Dříve nebo později pochopí každý, že zdravě jíst je důležité. U někoho to je vědomá touha po zdravém životním stylu, u dalšího jde o módní trend a někteří lidé zkrátka potřebují zhubnout. Zásady správné výživy nijak neprotiřečí obvyklému způsobu života, pouze se dává důraz na jednoduché potraviny – libové maso, ryby, neloupané zrniny, obiloviny, luštěniny, mléčné výrobky s průměrným obsahem tuku, vejce, zeleninu a ovoce. Kuchyňské zpracování je omezeno na minimum a různé potravinářské přídatné látky jsou vyloučeny. Vyloučen je také fast food a sladké sycené nápoje.
To však neznamená, že bychom byli odsouzeni k jednotvárnému jídlu. Naopak existuje spousta receptů na chutné a zdravé pokrmy, které nejsou v rozporu se zásadami správné výživy. Jíct bychom měli v malých porcích, pětkrát až šestkrát denně. Pokud si ovšem předem nepřipravíme vhodné malé občerstvení, budeme muset k malé svačině jíst to, co budeme mít po ruce. A po ruce jsou vždycky nějaké ty bagetky, koláče nebo chipsy. Kolegové se s námi rádi podělí o sušenky a čokoládové tyčinky, v kavárně možná narazíme na hranolky «jen tak“ nebo neodoláme vůni bramboráku někde u stánku.
Nejlepším řešením je mít s sebou to, čím se bez výčitek a škod na zdraví můžeme během dne zasytit. Zde je pět možností vhodného občerstvení pro každou příležitost:
1. Ovoce. Cenný zdroj vlákniny, minerálů, vitamínů a antioidantů, které zabraňují stárnutí. Vždycky si s sebou můžete vzít pár jablek nebo pomerančů. Snadno zaženou hlad a povzbudí nás.
2. Ořechy. Arašídy, lískové oříšky, mandle, vlašské ořechy nebo kešu oříšky, všechny jsou zásobárnou užitečných látek nezbytných pro tělo. Najdeme v nich minerály, vitamíny skupiny B, proteiny, esenciální mastné kyseliny. Nesmíte však zapomenout, že ořechy jsou také vysoce kalorickou potravinou, proto by taková ořechová svačinka měla představovat jen malou hrst.
3.Jogurt je nepostradatelným zdrojem vápníku a probiotik. Důležité je, aby byl skutečně přírodní, bez barviv a různých „vylepšení“, kterých mají potravináři po ruce vždycky spoustu. Na trhu jsou však i velmi kvalitní jogurty, takže je z čeho vybírat.
4.Domácí ovesné sušenky pro ty, kdo se nevyhýbají domácí kulinářské tvořivosti. Připravují se velmi rychle a jednoduše, podle svého výběru a fantazie do nich můžete přidat také ořechy, různá semínka i kousky sušeného ovoce. Uvádím tu svůj recept:
Domácí ovesné sušenky: Potřebujete: ovesné vločky – 1 šálek, rozinky – 50 g, arašídy – 50 g, slunečnicová semínka -50 g, vejce – 2 ks, rostlinný olej – 1 polévková lžíce. Postup: Smíchejte vločky, ořechy, semínka a rozinky. Přidejte olej a rozšlehaná vejce. Důkladně promíchejte. Sušenky na pokládejte plech pokrytý papírem na pečení. Pečte 15 minut na 180 stupňů, dokud sušenky nezezlátnou. Z papíru je sundávejte horké, jinak hrozí přilepení.
5. Kostky sýra. Tvrdý sýr pokrájený na kostky nebo už kupované porce jsou rovněž velmi vhodné a zdravé. Zaženou hlad spolehlivě, dodají vám mnoho užitečných látek, koupíte je i v méně tučné verzi. Hrst sýrových kostek s hrozny nebo rajčátky je to pravé.
Pestrá strava pro vaše zdraví
4 zlozvyky vedoucí ke vzniku nadváhy