Bolesti v zádech mohou být nejrůznějšího původu a vyvolat je mohou někdy i překvapující příčiny. Především však vypovídají o nedostatečné trénovanosti, neodpovídající zátěži zádových svalů, jejich ochablosti a slabosti, o nesprávném držení těla, případně i o úrazech, stresech a nevyvážené stravě. Sedavý způsob života způsobil enormní rozšíření těchto potíží napříč generacemi. Lékaři v této souvislosti někdy mluví přímo o epidemii 21. století.
Pokud bolest zad není příznakem jiného onemocnění, jsou její nejčastější příčinou natažené nebo natržené svaly anebo plotýnky utlačující nerv. Typickým případem akutní bolesti je ústřel neboli lumbago, nejznámnější pod lidovým názvem houser.
Ženy, které denodenně nosí vysoké podpatky, znají většinou bolesti zad důvěrněji, než by si přály. Nepřirozenost postavení páteře při chůzi na vysokých podpatcích je přímo kritická. Jediným konstruktivním řešením problémů se zády je zpevnění svalstva. Samozřejmě, že toto řešení není vhodné pro každého – lidé, kteří utrpěli závažné poranění páteře nebo prodělali chirurgický zákrok, se vždycky musejí poradit s lékařem. Jinak by mohli způsobit více škody než užitku. Ve všech ostatních případech je však vytrvalé a poctivé cvičení právě tím, co je potřeba. Páteř těsně souvisí s centrální nervovou soustavou. Pokud ji pomocí speciálních cviků omladíte, upevníte své zdraví a pro prevenci bolestí v zádech uděláte vůbec to nejlepší.
6 cviků pro zdravá záda.
Pusťte se do toho – tyto vynikající cviky podpoří vaši páteř a udělají z ní vašeho věrného pomocníka.
Cvik 1: Posaďte se na paty a ruce dejte za záda, aniž byste se jich dotýkali. Propleťte prsty. Stále se nesmíte dotknout zad. Nadechujte a současně se zvedněte z pat, stáhněte pevně hýžďové svaly, hlavu a celý trup zakloňte dozadu se zády vyklenutými do oblouku. Prsty stále držte propletené.
Při výdechu se nejprve znovu posaďte na paty, pak jděte do předklonu, přitiskněte čelo k podlaze a ruce s propletenými prsty zvedněte za zády do výšky. Tím cvik končí. Cvičte ho 1-3 minuty.
Cvik 2: Nyní se nejprve po dobu 1-3 minut uvolněte v poloze na zádech. Dokonale povolte celé tělo. Potom pomalu pokrčte nohy, přitiskněte kolena k hrudníku, obejměte nohy rukama a párkrát se na zádech pohoupejte.
Cvik 3: Posaďte se se zkříženýma nohama. Ruce přitiskněte k ramenům tak, že čtyři prsty budou vepředu, palce vzadu. Hřbety rukou tedy směřují dopředu. Při nádechu tlačte lokty i hlavu dozadu. Páteř při tom napřimujete, ruce stále pevně svírají ramena. Při výdechu záda vyhrbíte, lokty vysunute dopředu a hlavu sklopíte hluboko dolů. Cvičte v rychlém tempu 1-3 minuty.
Cvik 4: Sedíte se zkříženýma nohama. Paže zvedněte podél hlavy nahoru, tiskněte je při tom k uším. Dlaně směřují dovnitř, prsty jsou široce roztaženy. S aktivním úsilím se vytahujte nahoru po dobu 3 minut. Zhluboka se nadechněte a vytahujte se, poté vydechněte, spusťte ruce na kolena a uvolněte se. Následuje půlminuta uvolnění, pak opakujte. Cvik provádějte 3-5 minut.
Cvik 5: Posaďte se na podlahu, nohy jsou napřímeny, leží vedle sebe. Záda držte vzpřímená. Nyní zvedněte napřímené ruce tak, aby byly rovnoběžné s podlahou, to jest i s nohama. Ramena tlačte dozadu. Nadechněte, zakloňte trup poněkud dozadu a nohy zvedněte v pětačtyřicetistupňovém úhlu nad podlahu. Paže stále držíte rovnoběžně s nohama. S výdechem se vracíte do výchozí pozice. Pohyby musejí být plynulé a dech rovnoměrný. Doba cvičení je 5 minut. Na závěr nadechněte, vydechněte a přejděte k dalšímu cviku.
Cvik 6: Posaďte se na podlahu, napřímené nohy na ní leží vedle sebe. Hlavu sklopte hluboko dolů, paže natáhněte podél hlavy nahoru, v hlubokém předklonu položte lokty na podlahu podél nohou a rukama se uchopte za paty. Pokud se vám to nedaří, uchopte se za kotníky nebo i o něco výš na holeni. V této pozici vydržte alespoň tři minuty. Neuvolňujte se při tom. Poté nadechněte, vydechněte a napřimte se. Cvik proveďte ještě dvakrát, potom se opatrně postavte.
Těchto šest cviků dává páteři možnost se znovu řádně narovnat a svalům dodávají patřičný tonus. Nejsou zrovna nenáročné, výsledek však bude odpovídající. Neodbývejte provedení, buďte pečliví a důslední.
Pružnost páteře je zárukou jejího mládí, volnosti v pohybu i mysli. Ztuhlost v oblasti páteře je velmi často důsledkem různých neurologických stahů a bloků. Není náhodou, že když prožíváme stres, napneme se a uzavřeme do sebe. Pozornost je třeba věnovat správnému dýchání: bránice se musí uvolnit, dýchejte zhluboka, abyste se zbavili napětí v oblasti žeber.
Tyto cviky, pokud je budete provádět správně a pravidelně, vás ochrání před bolestmi zad, posílí vaši pružnost, přirozenost a plavnost pohybů. Pro každého, kdo má sedavé zaměstnání, je jejich pravidelné cvičení pravým požehnáním.
Jednoduché cviky, kterými protáhnete prakticky celé tělo.
3 cviky pro ženy: omlazení pleti a pokožky krku.