Jak často v práci současně hledáte něco v lejstrech na stole, stahujete informaci z internetu, přijímáte telefonní rozhovor a ještě odpovídáte kolegovi na dotaz? Že tuhle situaci dobře znáte? A víte o tom, že když člověk současně dělá několik věcí najednou a přepíná mysl z jedné na druhou, vede to k nastartování degenarativních změn v mozku a cévách, které ho zásobují?
Právě přetížení vede k poruchám koncentrace pozornosti a narušení poznávacích funkcí mozku, zhoršení paměti, rozumového výkonu, vnímání, zpracování a analýzy informací atd. Jestliže dříve byla špatná paměť pokládána za problém výhradně starších lidí, v současné době si už relativně mladí lidí stěžují na problémy se zapamatováním potřebných a důležitých informací.
Problémy s pamětí obvykle začínají roztržitostí, která postupně přechází v zapomnětlivost. Na zhoršení paměti je třeba pohlížet jako na nemoc, která má své symptomy a své způsoby léčení. Neznamená to ovšem, že bychom měli běžet rovnou do lékárny.
Nabízíme vám několik jednoduchých postupů ke zlepšení paměti.
1. Hrát hry rozvíjející mozkovou činnost
Jsou to například puzzle, sudoku, křížovky, různé vědomostní testy a hry atd. Toto pravidelné zatížení mozku podstatně zlepšuje koncentraci vnímání a poznávací dovednosti.
2. Učit se novým dovednostem
Výzkum prováděný ve Švédsku prokázal, že dospělí, kteří se naučili novému jazyku, mají lepší paměť, než ti, kteří se ničemu podobnému nevěnovali. Zajímavé je, že nejenom učení novým jazykům, ale jakákoli jiná činnost, kterou se naučíte, ať je to lyžování nebo pletení, bude mít na zlepšení paměti stejný kladný účinek.
3. Fyzické cvičení
Při sportování se v organismu uvolňují různé chemické látky. Vědci předpokládají, že některé z nich ovlivňují paměť. Nedávný výzkum potvrdil, že u skupiny, která se každý den věnovala pouhému šestiminutovému cvičení na rotopedu, došlo k výraznému zlepšení paměti. Fyzická zátěž dokáže zvětšit velikost mozku, tedy i paměť.
4. Soustředit se na to, co děláte
Jak často si nedokážete vzpomenout, kam jste položili například klíče? Základní příčinou je, že to děláte automaticky. Nesoustředíte pozornost na činnost natolik pravidelnou a obvyklou. V těchto případech je účinnou pomůckou hlasité popisování vlastní činnosti: „Odcházím, klíče si dávám do kapsy u saka“. Hlavní přitom je soustředit se na to, co dělám.
5. Kvalitně spát
Kvalitní osmihodinový spánek napomáhá tomu, že mozek umístí informaci dočasnou jako dlouhodobou.
6. Jíst „správné“ potraviny
Lékaři se domnívají, že k udržení a zlepšování paměti přispívá jídelníček složený z potravin bohatých na antioxidanty omezující působení volných radikálů na mozek (například růžičková kapusta, brokolice, špenát, kapie, mrkev a jiné).
Užitečné jsou pro funkci mozku také další potraviny:
– bohaté na Omega-3 mastné kyseliny (lněné semínko, lněný olej, tučné mořské ryby, ovesná kaše, vejce aj.)
– bohaté na vitamín B (drůbeží maso, ryby, mléčné produkty, luštěniny, cereálie, listová zelenina)
– maliny a borůvky, které obsahují antokyany chránící neurony spojené s paměťovou funkcí mozku
– jahody, které obsahují fisetin, který příznivě ovlivňuje dlouhodobou paměť
Nezapomínejme také, že kouření a alkohol mají na činnost mozku vliv krajně negativní.
Paměť je třeba trénovat stejně jako každou jinou činnost a schopnost. Můžeme pro to mnohé udělat. Každá aktivita je věci na prospěch.
Mariana Onysko
11 způsobů rozvíjení bystré mysli
10 dárků pro mozek. Potřebuje je každý den.