Každá žena sní o dokonalé postavě a ideálních proporcích. Ostatně, všichni, kdo chtějí zhubnout, ženy i muži, neustále hledají prostředky a cesty, které by jim pomohly dosáhnout štíhlosti. Často je takové hledání zbytečnou ztrátou času a peněz a má zaručeně nulový výsledek. Průmysl krásy dnes nabízí nepřeberné množství metod zhubnutí, mnohé z nich však buď nefungují, nebo jsou přemrštěně drahé nebo mohou dokonce poškodit zdraví. Občas bohužel tohle platí všechno najednou.
Jako alternativu předraženým preparátům a procedurám jsme vybrali skutečně účinné a dostupné rostliny, respektive rostlinné potraviny, jejichž pravidelné používání může skutečně pomoci zhubnout. Pokud se rozhodnete pro jejich pravidelné použití, poraďte se s lékařem, zda ve vašem případě neexistují nějaké kontraindikace. A nezapomeňte – bez pohybu a vyvážené stravy nezhubnete ani se sebeúčinnějšími prostředky.
Káva
Je faktem, že mnoho dietologů kávu zamítá a před její konzumací varují. Poslední výzkumy však přiměřenou konzumaci kávy doporučují, a to nejenom za účelem hubnutí. A jaký je její vliv na snížení nadváhy? Kofein mírně povzbuzuje výdej energie formou tepla a nabuzuje fyzickou aktivitu organismu – zvyšuje ji až o 12 procent. Kromě toho prokazatelně stimuluje metabolismus, což je při hubnutí velmi prospěšná vlastnost. Kofein také urychluje spalování tuků, u lidí s obezitou v mírnější míře – o 10 procent, u štíhlých až o 29 procent. A konečně je v kávě obsažena kyselina chlorogenová, která snižuje vstřebávání glukózy ve střevě. Jako bonus uveďme, že kyselina chlorogenová mírně snižuje i krevní tlak.
Skořice
V současné době jsou prospěšné účinky skořice předmětem intenzivního výzkumu. Bylo prokázáno, že skořice významně snižuje hladinu krevního cukru (až o 30 procent při konzumaci 1 g skořice denně) a při dlouhodobém pravidelném užívání tak může být významným podpůrným prostředkem při léčbě moderní metly – diabetu druhého typu.
Pokud jde o hubnutí, bývají skořici často přisuzovány až neuvěřitelné účinky. Skořice není jen velmi účinným regulátorem hladiny krevního cukru. Povzbuzuje rovněž metabolismus. V tomto smyslu ji lze pokládat za pomocníka při hubnutí. Avšak ani každodenní konzumace nezaručuje, že významně zhubnete. Není to ovšem tak, že když budete denně konzumovat skořici, zratíte na váze.Bez správně nastaveného režimu výživy a pohybové aktivity vám skořice přes veškerou svou užitečnost nepomůže. Chcete-li dosáhnout skutečného účinku, kupujte pravou cejlonskou skořici, nikoli tu běžně nabízenou čínskou druhu cassia, která je sice levná, ale méně účinná. Krom toho obsahuje více jedovaté látky kumarinu, která se ukládá v játrech. Konzumace skořice tedy musí být umírněná – ne vyšší než 0,1 mg na kilogram hmotnosti. Lidé, kteří trpí žaludečními vředy nebo berou léky na ředění krve a těhotné ženy se musejí skořici vyhnout.
Zelený čaj
Že zelený čaj pomáhá při hubnutí, je obecně známo. Je to skvělý tonizující nápoj, likvidující zánětlivé procesy v těle. Zlepšuje trávení, má mírné močopudné účinky, a napomáhá tak odvádění přebytečných tekutin. Snižuje hladinu krevního cukru a v důsledku toho potlačuje chuť k jídlu. Tříslovina obsažená v lístcích zeleného čaje omezuje vytváření tuku a napomáhá jeho rychlému štěpení. Tyto vlastnosti ovšem platí o kvalitním čaji, nikoli o sáčkované drti ze supermarketu. Hledejte kvalitní lístkové druhy, jaké prodávají čajovny a specializované prodejny. K podpoře hubnutí pijte čaj čerstvě připravený, na 3-5 minut zalitý vodou horkou 80 stupňů (nesmí vařit) a bez cukru, nejméně tři šálky denně. Pozor si však musejí dávat lidé, kteří mají problémy s tlakem – zelený čaj tlak snižuje. Totéž platí v těhotenství.
Zázvorový čaj
Zázvor je velmi účinný pomocník při snižování tělesné hmotnosti. Pomáhá krevnímu oběhu a štěpení tuků, stimuluje trávicí soustavu, pomáhá organismu zbavit se „zlého“ cholesterolu, přebytečných tekutin a toxických látek. Asi dvoucentimetrový kousek oloupaného čerstvého zázvoru nastrouhejte a zalijte litrem vařící vody. Nechte 15 minut ustát, velmi pečlivě sceďte a pijte ho teplý před jídlem. Dbejte na to, aby zázvor byl zdravý, prohlédněte při nákupu všechny jeho záhyby, zda se někde neskrývá plíseň. S dávkováním to nesmíte přehnat, zázvor má silné prohřívací účinky, které vaše útroby pocítí silněji než ústa. Proto také pozor na polknutí kousíčku kořene. K čaji můžete rovněž přidat mátu, meduňku, jahodí či maliní, citron, česnek nebo kardamom. Všechny tyto přísady ovlivní nejen chuť, ale také posílí hubnoucí účinek čaje. Opatrní musejí být lidé s onemocněními srdce a oběhového systému, ledvin, žaludku a trávicí soustavy.
Artyčoky
Artyčoky kromě řady jiných zdravotních přínosů obsahují vlákninu inulin. Ta stimuluje trávení, zlepšuje výměnu látkovou a obnovuje rovnováhu střevní flóry. To všechno je při hubnutí velmi významné. Probiotické bakterie, pro které inulin představuje zdroj energie, přispívají k tvorbě trávicích enzymů, a mají tak přímý vliv na regulaci tělesné hmotnosti. Inulin rovněž stimuluje tvorbu žluče, což je další podporou trávicího procesu. Artyčoky navíc snižují pocit hladu a odvádějí z těla nahromaděnou tekutinu. Zároveň mají velmi nízkou kalorickou hodnotu: 10 deka artyčoků má pouhých 53 kalorií.
Chilli
„Pálivá“ nejsou jídla obsahující chilli a jiná ostrá koření jen tak pro nic za nic. Zvyšují výdej energie po jídle a přechodně zvyšují tělesnou teplotu. Látka kapsaicin, která způsobuje tento efekt, umí tělo přimět ke spalování tuků místo spalování sacharidů. Dodává také dříve pocit sytosti a snižuje chuť k dalšímu jídlu. Jsou tu však jistá rizika – kapsaicin může podráždit krk, jícen i žaludek. Nevhodná jsou ostrá jídla pro lidi s citlivým žaludkem nebo žaludečními vředy. Někomu také může kapsaicin zvýšit tlak. Dietologové také varují před konzumací takto kořeněných horkých jídel – což je specialita některých asijských receptů. Alergici si musejí na kapsaicin dát dobrý pozor.
Brokolice
Brokolice je po právu stálicí v každém přehledu potravin pomáhajících hubnout. Je neuvěřitelně zdravá, obsah živin je velmi vysoký. Navíc je v ní celých 88 procent vody a bohatě vlákniny. Dodá vám tedy pocit sytosti, přestože její energetická hodnota je pouhých 138 kJ/100 gramů. Kromě toho obsahuje 4,4 g bílkovin, což je pro organismus na dietě velmi důležité. Nejlepší je příprava na páře, kdy většina živin zůstane zachována.
Ovesné vločky
Díky zcela výjimečně vyváženému složení pomalých sacharidů, kvalitních bílkovin, tuků a vlákniny dosahuje ovesná kaše vysokého sytícího indexu. Sytící index je ukazatel vyjadřující schopnost nasytit a odsunout nově vznikající pocity hladu. 100 gramů tepelně neupravovaných suchých ovesných vloček přitom představuje celkem 342 kcal – bílkovin 12,3 g, tuků 6,11 g, sacharidů 59,5 g a vlákniny 8 g. Vařením energetická hodnota vloček klesá – 100 g vařených vloček má 88 kcal. Hovoříme ovšem o vločkách vařených ve vodě, bez přidání přísad. Beta-glukan, rozpustná vláknina, kterou ovesné vločky obsahují, vytváří v žaludku hustý gel. Ten zpomaluje trávení a prodlužuje pocit plnosti. Tímto způsobem ovlivňuje produkci hormonů řídících chuť k jídlu. Pocit sytosti může trvat až několik hodin. A tím se samozřejmě snižuje celkový počet za den přijatých kalorií.
Brambory
Divíte se ? Brambory jsou často a zcela neprávem podezírány z toho, že způsobují obezitu. Odborníci však konstatují, že brambory pomáhají v boji proti obezitě. Vyvolávají rychle pocit nasycení, a brání tak přejídání. V bramborách bohatě zastoupené vitamíny skupiny B pomáhají metabolizovat sacharidy. Navíc jsou brambory bohaté na minerály, které zabraňují zadržování tekutin ve tkáních. Krom toho jsou brambory vydatným zdrojem vlákniny a velkého množství živin a pro svoji měkkost a šetrnost mají celkově velmi příznivý vliv na trávicí soustavu a lidské zdraví obecně.
A/N/A
Jak zhubnout přes boky. 4 jednoduché cviky.
Pryč s dietami – jak najít svůj způsob hubnutí
1 komentář
Děkuji