Dobře fungující metabolismus je snem každého, kdo touží zhubnout a získat štíhlou postavu. Vyzkoušejte našich devět rad, které možná nepůsobí příliš zřejmým dojmem, ale skutečně fungují.
1. Zvykejte si na zimu
Jedním z nejpohodlnějších způsobů, jak zahájit své tažení za štíhlostí je snížení teploty v místnosti, v níž se především zdržujeme. Ať už klimatizací nebo obyčejnou ventilačkou snižte teplotu zhruba na 20 stupňů. Jeden z výzkumů zaměřených na hubnutí potvrzuje, že chladný vzduch stimuluje produkci užitečného hnědého tuku, který pomáhá organismu zahřát se na úkor tukových zásob.
2. Nevyčerpávejte se cvičením
Zavrhněte dlouhé tréninkové zátěže: vědci zjistili, že lidé, kteří pěstují krátkodobé intenzivní cvičení (5 sérií po 30 vteřinách), spalují o 200 kalorií více! Rychle a egfektivně – není to snad sen každého, kdo usiluje o snížení hmotnosti? Ke stimulaci metabolismu vám stačí pár minut. Výsledek na sebe nenechá dlouho čekat.
3. Jezte kelp, wakame, dulse, nori anebo mořské zelí
Co je to? Druhy mořské řasy Laminarie. Obsahují více než 40 mikro a makro živin a urychlují metabolismus. Všechny mořské řasy obsahují chlorofyl a energii získávají prostřednictvím fotosyntézy. Patří k zeleným superpotravinám, jakkoli ne všechny jsou zelené. Některé mají vlivem pigmentového překrytí chlorofylu barvu hnědou, černou nebo červenou. Chlorofyl je významný přírodní antioxidant. Japonské výzkumy prokázaly, že v mořských řasách obsažená látka fukoxanthin podporuje spalování tuku v tukových buňkách bílé tukové tkáně. Mořské řasy navíc obsahují spoustu dalších zdraví prospěšných látek: jód, hořčík, sodík, vápník, zinek a vitamíny skupiny B. Protože jsou zásadité, pomáhají snížit metabolické překyselení organismu. Mají protivirové, protizánětlivé, protiplísňové a antibakteriální účinky.
4. Před spaním ztlumte světlo v místnosti a snižte zářivost monitorů
Pár hodin před spaním má v místnosti být jen slabé teplé světlo. Příliš ostré osvětlení místností a zářivost obrazovek a monitorů narušuje tvorbu melatoninu – spánkového hormonu. Usínat je vhodné před jedenáctou večer, neboť vrchol tvorby melatoninu nastává právě v tuto dobu. Nedostatek spánku pak způsobuje nežádoucí změny v metabolismu. Vzrůstá hladina stresového hormonu kortizolu, narušena je imunitní reakce organismu. Klesá rovněž jeho schopnost správného hospodaření s glukózou a zvládání hladu, protože se snižuje produkce leptinu – hormonu hladu – a zároveň stoupá tvorba grelinu, který zvyšuje chuť k jídlu. Rovnováha signálu sytosti a touhy po jídle je porušena. Proto bývá únava z nevyspání spojena s vysokým apetitem a lidé trpící nespavostí mívají problémy s nadváhou.
5. Konzumujte extra panenský olivový olej
Olivový olej je zdravější než ostatní běžně používané rostlinné oleje, protože je stabilnější. Jeho složení mimořádně prospívá srdci a celé oběhové soustavě. Studie provedená na katedře nutriční medicíny na universitě v německém Tubingenu dokládá, že olivový olej zasytí více než jiné tuky. Potvrzen byl rovněž preventivní účinek pravidelné konzumace 10 g denně extra panenského olivového oleje proti cukrovce. Zároveň olivový olej pozbuzuje trávení a pomáhá hladkému chodu metabolismu. Do salátů i na pokapání bruschetty tedy rozhodně volte extra panenský olivový olej.
6. Přidávejte do jídla hořčici
Vědci z Oxfordského polytechnického institutu prokázali, že čajová lžička hořčičného semínka zrychluje metabolismus až o 25 procent po dobu několika hodin po jídle. Navíc jsou hořčičná semínka bohatým zdrojem velkého množství pro lidský organismus velmi přínosných látek – například selenu nebo vitamínu D.
7. Skořice proti nadváze i cukrovce
Účinkem skořice tělo snadněji spaluje cukr a nepřeměňuje ho na ukládaný zásobní tuk. Skořice má rovněž výjimečnou schopnost snižovat hladinu cukru v krvi. Navíc urychluje štěpení tuků a snižuje cholesterol. Celkově posiluje metabolismus a velmi napomáhá očistě střeva a celkové detoxikaci organismu. Esenciální oleje obsažené ve skořici totiž likvidují množení širokého spektra virů, bakterií a plísní. Skořice je účinným antioxidantem a podporuje rovněž mozkovou aktivitu. Doporučována bývá čajová lžička denně. Je třeba brát do úvahy, že skořice ředí krev – lidé užívající léky s identickým účinkem by tedy neměli skořici používat příliš často.
8. Vyzkoušejte japonský čaj matcha
Zelený japonský práškový čaj matcha byl celá staletí nedílnou součástí japonského čajového obřadu. Udává se, že obsahuje až stokrát víc antioxidantů než běžné zelené čaje. Mezi nimi vynikají takzvané katechiny. Seriózní Americký časopis pro klinickou výživu uvádí výzkumné výsledky dokládající pozoruhodné účinky pravidelného pití čaje matcha, respektive katechinů v něm obsažených, na snižování obezity a s ní spojeného vysokého cholesterolu. Matcha zvyšuje metabolismus až o 40 procent. To není jediný přínos tohoto zázračného nápoje, zkoumány jsou jeho preventivní a léčebné účinky na řadu chorob, včetně rakoviny.
9. Smějte se
Britská bioložka Helen Pilcherová uvádí, že jestliže se hodinu válíte smíchy při filmové komedii, vydáte stejné množství energie, jako byste tu hodinu energicky kráčeli. Velmi silný smích podle ní dokáže spálit až 120 kilokalorií za hodinu. Smích navíc aktivuje břišní svalstvo a posiluje metabolismus. A jak doktorka Pilcherová sdělila časopisu Science, kromě lepší nálady a antistresového účinku prospívá smích také krevnímu oběhu a srdci.
3 pravidla zdravého a trvalého snížení váhy
Potraviny urychlující spalování tukové tkáně