Pokud nemáte možnost jíst pouze skutečně ekologicky čistou zeleninu a ovoce, postarejte se alespoň, aby množství chemie, která vám do organismu pronikne, bylo co nejmenší. Máme pro vás několik rad.
1. Důkladně myjte
Prvním a nejdůležitějším pravidlem je důkladné mytí. Pesticidy vytvářejí na povrchu ošetřeného plodu lepkavou, obtížně smývatelnou vrstvičku. Pořiďte si měkký kartáček nebo drsnější žínku a pečlivě myjte slupku každého zakoupeného plodu.
2. Loupejte
Ve slupce je zajisté hodně vlákniny, která je velmi prospěšná. Jenomže je v ní také nejvíce pesticidů. Takže pokud se vám nechce umývat pomocí kartáčku nebo žínky, loupejte.
3. Octová lázeň
Tuhle pozoruhodnou očistnou lázeň doporučují i odborníci. Lázeň vyrobíte snadno v plastovém umyvadle – na 10 dílů vody přijde jeden díl octa. Ponořte do lázně plodiny, které připravujete ke konzumaci. Po půlhodině je dobře opláchněte pod tekoucí vodou. Neutralizujete tak většinu pesticidů. Ovšem berte v úvahu pevnost či prostupnost slupky každého jednotlivého druhu a možnost proniknutí octové chuti do plodu. Kuličky viné révy se bohužel do octové lázně na půl hodiny bez ovlivnění jejich chuti ponořit nedají.
4. Solná lázeň
K mytí zelených natí a bylinek je vhodná solná lázeň. Do umyvadla ji připravíte v poměru 1-2 polévkové lžíce na litr vody. Promíchejte, ponořte zeleň, po půlhodině vyjměte a důkladně opláchněte tekoucí vodou.
5. Bez bubáků, žilek, žeber a košťálů
Kromě slupky proniká část chemie do plodin také s vodou, to jest rostlinným „žilním systémem“, transportním pletivem. Zbavujte se proto bez lítosti veškerých žilek, tuhých žeber zelných listů, jablečných bubáků, košťálů a tak dále a tak podobně.
6. Tepelné zpracování
Nejúčinnějším způsobem neutralizace dusičnanů je tepelné zpracování. Můžete jich tak zlikvidovat až 80 procent. Doporučováno je dokonce při vaření polévky slít vodu po prvním varu, protože do ní přejde největší množství chemie.
7. Kyselina askorbová
Přirozeným antagonistou dusičnanů je kyselina askorbová. V lidském těle brání jejich přeměně v karcinogenní N-nitrosaminy. Než se pustíte do zeleninového salátu, dejte si tabletu kyseliny askorbové, abyste minimalizovali škody. Ještě lepší je salát důkladně ochutit citronovou šťávou. Stejně působí i vitamín E. O důvod víc, proč salát postříkat kvalitním rostlinným olejem.
8. Kráska a zvíře
Když si na trhu vybíráte ovoce a zeleninu, dávejte přednost různým „zrůdkám“. Křivá mrkev a všelijak pokroucená petržel bývají mnohem chutnější a zdravější než mohutné a jako podle pravítka rovné oranžové a bílé krasavice. Ty bývají zpravidla nadupané chemií.
9. Dávejte přednost místnímu původu
Je zřejmé, že potraviny, které mají bez újmy na vzhledu a kvalitě urazit dlouhou cestu, musejí být na ni patřičně připraveny. Pokud si můžete vybrat mezi místním a zahraničním původem, volte místní.
5 pravidel šampiónů aneb proč máme jíst všechno
Jak způsob přípravy jídla působí na zdraví