Okurky jsou čtvrté v pořadí nejvíce pěstovaných kulturních plodin na Zemi. Jako zdraví prospěšný druh druh zeleniny jsou známé a oblíbené prakticky všude na světě. Jejich každoroční produkce se pohybuje kolem pětačtyřiceti milionů tun. Původní okurky pocházejí ze severní Indie, Nepálu a Thajska. Přes Čínu se dostaly ke starým Řekům a Římanům. U nás je konzumace okurek písemně potvrzena až na konci 16. století. Už v dávných dobách jejich blahodárné účinky neunikly pozornosti lékařů i lidových léčitelů.
Čím nám okurky prospívají?
1. Jsou bohatým zdrojem vitamínů skupiny B (s výjimkou vitamínu B12). Dále obsahují cukry, bílkoviny, vlákninu, vitamíny C, E, K, provitamin A (beta-karoten), draslík, hořčík, fosfor, měď, zinek,mangan, křemík a síru.
2. Zavodňují organismus a zároveň mu dodávají živiny. Až 96 procent okurky tvoří voda. Má jen málo kalorií a přitom dodává organismu mnoho cenných látek. Okurka je nejúčinnějším přírodním diuretikem. Podporuje vylučování moči a omezuje ukládání kyseliny močové v těle. Je přímo lékem na srdeční a ledvinové problémy, pomáhá při otocích s nimi spojených, stejně jako při otocích revmatického původu. Vyplavuje písek z ledvin a pomáhá při rozpouštění ledvinových a žlučových kaménků. Doporučuje se při zánětech močových cest. Okurka významně snižuje kyselost organismu.
3. Pomáhají pokožce a vlasům. Okurku využívá řada kosmetických přípravků. Díky obsahu křemíku a síry povzbuzuje okurková šťáva zdravý růst, pružnost a lesk vlasů. Obklady z plátků okurky čistí, zjasňují a zjemňují pleť, zklidňují záněty a otoky kolem očí. Okurková maska vyhovuje a zlepší vzhled každého typu pleti, včetně pokožky hlavy.Působí silně detoxikačně, čistí kůži při akné a ekzému. Pomáhá také při celulitidě.
4. Působí proti vzniku onkologických onemocnění. Vědci dokázali, že chrání prostatu, prsa, vaječníky, plíce i dělohu. Nejen díky vitamínům, ale také obsahu luteinu, fisetinu a kyseliny kávové, což jsou protinádorově působící látky rovněž v okurkách obsažené.
5. Zbavují nevábného dechu. Stačí na půl minuty přitisknout jazykem pláteček okurky k patru. Okurková šťáva zabíjí baktérie ústní dutiny způsobující nevábný odér dechu.
6. Pomáhají v boji s nadváhou a normalizují trávení. Jako extrémně nízkokalorická zelenina bohatá na vodu a řadu živin je okurka přímo předurčena pro bojovníky s nadváhou. Voda a hojnost vlákniny pomáhají detoxikaci a čištění organismu a normalizují metabolický rytmus. Každodenní konzumace okurek pomáhá při zácpě i průjmech.
7. Udržují hladinu krevního cukru, snižují cholesterol, normalizují tlak. Okurková šťáva obsahuje hormon nezbytný pro buňky slinivky k produkci inzulinu. Arteriální tlak je příznivě ovlivňován hojnou vlákninou, draslíkem a hořčíkem, které okurka obsahuje. Příznivě působí na osoby strádající vysokým i nízkým tlakem.
8. Posilují vazivové tkáně a klouby, brání zhoršování stavu při dně a artritidě. Okurka je zdrojem křemíku. Tento prvek je důležitý při budování vazivových tkání a zejména kloubů a chrupavek. Ve spojení se snižováním kyselosti moči a odváděním kyseliny močové z organismu je významnou podporou v boji s dnou a artritidou.
Mariana Onysko
Které potraviny vzájemně posilují svou užitečnost
5 kroků ke zdravému trávení