Stačí deset minut denně!
Nemoci srdce a cév patří mezi hlavní příčiny úmrtí po celém světě. Každému je známo, že úplně jednoduchá fyzická cvičení mohou riziko takového onemocnění podstatně snížit. Zjištění míry rizika však často vyžaduje sérii náročných klinických testů. Co kdybych vám ale řekl, že existuje jeden docela jednoduchý test, který můžete provést kdekoli a přitom jeho výsledky dokáží varovat před možnými zdravotními problémy?
Podle výzkumu provedeného Národním ústavem pro bezpečnost práce a Harvardskou školou veřejného zdraví existuje dostatečně přesný indikátor, který zároveň snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Nedávno zveřejněné výsledky ukázaly, že u mužů schopných udělat najednou více než čtyřicet kliků je toto riziko o 96 procent nižší než u těch, kteří najednou dokáží udělat deset a méně kliků.
Kliky jsem vždycky miloval. Poskytují mi přesnou představu, jakou mám fyzickou formu. Dělám je denně od dětství. Počet závisí na tom, jak se zrovna cítím. Řekl bych dokonce, že počet kliků, které udělám na jeden zátah, přímo ovlivňuje moji psychickou a emocionální pohodu. Vědomí, že i přes narůstající věk dokážu udělat kliků víc, mi přináší uspokojení, které ovlivňuje všechno, co dělám. Nejjasněji se to projevuje v profesním životě, hlavně při stresu. Také při uvedeném výzkumu se vědci soustředili na muže ve službách rychlého nasazení, což zdůrazňovali jako faktor, který je třeba brát v úvahu při dalším výzkumu.
Pokud vám tahle souvislost připadá přitažená za vlasy, zkuste si v kanceláři udělat pár kliků jakmile nastane stresová situace, před důležitým rozhodnutím nebo poradou.
Mezi fyzickou a psychickou pohodou existuje nesporná a velmi významná závislost.
Kliky jsem vždycky bral jako kritérium svého fyzického a psychického zdraví, ale ani jednou mě nenapadlo, že jsou ideálním ukazatelem při hodnocení rizika vzniku kardiovaskulárního onemocnění.
V každém výzkumu zaměřeném tímto směrem vědci vytrvale poukazují na výskyt určité statistické závislosti, nezmiňují však existenci jakékoli příčinné souvislosti. Jinak řečeno nemá smysl brát jednačtyřicet kliků jako povolenku ke konzumaci obrovského hamburgru.
Kliky jsou pouhým ukazatelem toho, co se teď děje v kardiovaskulární soustavě, a vypovídají o celkovém stavu zdraví. Zároveň jsou však výtečným statistickým ukazatelem.
Podle výzkumů už jedenáct a více kliků má podstatný kladný vliv na srdce.
Výzkum byl bohužel prováděn na skupině hasičů, mezi nimiž nebyla ani jedna žena. Krom toho všichni ti muži vedli relativně aktivní způsob života a měli práci. Což může znamenat, že ti, kdo jsou doma a na jedenáct kliků by sílu i našli, svému srdci stejně nijak nepomáhají. Jsou však i dobré zprávy. Jestliže jste aktivní a dokážete na jeden zátah udělat více než jedenáct kliků, riziko vzniku kardiovaskulárního onemocnění máte nižší než muži, kteří jedenáct a více kliků nezvládnou.
Pokud pravidelně cvičíte, nevedete sedavý způsob života a zvládnete najednou čtyřicet a více kliků, je vaše riziko minimální. Počítejte však s tím, že kliky musíte cvičit pravidelně.
Vědecká zjištění plně odpovídají tomu, co nám už bylo známo. Dobrá fyzická forma ovlivňuje lidské zdraví a délku života. Takže je-li vám teď mezi jednadvaceti a šestašedesáti, víte, co máte dělat.
A teď už zaujměte vzpor ležmo a rychle udělejte jednačtyřicet kliků!
Nejspíš bych vám to vůbec nemusel připomínat, ale přesto to udělám: než se pustíte do jakýchkoli fyzických cvičení, poraďte se se svým lékařem.
Podle článku Thomase Koulopoulose: “Harvard Study of 1000 Men Identified Ona Exercise That Predicts 96 % Lower Cardiovascular Risk“
Cviky Hiroshi Katsuyamy pomohou zbavit se otoků na nohách a zeštíhlí stehna
2 cviky pro štíhlý pas