Z fitness se stala všudypřítomná móda. Proč cvičit, jak cvičit, jak se při tom stravovat, co si oblékat a co obouvat, jak se co nejlépe motivovat… atd., atd. Za tím vším jsou pěkné peníze. Nemá smysl skrývat, že z fitness se stal zlatý důl a dnes na něm úspěšně vydělává spousta lidí. Nic proti. Položme si však otázku, zda na něm vydělávají – v přeneseném slova smyslu – také konzumenti těchto služeb. Všichni ti budoucí kulturisté, hvězdy světových mol i lidé, kteří se docela obyčejně chtějí zbavit nadváhy, zpevnit figuru anebo se prostě udržet co nejdéle ve formě. Jako v každém jiném podnikání, i tady můžeme narazit na kvalitu i nekvalitu. Informace se dnes šíří světelnou rychlostí a špatně vedené fitness centrum nebo lajdácký či neschopný trenér záhy získají patřičnou pověst. Přesto se může stát a také stává, že přes spokojenost panující víceméně na obou stranách, jsou výsledky nevýrazné nebo mizerné. Čím to je? Zdaleka ne vždy jsou „vinni“ poskytovatelé fitness služeb.
Často se na špatných výsledcích podílejí pověry panující o cvičení a fyzické aktivitě vůbec. Jestliže se informace o kvalitě či nekvalitě poskytovaných služeb šíří rychlostí světelnou, pak různé mýty pronikají k lidem snad až rychlostí nadsvětelnou. Stačí, aby jednu hloupost nebo výsledek špatného překladu hlásal nějaký časopis a někdo ji zopakoval na sociálních sítích. V řadě případů by stačilo zamyslet se a vzít rozum do hrsti. Jenomže když to zveřejnil takový renomovaný časopis… nevěřte tomu! Pojďme se podívat na některé „betonové“ pravdy, které kolují internetem a jak se zdá, budou po něm kolovat navěky.
Pověra, že ženy nemají cvičit s velkou zátěží, aby nevypadaly jako Rambo.
Pověra přímo nesmrtelná. A naprosto nesmyslná. Uvažujte: může snad pouhé zvedání zátěže způsobit nárůst svalové hmoty v takovém rozsahu? To by si cvičící dáma musela k tomu dopřávat vydatný hormonový koktejl! Cvičením se zátěží se z vás mužný typ nestane. Řada žen se ovšem domnívá, že stačí poctivé, intenzivní cvičení, jaképak posilování! Samozřejmě doufají, že tím spalují tuky. To je však omyl. Pro činnost podobného rázu využívá tělo zásobní glykogen. Nějakou tu energii spálíte. Cvičení končí, nastává klid, spalování ustává. Vaše svalová hmota se nijak nezvyšuje. Radovat se z toho je chyba, protože bez nárůstu svalů nespalujete energii mimo cvičení. Pokud však cvičíte se zátěží, kterou postupně zvyšujete, startujete nárůst svalstva. To spaluje energii z tuků, a to i tehdy, když cvičení skončilo, to jest většinu dne. Takže budete-li intenzivně cvičit aerobik, něco shodíte, ale to něco bude svalová hmota. Budete-li cvičit se zátěží, posílíte svalovou hmotu a ta bude spalovat tuky, a to i mimo cvičení. Nicméně bicepsy jako muž opravdu nezískáte.
Pověra, že nevíce kalorií spalujete během cvičení.
Tak trochu souvisí s předchozím mýtem. Stejně houževnatá. A nepravdivá. Většina lidí spálí během hodinového cvičení nějakých 300-500 kalorií. Ten zbytek pak spalují – nebo nespalují – v průběhu dne. Záleží na povaze cvičení. A tady je ta souvislost s předchozím bodem. Slečny v supermódních trikotech, které tak často vídáme na ilustračních fotkách různých časopisů, si během cvičení aerobiku nějaký ten glykogen odbourají, ale víc nic. Svaly nejen nezpevní, ale ani nenarostou. Tudíž nebudou během dne spalovat energii. Při silovém tréninku nárůst svalstva vede k tomu, že během dne spalujete tuky, spalujete je i ve spánku. A kalorií nebudou sta, ale tisíce.
Pověra, že určitými cviky docílíme zhubnutí určitých částí těla.
To by bylo samozřejmě úžasné. Jenomže to není pravda. Právě tohle je snad nejúpornější mýtus. Všude se setkáváme s nabídkou „cviků na břišní lis“, „na hubnutí stehen“, „na pevný zadek“ atd. Nevěřte žádné z nich. Tělo si samo zvolí, kde bude tuk ukládat, stejně jako samo rozhodne o tom, kde ho začne „rozpouštět“. Nejspíš tu svou roli hraje i dědičnost. Například větší pozadí může být zkrátka v rodině. Silové cviky působí na svaly, na jejich pevnost, tvar a růst. Důsledkem je spalování tuků. Taková je celá pravda. Odkud konkrétně začne tuk ubývat, neovlivníte.
Pověra „Čím víc, tím líp“.
Dost rozšířená a značně nebezpečná. Jestliže skutečně poctivě posilujete, musíte si naopak dopřát i patřičný odpočinek. Nestačí se mezi cvičeními vyspat. Pauza může trvat až osmačtyřicet hodin. Jestliže vás po cvičení svaly bolí a pálí, přeháníte to. Bolest signalizuje mikroporanění svalových vláken, která vznikají jednak při novém cviku, jednak – a to zejména – když to přeženete. V obou případech je odpočinek velmi důležitý. Ten druhý případ však nemá vůbec nastat. Přesto se najdou zarputilci, kteří věří, že „když to bolí, je to dobře“.
Pověra o tom nejvhodnějším čase ke cvičení.
Určitě jste narazili na tvrzení, že nejlepší je cvičit ráno. Tělo se rozpohybuje, stimulován je krevní oběh, nastartuje se spalování tuků, člověk je po celý den svěží… a tak dále a tak podobně. Jenomže ačkoli to může znít i logicky, ani tohle není pravda. Z hlediska efektivity, to jest spalování energie a formování svalstva, na čase vůbec nesejde. Důležité je spíše zohlednit svůj celodenní rytmus a přihlédnout ke správné životosprávě. Nabízí se myšlenka, že chcete-li chodit spát v deset nebo jedenáct večer, není asi nejlepší až do devíti posilovat.
Pověra o vypocených kaloriích.
Je tak trochu komická. Ale skutečně můžete narazit na tvrzení, že když se hodně potíte, je to dobře, protože to dokazuje, že spalujete hodně energie. Musíme vás ujistit, že nespalujete. Tělo se potem ochlazuje. Ale není to krásná představa, že si na noc navléknete přes pyžamo dva kabáty, dvoje tepláky, troje ponožky a kulicha a ráno budete o deset kilo lehčí?
Pověra o zázračném zhubnutí pomocí tablet, prášků, speciálních doplňků atd.
Výrobci těchto zázračných prostředků stále vydělávají neskutečné peníze na naivní víře svých obětí. V určitých časových odstupech se opbjevují stále nové zaručené prostředky, tablety, sypké výživy a výživné nápoje. Společným rysem jsou sliby zázračně rychlého hubnutí nebo „zaručeného“ zhubnutí, nejlépe bez cvičení a jakéhokoli omezování v jídle. Už se těch zázraků vystřídalo tolik, že je těžké si je všechny zapamatovat. Lékaři varují před různými tabletami, jejichž efekt je především odvodňovací, to znamená, že těch pár kilo, co shodíte, je pouze voda, která z těla odešla. A veškeré ty zázračné plodiny, jako byly zázvor, zelený čaj, později zelená káva, plody palmy Açai případně cukr nahrazující a hubnout pomáhající stévie, nebo prostředky jako lecitin či malinový keton, jsou všechno jiné, jenom ne zázrak způsobující urychlené hubnutí. V lepším případě si jejich užíváním nepoškodíte zdraví. Zhubne ovšem především vaše peněženka.
Při hubnutí žádné zázraky neplatí. Bez pohybu a rozumně upravené diety se nedá trvalého a zdravého zhubnutí dosáhnout. Nevěřte žádné reklamě, která to tvrdí nebo tuto nutnost obchází.
„8 stran světa“ – cvičení, které navrací zdraví a mládí.
6 cviků omlazujících páteř. Zbavte se bolestí v zádech!