Léto je tou nejvhodnější dobou k využívání darů přírody, například v podobě čajů z čerstvých bylin. Nabízím vám svých sedm top receptů na přípravu mátového čaje.
Máta je plným právem pokládána za královnu bylin k přípravě čajů. Její prospěšné vlastnosti jsou známy už od starověku. Listy rostliny obsahují mentol, značné množství vitamínů A a C, vitamín B1, B2 a B6, kyselinu listovou a pantothenovou, velké množství minerálních látek, mastné kyseliny Omega 3 a Omega 6, flavonoidy, třísloviny a hořčiny.
Pokud započítáme i hybridy, je známo několik stovek odrůd máty. Nevyužívá se jich více než dvacet. K nejoblíbenějším druhům patří máta rolní, citronová, peprná, kadeřavá, klasnatá, marocká a korejská. Divokou mátu rolní najdeme jako plevelnou rostlinu na vlhkých, zamokřených místech prakticky po celé naší zemi. Chceme-li mít mátu vždy po ruce, můžeme si ji pěstovat doma v květináči.
Nejvýznamnější složkou máty je silice obsahující ve značném množství mentol. Právě pro jeho obsah je asi nejznámnější odrůdou mára peprná. Pro zdravotní účely se používají odvary i nálevy, příznivé účinky mají i lístky máty přidané do běžného čaje. Máta je používána jako zklidňující prostředek i proti bolestem hlavy, zbavuje únavy, dodává svěžest a celkově uvolňuje. Tradičně je užívána na podporu chuti k jídlu a trávení. Nálev podporuje tvorbu a vylučování žluči, působí proti žaludečním křečím, nadýmání a plynatosti. Využívá se také při nachlazení, kdy její inhalace usnadňují dýchání a působí protizánětlivě. Máta rovněž snižuje krevní tlak.
V čajových směsích máta posiluje jejich celkový účinek. Ve spojení s citronem a medem je užívána k prevenci nemocí z nastuzení. Čerstvá máta se používá i ve studených nápojích, alkoholických nápojích a jako součást pokrmů.
Lékaři i zkušení bylináři upozorňují na nutnost dodržování předepsaných dávek i na možné kontraindikace. Mátu nelze konzumovat při individuální nesnášenlivosti některých v ní obsažených látek – například alergii na mentol. Užívat ji nelze ani při nízkém tlaku a chronických onemocněních vyvolávajících pálení žáhy, problémech se žlučníkem a žlučovody, zánětu žaludku apod. Užívání máty vždycky předem konzultujte s lékařem. Striktně platí zákaz máty pro děti do 4 let. Těhotné a kojící maminky se mají mátě rovněž vyhnout – máta tlumí tvorbu mléka.
My ostatní si však požitek ze šálku lahodného mátového čaje můžeme dopřát:
Klasický mátový čaj:
Ingredience:
2 čajové lžičky zeleného čaje
3 snítky čerstvé máty
400 ml vody
Příprava: mátu a čaj vložíme do nahřáté čajové konvice, zalijeme vařící vodou a necháme 2-3 minuty stát. Použít můžeme také černý nebo červený čaj, nejlepší však je čínský zelený, který má neutrální chuť. Toto je snad nejjednodušší způsob přípravy mátového čaje. Nejdůležitější je nepřetáhnout dobu luhování.
Skořicová máta — náboj svěžesti na celý den.
Ingredience:
2 čajové lžičky zeleného čaje
2-3 větvičky čerstvé máty
kousek skořice (4-5 cm)
400 ml vody
Příprava: vše vložíme do nahřáté čajové konvice, zalijeme vodou o teplotě 80-90 stupňů a necháme 3 minuty stát. Poté kozumujeme. Čím déle působí horká voda, tím výraznější je chuť skořice. Proto pokud nebudete čaj ihned pít, raději ho sceďte a uchovejte například v termosce.
Limetka s mátou — dokonalá svěží chuť.
Ingredience:
2 čajové lžičky velkolistého zeleného čaje
půl limetky
1-2 snítky čerstvé máty
2 čajové lžičky medu
400 ml vody
Příprava: Limetku pokrájíme na malé kousíčky, mátové lístky rozetřeme. Obojí vložíme do předem nahřáté čajové konvice, zalijeme vařící vodou a necháme 2 minuty stát. Přidáme zelený čaj. Za další 2-3 minuty můžeme nalévat. Podle chuti sladíme medem. Tento nápoj je chutný jak horký, tak s ledem.
Mátový čaj s cedrovými oříšky.
Ingredience:
3 čajové lžičky černého čaje (například keňský)
1 proutek čerstvé máty peprné
hrst cedrových oříšků
med
400 ml vody
Příprava: Do nahřáté čajové konvice vsypeme čaj, zalijeme svařenou vodou (90-95 stupňů) a necháme 3 minuty stát. Přidáme mátu, necháme louhovat 2 minuty. Můžeme nalévat, ochutíme medem. Do každého šálku vložíme 6-7 oříšků a necháme lehce zchladnout. Hřejivý nápoj osvěžující chuti je hotov.
Máta a citron jako záruka zdraví.
Ingredience:
šťáva z půlky citronu
¾ čajové lžičky důkladně rozdrcených mátových lístků
med
400 ml vody
Příprava: Rozmačkané mátové listy vložíme do nahřáté čajové konvice a zalijeme vroucí vodou. Necháme 3 minuty stát, pak přecedíme. Přidáme citronovou šťávu a med. Přelijeme do termosky a pijeme po malých dávkách. Chutný a účinný nápoj proti nastuzení.
Čaj na imunitu z čerstvých bylinek.
Ingredience:
2 proutky máry peprné
2 snítky meduňky
3 listy černého rybízu
1-2 malinové listy
5 listů citroníku nebo tenký svazeček citronové trávy (lze nahradit citronovou kůrou)
med
400 ml vody
Příprava: bylinky, lístky a případně i kůru vložíme do nahřáté čajové konvice, zalijeme vroucí vodou (90-95 stupňů) a necháme 5-7 minut stát. Rozlijeme do šálků, ochutíme medem. Tato čajová směs má čistící, antioxidační a antivirové účinky. Může se stát součástí vašeho detoxikačního programu. V termosce si čaj vezměte s sebou, až se vydáte do sauny.
Pokud si přejete recepty obohatit, lípa, kopřiva, dobromysl, šalvěj, mateřídouška, šípek i heřmánek jsou vám k službám!
Léčivý čaj s klikvou.
Ingredience:
2 čajové lžičky čínského červeného čaje
100 g klikvy rozmačkané s 2 čajovými lžičkami třtinového cukru
1 čajová lžička rozmělněných mátových lístků nebo 2 čerstvé mátové proutky
350 ml vody
Příprava: Do nahřáté čajové konvice vložíme čaj a mátu, zalijeme vroucí vodou a necháme 5 minut stát. Čaj rozlijeme do šálků a ochutíme klikvou se třtinovým cukrem.
Elena Kolychalová
Jak se ráno probudit s dobrou náladou. 12 rad pro veselou mysl a celodenní zásobu energie.
Nejničivější emoce