Podoba současné společnosti je taková, že člověk má občas pocit, že mu ze všech těch problémů praskne hlava, že nevydrží hektické tempo, nápor pracovních povinností a stresu, tlaky konkurence a všeho, co v něm vyvolává podráždění, rozčilování, úzkost a ustavičnou nervozitu.
Snad každý z nás čas od času sní, jak tohle všechno nechá plavat a odstěhuje se na nějaké tiché místo, kde nejhlasitějším zvukem bude zpěv ptactva a bublání potůčku. Bohužel však naplnit takový sen se podaří pouze nicotné části obyvatel měst.
Jako záchrana našich přetížených nervů mohou dobře zapůsobit různé léčivé byliny. Jejich ztišující, uklidňující účinky dobře znali už naši předci. Pojďte se s námi podívat na ty nejúčinnější.
Mučenka opletní (Passiflora incarnata)
Latinské jméno dal této rostlině španělský lékař a botanik Nicolás Monardes, který doprovázel Francisca Pizzara při jeho cestách do Střední a Jižní Ameriky, konkrétně ve 30. letech 16. století do říše Inků. Vzhled rostliny mu připomínal Kristovo utrpení, odsud také český název mučenka. Mučenek je mnoho druhů, některé jsou i jedlé. My hovoříme o mučence opletní, někdy pletní (Passiflora incarnata ), lidově nazývané Kristův květ nebo Kristova koruna.
Mučenka opletní působí na nervovou soustavu, prokázány jsou významné sedativní účinky. Celkově zklidňuje, zbavuje úzkosti a napětí, odstraňuje problémy s usínáním a spaním. Zklidňuje hladké svalstvo trávicí soustavy a působí zklidňujícím způsobem i na srdce. Brání vzniku křečí.
Používá se dvouapůlprocentní nálev, pijí se 2-4 šálky denně. Není však vhodný pro osoby trpící jaterními problémy. Zakázán je i dětem.
Na trhu najdeme mnoho tinktur a výtažků z mučenky, sušená bývá součástí směsí bylin s podobnými účinky, jako jsou kupříkladu kozlík, třezalka nebo meduňka. Vždy je nutné poradit se o vhodnosti užívání s lékařem.
Ženšen pravý (Panax ginseng)
Ženšen patří mezi nejznámnější léčivé rostliny vůbec. Jsou mu připisovány účinky až zázračné, což souvisí jednak s tisíciletou tradicí jeho užívání především v čínské, korejské a japonské medicíně, jednak s výsledky vcelku důkladného vědeckého výzkumu, který ověřoval působení této rostlině připisované. Tradiční medicína s ním pracuje dodnes a využíván jako potravinový doplněk je ženšen i oficiální medicínou.
Kromě řady dalších pozitivních efektů působí ženšen příznivě jako prevence proti dopadům stresu, při různých neurasteniích, problémech se spaním či koncentrací. Dokáže zklidnit při rozrušení a úzkosti.
Jako stimulant naopak působí při celkové skleslosti a chronické únavě. Kromě kořene najdeme na trhu řadu preparátů uvádějících obsah účinných látek z této rostliny. Tak je také nejčastěji používán.
Verbena citronová – Aloisie (Lippia citriodora)
Už pouhá silně citronová vůně této byliny působí příznivým, zklidňujícím způsobem. Od dávných dob se Aloisie užívala jako lék proti horečce, při kašli, zánětlivých onemocněních, pro vyvolání pocení a odstranění bolestí v kloubech a svalech.
Mezi jejími prospěšnými účinky zdůrazněme schopnost celkového zklidnění a uvolnění organismu. Působí uvolňujícím způsobem i na křečovité stahy při nadýmání a kolikách, zklidňuje žaludek a záněty v trávicí soustavě. Celkově harmonizuje metabolické procesy v organismu.
Nás zajímá především její prokázaný sedativní účinek, schopnost snižovat stres a úzkostné stavy, zlepšení kvality spánku a také posílení paměti a koncentrace.
Někdy je také uváděn její pomocný vliv při hubnutí, neboť snižuje chuť k jídlu a podporuje spalování tuků.
Nejčastěji se užívá ve formě bylinného čaje. Dva až tři čerstvé nebo sušené listy zalijete v hnku vodou horkou asi 85 stupňů Celsia, 10 minut necháte ustát a scedíte.
Třezalka tečkovaná (Hypericum)
Třezalka má prokázané protivirotické účinky, a to i proti viru HIV. Zvyšuje citlivost pokožky na sluneční záření. Kromě zásadního obsahu látky zvané hypericin obsahuje další prospěšné látky, jako jsou flavonoidy, různé silice, xanthony a třísloviny. Třezalek je více druhů, jen u nás jich můžeme najít osm, obsah hypericinu je však nejvyšší právě u třezalky tečkované.
Jako léčivá bylina byla využívána po staletí a měla velký význam i jako rostlina magická. Dnes je prokázáno, že třezalka tečkovaná působí hojivě a protizánětlivě, kromě účinků antivirotických také povzbuzuje látkovou výměnu a vylučování žluči. Čistí krev, pomáhá při léčbě kožních poranění a defektů a ekzémů, působí také na různé vnitřní orgány.
Pro nás je rozhodující její sedativní účinek, který je výrazný. Látky v rostlině obsažené mají schopnost inhibovat vstřebávání nervových přenašečů v mozku a ovlivňovat tak jejich rovnováhu. Třezalka rovněž působí proti depresím a celkové skleslosti, zlepšuje náladu a snižuje stres.
Každé užívání třezalky, ať formou sušené drogy nebo různých výtažků, by mělo být předem konzultováno s lékařem.
Baldrián neboli Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)
Sláva valeriánských – někdy také kozlíkových – kapek dnes sice poněkud ustoupila, přesto je kozlík stále velmi známá léčivá bylina. O jeho vlivu na lepší usínání psala už ve 12. století abatyše Hildegarda. Také Matthioli kozlík doporučoval a uváděl řadu jeho léčivých účinků, mezi jiným proti chronickému kašli či dušnosti. Účinnými látkami jsou kyselina valerová a izovalerová. Pro zajímavost poznamenejme, že obě silně přitahují kočky, stejně jako kapky vyráběné z této léčivé byliny.
Tinktura prokazatelně zlepšuje problémy s nespavostí a trhaným spánkem, různé projevy neurastenie, křečovité bolesti včetně menstruačních, žaludečních a křečí vyvolaných nadýmáním. Brání mdlobám, bušení srdce, snižuje stres a nervozitu, omezuje projevy neuralgie a slabých nohou, zbavuje pocitů úzkosti a strachu. Kozlík zkrátka celkově zklidňuje a uvolňuje organismus.
Také zde je však nezbytná konzultace s lékařem.
Bazalka (Basilicum ocimum)
U nás snad není jako léčivá bylina tak známá, přesto ji jako takovou nelze opomíjet. Okřídlené úsloví „už staří Římané“ je v tomto případě zcela na místě, protože v římské době byla bazalka vysoce váženou bylinou a její postavení bylo vpravdě královské. Možná tu zapůsobil egyptský vliv, protože faraonové tuto bylinu vkládali i do hrobek na cestu mrtvým.
Tak či onak, bazalka má skutečně řadu pozitivních účinků. Příznivě působí především při uvolňování křečí nejrůznějšího původu. Pití čaje z bazalky tu může působit i preventivně. Uvolňuje nejenom křečovité stahy trávicího traktu, ale i křeče v dýchacích cestách – například v průduškách. Proto je velmi vhodná při dráždivém, křečovitém kašli. Bazalka také působí mírně antibioticky. Má protizánětlivé účinky zejména v dutině ústní, pomáhá i při léčení cyst. Méně známé je působení bioflavonoidu luteolinu, který je účinnou ochranou DNA lidských buněk před radiací.
Čaj je prevencí vzniku nadýmání, podporuje tvorbu mateřského mléka a krátkodobě snižuje krevní tlak. Používána byla i při tuberkulóze. Zevně se silný odvar z listů bazalky užívá k omývání hnisavých, těžce se hojících ran.
V mírných dávkách je bazalka ztišujícím prostředkem při migrénách a neurogastritidách, působí proti nespavosti a závratím. Vyšší dávky působí naopak dráždivě.
Uklidňujícím účinkem působí i koupele doplněné listy bazalky nebo čajem z nich.
Opět platí, že má-li bazalka pomoci léčit, musí nám poradit odborník.
Lípa srdčitá (Tilia cordata)
Postavení lipového květu v naší léčitelské tradici se může rovnat snad už jenom heřmánek. Léčba lipovým květem je praktikována po celá tisíciletí. Příznivé účinky jsou velmi významné a mnohokrát prověřené.
Než se budeme věnovat předmětu našeho článku, uveďme ve stručnosti, že lipový květ byl prvním prostředkem, po kterém se sahalo při nemocech z nachlazení, například při zánětech horních cest dýchacích. Lipový čaj spolehlivě vyvolal pocení a snížil horečku, pomáhal s vykašláváním, zbavoval chrapotu a zklidňoval bolesti v krku. Krom toho se na něj spoléhalo při zánětech nejrůznějšího druhu, při dně a artritidě, při snižování krevního tlaku, žaludečních i jiných křečích, trávicích problémech obecně, při nadýmání.
Dnes víme, že lipové květy nadto obsahují antioxidanty quercetin a kamferol, které eliminují účinek volných radikálů, a jsou tak vhodným prostředkem prevence a léčby nádorových onemocnění.
Lipový čaj byl i v minulosti často používán proti stavům úzkosti či hysterii. Býval také podáván dětem, které špatně usínaly nebo byly těžko zvladatelné. Má prokázané zklidňující vlastnosti, snižuje stres a neklid, potlačuje změny nálad. Tyto schopnosti jsou dány tím, že lípa srdčitá ovlivňuje hladiny hormonů navozujících celkové psychické i fyzické uvolnění. Tato skutečnost byla mnohokrát ověřena výzkumem.
Hloh obecný (Crataegus laevigata)
Hloh jako léčivou rostlinu si lidé obvykle spojují se srdcem. Je to oprávněné, protože květy hlohu jsou odedávna velkým pomocníkem při srdeční slabosti, při arytmiích, bušení srdce a poruchách krevního oběhu. Hloh zlepšuje průchodnost cév, snižuje krevní tlak, a jeho užívání je tak pokládáno za prevenci infarktu nebo angíny pectoris.
Působí rovněž celkově zklidňujícím způsobem, pomáhá při nespavosti. Ulevuje při silném nervovém vypětí, snižuje stres a dokáže výrazně potlačit nepříjemné projevy ženského klimakteria. Hlohový čaj s medem pomůže při celkové únavě, pocitech vyčerpanosti, nedostatku energie, závratích, dušnosti, při úzkostných stavech, pocitech strachu a nervozity.
Ačkoli hloh nemá prokazatelné negativní vedlejší účinky, než ho začnete užívat poraďte se s lékařem.
Meduňka (Melissa officinalis)
Tlumí některé typy astmatu, pomáhá při srdečních neurózách a bušení srdce, uvolňuje křečovité stahy, ať už v trávicím traktu, při menstruci nebo v dýchacích orgánech. Pomáhá při kašli i při nadýmání. Posiluje paměť a povzbuzuje tvorbu mléka. Tlumí nutkání na zvracení. Zvnějšku zmírňuje opary, otoky nebo pohmožděniny a revmatické bolesti. Příznivě působí na pleť a mastné vlasy. To všechno platí o meduňce.
Co nás zajímá nejvíce? Meduňka má velmi příznivé sedativní účinky, celkově zklidňuje jak psychicky, tak tělesně. Zlepšuje melancholické stavy, chrání před mírnějšími formami depresí, pocity neklidu a obav. Potlačuje bolesti hlavy a pomáhá s usínáním. Je výbornou prevencí a posilou před velkým nervovým vypětím, například pracovním pohovorem nebo zkouškou. Její účinky jsouu velmi jemné a dobře se snáší.
9 způsobů jak si zvednout náladu i bez jídla
Záludné emoce a možnost léčení pozitivitou