. Aby se ovládal, potřebuje mozek energii. Je-li ovšem žaludek prázdný… K tomu by mohly leccos podotknout manželky domů se z práce vracejících hladových mužů :)).
- Rada: Nemáte-li čas se před klíčovým rozhovorem najíst, vypijte něco teplého, třeba čaj – a nabídněte také svému oponentovi. Zabijete dvě mouchy jednou ranou: zaplníte alespoň něčím žaludek a nastolíte přátelštější atmosféru.
A bonus na závěr: co se nalačno dělat dá:
Určitě každý ví, že nejlepší, co můžeme udělat nalačno, je najíst se. Vyšlo ovšem najevo, že jsou ještě další věci, které se přímo doporučuje dělat s prázdným žaludkem.
- Řešit úkoly. Schopnost soustředění a také pozornost jsou nalačno silnější. Podle názoru vědců je to spojeno s tím, že v dávných dobách se člověk v obdobích hladu musel koncentrovat na shánění a získání potravy. Při řešení úkolů navíc pomáhá také hormon grelin, který stimuluje mozkovou činnost.
- Rozhodovat se. Jestliže už dlouho váháte mezi červenou sukní a džínsovým overalem, udělejte to nalačno. Výzkumy prokázaly, že s prázdným žaludkem dělají lidé správnější a úspěšnější rozhodnutí, i když jsou to rozhodnutí více impulsivní povahy. Jistěže bude lepší tuto metodu uplatnit spíše u červené sukně a džínsového overalu než u finančních záležitostí, citového vztahu nebo zdravotních problémů.
5 každodenních malých triků, které vám prodlouží mládí
Jak to zařídit, abychom se dožili sta let?