Přestože čas věnovaný jídlu zabírá podstatnou část lidského života, je velmi snadné ztratit s procesem nasycení blízký kontakt. Leží před námi plný talíř, stačí okamžik – a talíř je prázdný. Jak je to možné? Chuť jsme sotva pocítili, natož abychom měli z jídla nějaký vědomý požitek.
Je nicméně možné odnaučit se mechanickému konzumování každodenním rozvíjením vědomého vnímání jídla a jeho příjmu. Jak toho docílíme?
Mějte k jídlu zodpovědný vztah
Najděte si několik minut denně na nácvik vědomého nasycení. Nejprve si dejte za úkol jíst vědomě alespoň jedno jídlo denně. Třeba ne celé, stačí část. Každý týden až dva čas protahujte, dokud nebude jasné, že se dokážete stravovat uvědoměle po celý den. Podle možnosti zvolte dobu, kdy budete mít možnost plně se soustředit na to, co jíte, aby vás nic a nikdo nerušil. Vědomé stravování zahrnuje několik aspektů. Především schopnost uvědomit si pocit hladu a nasycení, vnímat chuť podávaného jídla, vybírat si. Zaměřte se zejména na nácvik vnímání chuti jídla.
Vyberte si obyčejné jídlo
Vhodné je začínat nevelkým množstvím jídla jednoho druhu. Důležité je, aby to nebyl nějaký spouštěč přejídání, tedy pokrm svádějící jíst bez zastavení. Dobrou volbou bude mrkev, jedno dvě zrnka vína nebo pár kousků banánu. Jak se bude rozvíjet a prohlubovat vaše schopnost vědomého jezení, můžete zkusit přejít k pokrmům „nebezpečnějším“ – několika kouskům čokolády nebo pečiva.
Soustřeďte se na jídlo a jezení
Vezměte kousek jídla, třeba zrnko vína – a podržte ho v ruce. Zaměstnejte všechny smysly: přivoňte, všimněte si barvy a tvaru, vnímejte oblý dotek v dlani a prstech. Pokud se vám myšlenky rozutečou, nenásilně je vraťte zpět k tématu vinné kuličky ve své ruce. Druhá taková není v celém vesmíru. Potom s plným vědomím svého pohybu zvedněte ruku k ústům a vložte zrnko do nich. Je hladké a chladné…
Naslouchejte svým myšlenkám a pocitům
Možná se vás zmocní pokušení. «To je dobré! Doufám, že tam ještě nějaký hrozen mám…». Možná však budete zklamáni: «Jen vinné zrnko, žádný čokoládový rohlíček…». Ať si myšlenky plynou, jak chtějí, nechte je být.
Všímejte si, jak se mění vaše chuťové zážitky
Začněte žvýkat. Když vám kulička v ústech praskne, pocítíte výbuch chuti, sladkost i vinnou nakyslost. Jak bude chuťový vjem slábnout, můžete pocítit chuť pustit se do další kuličky, i když jste tuhle ještě nedojedli. Všimněte si toho.
Pokuste se ppodržet si všechny ty pocity i když už zrnko polknete. Uvědomte si, že jste z něj získali energii a výživné látky.
Registrujte svá přání
Až projdete doopravdy úplně všemi popsanými etapami s prvním zrnkem vinné révy, můžete si vzít i druhé, pokud ještě budete chtít. Pozorujte, zda se vám chce splnit si přání vzít si i druhé zrnko, zda skutečně máte tělesný pocit hladu. Možná se ukáže, že jedno vědomě snězené zrnko vás dokázalo nasytit. A možná, že ještě když ho budete jíst, pomyslíte si, jak byste si teď dali hrst ořechů. Zmocní-li se vás nepřekonatelná touha jíst, uspokojení se nedostaví. Vědomost nás vrací k přítomnosti, k bezprostřední zkušenosti požitku z každého jednotlivého kousku.
Soustřeďte se na chuť
Smysly probudíte soustředěním na chuť pokrmu. Pozorně zkoumejte chuť, své pocity z jídla, které právě jíte. Pomůže vám to dosáhnout požitku z nasycení. Je jedno sousto moc anebo málo? Kolik je jich třeba, abyste neměli hlad a byli spokojení? Odpověď se dostaví s každým jednotlivým soustem.
Síla výběru
Ve sladěné práci mysli a těla se ukrývá obrovská síla. Pomáhá nám pochopit, že máme na výběr. Můžeme pocítit chuť jídla a poznávat ji, nebo jíst neuměle – zhltnout a ničeho si nevšimnout. S postupujícím časem pro vás bude stále snazší pocítit chuť pokrmu a uvědomit si, jaký užitek vám přináší. Vědomé jezení bude pro vás dobrým pomocníkem při každém jídle, ať už o samotě nebo spolu s jinými lidmi.
Nacvičujte každý den
Vědomé stravování trénujte každý den. Na této cestě vás čeká mnoho objevů a nová, zajímavá zkušenost s jídlem.
Jak probudit svůj metabolismus: 10 jednoduchých rad
Průmysl dietních potravin si nepřeje, abyste věděli, že diety nefungují