V poslední době je už zažitý pojem mikroflóry střeva pomalu ale jistě vytlačován pojmem „mikrobiom“ (někdy také „mikrobiota“). O co jde:.
Trávicí soustava, která se skládá ze žaludku, tenkého a tlustého střeva, je domovem více než sta triliónů bakterií. Každý z nás má své vlastní unikátní bakteriální osídlení, jak uvnitř organismu, tak na povrchu těla. Mikrobiom je souhrnem genů všech těchto mikroorganismů v daném prostředí. Někdy je proto také označován jako „druhý lidský genom“. Jedná se tedy o smíšenou komunitu mikrobiálních buněk a genů, které obsahují; neohrožuje nás, naopak může poskytnout zásadní pomoc při základních fyziologických procesech od trávení a růstu až po sebeobranu organismu.
Mikrobiom sehrává závažnou roli v nejrůznějších aspektech lidského zdraví. Nedávné výzkumy ukázaly, že k mikrobiálním neduhům patří poměrně široké spektrum chorob včetně obezity, depresí, astmatu a alergií.
Střevo je ve skutečnosti navíc velkým endokrinním orgánem, v němž jsou syntetizovány mnohé hormony. K jejich syntéze dochází v důsledku vstřebávání potravy stěnami střeva.
Zdraví střeva je tedy nesporně jednou z nejdůležitějších součástí tělesného zdraví jako celku a endokrinního systému zvláště. Ve světle těchto informací důležitost kvality naší stravy mnohonásobně vzrůstá.
Co jíme a pijeme pro zdraví svého střeva:
1. Kefír
Zakysané mléčné výrobky jsou plné zdraví prospěšných baktérií užitečných pro působení mikrobiomu, důležitých při syntéze vitamínů B12 a K. I když snad máte problémy se vstřebáváním laktózy z obyčejného mléka, s kefírem se můžete skamarádit.
2. Kysané zelí
Je výborným prostředkem k dopravení zdraví prospěšných probiotických bakterií do žaludečního a trávicího traktu. Mluvíme o zelí kysaném, nikoli sterilovaném ve sklenici.
3. Pomeranče
Rozpustná vlákna obsažená v pomerančích fermentují střevní bakterie. Jedním z vedlejších produktů tohoto procesu je mastná kyselina, palivo pro buňky, jimiž je náš trávicí systém vystlán. Je zřejmé, že jde o velkou pomoc při utváření zdravého mikrobiomu ve střevě.
4. Máslo
Máslo je výborným zdrojem vitamínu B, životně důležitého pro vyváženou, harmonickou činnost nervové soustavy. Kyselina máselná navíc vyživuje a stimuluje střevo. Krom toho máslo obsahuje glykosfingolipidy, chránící střevo před infekcemi. Máslo tedy napomáhá zvýšení bariérní funkce střeva a zlepšení jeho celkového zdraví. S konzumovaným množstvím to samozřejmě nebudeme přehánět.
5. Čočka
Obsahuje rozpustnou vlákninu, pro střevo velmi prospěšnou. Je rovněž zdrojem probiotik podporujících naše užitečné baktérie.
6. Hořká čokoláda
Čokoláda umí v žaludku i ve střevě produkovat protizánětlivé látky. Jsou to vedlejší produkty fermentace a jsou prospěšné nejen zdraví střeva, ale také srdci. Čokoláda však musí mít nejméně 70 procent obsahu kakaa.
7. Kurkuma
Má široké spektrum léčebných vlastností, včetně protizánětlivého, antioxidačního a protinádorového účinku. Působí antibakterálně a antivirově. Obsahuje žluté barvivo kurkumin, alkaloidy, laktony, vápník, železo, fosfor, jód, vitamíny C, B1, B2, B3. Kurkumin je látka, která účinně brzdí růst rakovinných buněk, zejména u kožních novotvarů, nádorů v oblasti úst, trávicí trubice, žaludku a tenkého střeva.
Očista organismu pro rychlou normalizaci váhy
6 potravin podporujících látkovou výměnu