Ovesné vločky nebo granola, volské oko nebo toast s avokádem, jogurt nebo jenom šálek kávy – variací prvního denního jídla může být nekonečné množství. Ne vždy však to, co pokládáme za zdravý ranní zvyk, zdravé doopravdy je. Možná byste se rádi dozvěděli pár našich postřehů ke snídani.
Jídlo snězené ke snídani je první energií, které se tělu dostane. Samozřejmě pouze v případě, že to, co bylo na raním stole, mělo nějakou hodnotu. Jestliže snídani vynecháte, bude organismus hladovět velmi dlouhou dobu, což může vyvolat nejrůznější problémy. Vynechání snídaně je v každém případě vždycky veliká chyba. Aby vám snídaně nejenom chutnala, ale byla také doopravdy přínosem, povíme vám o některých snídaňových mýtech.
1. Granola je zdraví velmi prospěšná
Teoreticky zcela jistě. Jenomže v kupované granole je cukr a nasycené tuky. Tohle spojení předznamenává vysokou kaloričnost této dobroty. To asi není zrovna to, co jste čekali. Daleko lepší je připravit si granolu sami. Smícháte ovesné vločky, strouhaný kokos, skořici a trošku medu, můžete přidat oříšky. A pak vysušte směs v troubě do zlatavé barvy. To je ta pravá zdravá pochoutka.
2. Odtučněné je lepší než tučné
To je blud. V netučných nebo nízkotučných mléčných výrobcích je tuk nahrazován nejrůznějšími přísadami, aby byla zachována stejná chuť jako u výrobku s normálním obsahem tuku. Mezi nimi vévodí cukr, kterému byste se měli na sto honů vyhýbat. Krom toho mléčné výrobky s nízkým nebo nulovým obsahem tuků negativně působí na proces výměny látkové, což zpomaluje trávení potravy. Hledejte raději mléčné produkty s nízkým obsahem cukru, ale normálním tukem. Ten vám nijak neuškodí a naopak pomůže déle zachovat pocit sytosti.
3. Odmítání bílkovin ke snídani
Pokud vás pocit hladu neopustil ani po snídani, měli byste do jídelníčku přidat bílkoviny. Například vejce, která se dají upravit na snad nekonečný počet způsobů. Pokud vám vejce nevyhovují, zařaďte do ranního menu celozrnné obilniny. Jsou bohaté na stopové prvky. Pocit nasycení vám vydrží déle. Doplnit je můžete řeckým jogurtem, který je ostatně rovněž zdrojem bílkovin.
4. Vaječný bílek místo celého vejce
To je dosti rozšířený případ.Vaječný bílek neobsahuje tuk a nemá prakticky žádnou kalorickou hodnotu. Žloutek naproti tomu obsahuje všechny stopové prvky včetně tuků, železa, vitamínů skupiny B a vitamínu D. Právě tuky v něm obsažené vedly k mylnému názoru, že vejce mají negativní vliv na hladinu cholesterolu v krvi. Výzkum prokázal, že tomu tak není. Takže si ke snídani klidně udělejte omeletu z celých vajec.
5. Pomerančová šťáva
Sklenice pomerančové šťávy ke snídani, to zní opravdu velmi zdravě. Situaci však často změní zjištění, kolik pomerančů je vlastně potřeba k naplnění jediné sklenice. A šťávy z krabice obsahují přidaný cukr. Je tedy daleko zdravější sníst ke snídani celý pomeranč. Kromě vitamínů a užitečných mikronutrientů tělu dodáte cennou vlákninu.
Ostatně, můžete si nějakou dobrou čerstvou šťávu udělat i sami. Zmixované zelené jablko, mrkev, celer a špetka zázvoru – to je jeden ze skvělých příkladů. Odpad skoro žádný. Využijete vše.
6. Müsli tyčinka
Prakticky všechny tyhle „zdravé“ tyčinky obsahují především obrovské množství cukru a nasycených tuků. O nějakých bílkovinách tu není ani řeči. Pokud vážně ráno nemáte čas na dělání snídaně, připravte si ji zkrátka večer. Ovesné vločky, oříšky, nějaké sušené ovoce – to opravdu nezabere moc času. Ráno vám tělo poděkuje za dobrou a výživnou snídani.
7. Snídaně v běhu
Právě čas je to, co je tolik potřeba, má-li být výživa kvalitní. Jídlo v běhu ošidí tělo o potřebné látky a člověk zůstane hladový. Pokud nesnídáte nebo byla snídaně mikroskopická, berte si s sebou vždycky něco na zakousnutí. Mohou to být ořechy, bílý jogurt nebo ovoce. Pak ovšem musí tělo dostat přísun kvalitních bílkovin. Pouze v tom případě se vám nebude stále vracet pocit neutišitelného hladu.
Jak čas oběda ovlivňuje kila navíc
Užitečné tuky – proč si je nesmíme odříkat