Mladistvá, jemná a sametově hebká pleť je snem každé ženy. Aby sen nezůstal snem, je o pleť třeba pečovat a zajistit jí také patřičnou výživu. Pro kůži a pleť je nezbytná celá řada vitamínů, minerálů a stopových prvků. Z vitamínů si jich uvedeme především pět:
1. Vitamín A
Vitamín A působí jako silný antioxidant, reguluje tvorbu kolagenu, udržuje v pokožce vláhu a dodává jí zdravou, přirozenou barvu. Potlačuje příznaky předčasného stárnutí: stimuluje buněčnou obnovu, podporuje pevnost a vláčnost pokožky. Pomáhá proti pigmentovým skvrnám a při hojení akné.
2. Vitamín B 7
B7, neboli biotin, někdy také označovaný jako vitamín H, má nenahraditelný význam pro správnou strukturu pokožky. Jeho role je ochranná – pleť chrání před škodlivým vlivem okolního prostředí, působí jako prevence vzniku seboroické dermatitidy a nadměrného vysoušení pleti.
3. Vitamín C
Velmi účinný antioxidant, významný svou stimulací tvorby kolagenu. Na buněčné úrovni brání vzniku vrásek, napomáhá odplavení odumřelých buněk. Podporuje dobré prokrvení a tím celkový zdravý vzhled pleti, její jasnost a zbarvení. Zmírňuje rovněž problémy výrazné pigmentace pleti. Je také přirozenou ochranou proti UV záření.
4. Vitamín E
Tento vynikající přírodní antioxidant působí velmi příznivě na celkovou vitalitu pokožky, pomáhá léčit různé její choroby a poškození, podílí se na hojení jizev. Zbavuje pokožku volných radikálů, čímž zmírňuje proces stárnutí, a redukuje jemné vrásky. Obzvláště vhodné je jeho užívání během léta, protože chrání pokožku před účinky UV záření. Pomáhá pleti stresované znečištěným životním prostředím, náchylné k různým typům ekzémů a také suché a velmi suché pleti.
5. Vitamín K
Vitamín K působí na jemné kapiláry pleti, zajišťuje jejich lepší prokrvení a tím pleť zbavuje například tmavých kruhů pod očima. Zesvětluje tmavé zbarvení kůže, pomáhá při modřinách. Nejlépe ho pokožka vstřebává z mastných pleťových krémů a mlék.
Jak se zbavit akné – 4 přírodní antibiotika
Přírodní antibiotika nezatěžují organismus jako ta chemická, to je stará známá věc. Proč bychom tedy nepoužili to, co nám nabízí příroda? Cílem každého antibiotika je zničení baktérií. Některá přírodní antibiotika mají natolik silný antibakteriální účinek při léčení vřídků způsobených akné, že výsledky opravdu překonávají očekávání. Seznamte se čtyřm velmi účinnými přírodními prostředky, které vám mohou pomoci zvládnout nepříjemné problémy s pletí.
1. Aloe
Odedávna je aloe známé jako skvělý prostředek při kožních onemocněních. Je to přírodní antibiotikum vybavené neobyčejnou schopností zničit infekci a zároveň nastartovat hojivý proces na kůži. Proto bývá aloe jednou z hlavních složek nejrůznějších kosmetických prostředků, ať už k očištění nebo jinému ošetření pleti. Unikátní přírodní složky dodávají rostlině vynikající antiseptické účinky, úspěšně potírající mikroby a viry. Z rozříznutého listu aloe vymačkáme šťávu a aplikujeme bezprostředně na poškozené nebo napadené místo. Aloe má sušící účinky, proto buďte připraveni na mírně nepříjemný pocit. Zvlhčující krém s obsahem aloe bude dobrou tečkou za celou procedurou.
2. Med Manuka
Manukový med je čistý, stoprocentně přírodní med z nektaru květů keře manuka, který roste na Novém Zélandu. Má neobyčejně silné hojivé účinky. Je známo, že už staří Egypťané před 4000 lety používali med jako hojící prostředek. Ostatně i naši dávní slovanští předkové ho používali k hojení ran i vnitřnímu léčení a jeho postavení v lidové léčitelství se zachovalo dodnes. Síla manukového medu je ovšem výjimečná. Je především mimořádně silným antioxidantem, proto je blahodárný pro ty, kdo mají oslabenou imunitu. Laboratorní výzkumy ukázaly, že tento med si svůj účinek zachová i při desateronásobném zředění vodou. Smícháním dvou čajových lžiček květového medu manuka s jednou lžičkou skořice získáte výtečný prostředek proti aknózním vřídkům. Naneste a ponechte působit delší dobu, aby pleť měla čas vstřebat všechny složky. Omyjte vlažnou vodou, ošetřete jemným zvlhčujícím krémem. Opakujte denně do vymizení vřídku.
3. Tea Tree Oil
Aktivní složky oleje australského čajovníkového stromu jsou uznávaným a dostupným přírodním antiseptikem neobyčejné účinnosti. Při léčení akné je čajovníkový olej velkým pomocníkem. Před nanesením na postižené místo je nezbytné olej rozředit. Teprve potom aplikujeme přímo na ranku. Měli bychom opakovat několikrát denně.
4. Česnek
O doslova záračných antibakteriálních účincích česneku toho bylo napsáno už mnoho. Ničí více než 60 druhů baktérií! Pokud jde o problém, kterým se v našem článku zabýváme, je česnek rovněž nenahraditelný. Na nehojící se aknózní vřídky aplikujeme česnek přímo. Pokud akné (nebo jinou nehojící se ránu) posypeme práškovým cukrem a poté zakapeme česnekem, dočkáme se záhy téměř zázračného zhojení. Česnek má také schopnost zmenšovat jizvy.
Přírodní antibiotika jsou významným alternativním řešením pro ty, kdo mají problémy s kůží, zvláště pak vředové. Navíc nemají žádné vedlejší účinky, takže zbytečně nezatěžují organismus.
Odpady a toxiny. Jak tělo zbavit těchto látek?
Japonská maska pro porcelánovou pleť