Chcete mít pěkné, štíhlé a zejména zdravé tělo a zbavit se veškerých trávicích potíží? Dodržování jednoduchých pravidel pro správnou funkci střev vám k tomu pomůže. Je více méně obecně známo, že mikrobiální osídlení střeva je jedním z faktorů, který výrazně ovlivňuje lidské zdraví a má vliv také na hmotnost. Co pro jeho zdraví můžeme udělat?
1. Hned ráno, když vstanete, opláchněte a nastartujte střeva sklenicí obyčejné čisté vody. Asi po čtvrt hodině pak vypijte šálek zeleného nebo bylinkového čaje. A za dalších 10-15 minut se dosyta nasnídejte.
2. Nikdy nejezte, když nemáte chuť (například při nemoci). Střevní cévy jsou za tohoto stavu stažené, střevní klky přitisknuté ke střevní stěně. Střevo tedy není připraveno k normálnímu trávení potravy.
Nikdy také nejezte, jste-li podráždění nebo velmi unavení. Stresové hormony zabrání kvalitnímu trávení potravy.
3. Trávicí proces začíná v ústech. Jestliže jídlo hltáme po velkých kusech, začínají už tady trávicí problémy. Zvláště to platí u jídel tučných a těžkých. Proto máte-li na oběd jen přísně vymezený krátký čas, vybírejte si lehčí jídla, jejichž trávení zabere méně času (například jogurt, kefír, ovoce, případně bílé drůbeží nebo rybí maso).
4. Určitě nepodstupujte žádné „čištění“ nebo klyzma. Střevo se umí očistit samo. Bez této jeho schopnosti bychom totiž zemřeli.
Existuje daleko prostší a přitom účinný způsob, jak mu pomoci.
Vezměte:
- 1 syrovou červenou řepu
- 1 mrkev
- několik čerstvých listů hlávkového zelí
- trochu čerstvých bylinek,
- pár kapek citronové šťávy
- 1 čajovou lžičku panenského olivového oleje
- 1 lžíci vody
Nastrouhejte, nasekejte, smíchejte s citronovou šťávou, olivovým olejem a vodou. Tento jednoduchý salát jezte každý večer po dobu jednoho týdne.
5. Nepřipusťte přeplněnost střeva, oslabuje se tak funkce bariéry, kterou plní sliznice střevní stěny. Krevní oběh pak roznáší toxiny, které jí v důsledku toho prostoupí, po celém těle. Může dojít k imunitní reakci a zánětu, který se šíří organismem.
Pečlivě proto dodržujte pitný režim. Nepijte méně než 2 litry tekutin denně. Tekutinami se myslí především obyčejná pitná voda, vhodná je i minerální voda, bylinkový čaj a samozřejmě i tekutina, kterou konzumujete třeba v podobě polévky. Nepatří sem žádné sycené a slazené nápoje.
Krom toho jezte dostatek vlákniny. Vláknina totiž zpomaluje postup všeho, co má přejít ze střeva do krevního oběhu. Zvyšuje tedy efektivitu trávicího procesu a dokonalé zužitkování všech živin, přičemž zároveň omezuje průnik škodlivin. Ovlivňuje vstřebávání sacharidů, tuků a cholesterolu v tenkém střevě a působí také na vstřebávání vitamínů a minerálů. V neposlední řadě je prebiotikem, tedy potravou pro bakterie nezbytné pro lidský organismus.
Nejlepšími zdroji vlákniny jsou zelenina, ovoce, obiloviny, semínka, ořechy a luštěniny.
6. Bez užitečné mikroflóry střevo nemůže normálně fungovat.
Pakliže jste například užívali antibiotika, je jimi vaše užitečná střevní mikroflóra v podstatě vybita. Často ještě během užívání antibiotik vám tuto skutečnost nepříjemně připomene úporný průjem. Můžete tomu čelit už při užívání léku, když k němu časově vhodně připojíte užívání prebiotik, která běžně zakoupíte v lékárně.
Vyhubení užitečné střevní mikroflóry uvolňuje místo množení patogenních mikroorganismů, které ve střevě rovněž běžně žijí a jejichž přemnožení může způsobit řadu onemocnění. Vědci ilustrují správný vzájemný poměr prospěšných a patogenních mikroorganismů ve střevě čísly 85:15.
Abyste si udrželi vyváženou kolonii střevní bioflóry, jezte každý den zakysané mléčné výrobky. Samozřejmě takové, které obsahují skutečně živé kultury bakterií mléčného kvašení. V podstatě každá potravina upravená fermentací, tedy kvašením, vyváženosti uvedeného poměru přispívá, a to v míře daleko větší, než kterýkoli doplněk stravy. Obyčejné kysané zelí může tedy při pravidelné konzumaci být nejenom vitamínovou bombou, ale i zárukou zdravého osídlení střeva.
7. Každá intenzivní fyzická aktivita, zvláště je-li zaměřena na svalstvo břicha a zad, podporuje střevní peristaltiku a tím i pravidelné vyprazdňování. Choďte pěšky, nepoužívejte výtah, pravidelně cvičte. To jsou až do omrzení omílaná doporučení. Ale řídí se jimi alespoň většina lidí, když už ne všichni? A co vy?
13 přírodních prostředků normalizujících funkci střeva
10 zajímavých faktů o spojení střeva a mozku