U různých druhů zeleniny má tepelná úprava různý účinek. U některé zvýší její prospěšný přínos, jinou je lépe konzumovat syrovou a další mají svůj přínos podávané za syrova i tepelně upravované. Vybrali jsme šest druhů. V jaké úpravě je tedy která prospěšnější lidskému zdraví?
1. Mrkev: vařená
Obecně je mrkev zdravější vařená. Ze syrové mrkve je tělo schopno vstřebat jen asi 25 procent antioxidantu beta-karotenu, kterého je v mrkvi velké množství. Z vařené mrkve podávané s nevelkým množstvím tuku tělo absorbuje beta-karotenu více než polovinu. V mrkvi tepelně upravované vcelku také zůstává o 25 procent více falcarinolu. Falcarinol je látka obsažená také v ženšenu. V roce 2005 provedli dánští vědci experimenty na zvířatech, které ukazovaly na to, že falcarinol snižuje možnost vzniku a rozvoje rakoviny v organismu.
2. Brokolice: syrová i vařená
Brokolice je bohatým zdrojem sulforafanu, který se teplem ničí. Sulforafan je antioxidant s prokázanými protirakovinnými účinky (zejména rakovina prsu a prostaty a také žaludku). Krom toho snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Brokolici můžeme syrovou přidávat například do salátu. Vaření však v brokolici neničí prospěšné fytochemické látky indoly, které brání růstu nádorových buněk. Nejlépe je tedy dát si brokolici syrovou, nebo ji jen krátce povařit v páře či rychle osmahnout.
[sklik_adv1g
3. Rajčata: vařená
Teplo zvyšuje vstřebatelnost a využití karotenoidů, především lykopenu, kterého je rajčatová šťáva velmi významným zdrojem. Tepelně upravená rajčata obsahují větší množství využitelného lykopenu než syrová. Při vyšších teplotách se lykopen uvolňuje, organismus ho snadněji absorbuje a jeho účinnost stoupá až pětkrát. Lykopen je silnějším antioxidantem než kupříkladu vitamín E. Napojuje se na volné radikály a společně jsou pak vyplaveny z organismu, aniž by volné radikály mohly poškodit buňky. Při pravidelné konzumaci se snižuje riziko výskytu kardiovaskulárních onemocnění a snižování hladiny cholesterolu. Výrazně je podpořena imunita a pokožce se dostává ochrany před negativními účinky slunečního záření.
4. Česnek: syrový
Lidové léčitelství nedá na česnek dopustit. A je to oprávněné. Česnek obsahuje vitaminy A, B a C, vápník, selen, jód a další látky posilující organismus, podporuje obranyschopnost, látkovou výměnu, hojení ran a sexuální výkonnost, snižuje hladinu cholesterolu, stresu, krevního tlaku a riziko rakoviny. Je přírodním antibiotikem. To je pouhý malý výsek z přehledu všech užitečných vlastností česneku. Ty se však bohužel tepelnou úpravou ničí nebo notně omezují.
5. Červená paprika: syrová i vařená
Jeden z nejbohatších zdrojů vitamínu C – za syrova. Mohutný antioxidant. Budeme-li ji tepelně upravovat bez vody pouze 5 minut, své vlastnosti si uchová, ne však déle. Delší tepelná úprava ničí především vittamín C. Na druhou stranu obsahuje červená paprika také lykopen, o němž už jsme si řekli, že mu tepelná úprava svědčí.
6. Špenát: syrový
Špenát je bohatým zdrojem karotenoidu luteinu, což je pigment působící jako antioxidant. Užívání špenátu prospívá zraku – někteří odborníci uvádějí, že pravidelná konzumace špenátu pomáhá předcházet degeneraci žluté skvrny oční sítnice (makulární degeneraci) a vzniku šedého zákalu. V této souvislosti je uváděn rovněž další antioxidant – zeaxanthin. Také ten špenát obsahuje. Je v něm také velké množství vitamínu K (pozor by si měly dát osoby užívající léky na ředění krve), je zdrojem sodíku, draslíku, vápníku, hořčíku, fosforu, železa, mědi, zinku a manganu, vitamínů C, D, E a vitamínů ze skupiny B. Je tedy učiněným gejzírem zdraví, jako ostatně každá zelenina.
Jak probudit svůj metabolismus: 10 jednoduchých rad
Nejvhodnější nápoje při hubnutí