Pro většinu lidí znamená fitness především loučení s přebytečnými kilogramy, likvidaci tukových záhybů a krásnou postavu… A i když neustále můžeme číst i slyšet, že postava je pouze vedlejším efektem plnohodnotného systému, který z nás udělá zdravé, aktivní, šťastné a sebejisté lidi, otázka snižování váhy stále patří k těm, na které se lidé nejčastěji ptají. U mnoha z nich je to jistě otázka oprávněná, protože jestliže skutečně existují nadbytečná kila a procento tuku převyšující zdravé ukazatele, pak dosahovat dalších cílů fitness je opravdu obtížné, ne-li nemožné.
„Stará škola”, která až dosud zcela nevymizela, i nadále hovoří o výdeji kalorií jako nezbytné podmínce snižování váhy. Na internetu a v nejrůznějších časopisech stále nacházíme plno článků a poznámek o tom, jak vydat co nejvíc kalorií, jak přijímat co nejméně kalorií, proč jíst méně tučná jídla, o nezbytnosti pravidelného, přičemž zcela ničivého cvičení ap. Pod jejich vlivem se pak v myslích těch, pro koho je otázka snížení tělesné hmotnosti skutečně aktuální, ale i těch, kdo žádnou takovou potřebu nemají, vytváří jakýsi obraz hubnutí opírající se o tři základy:
– cvičit déle a častěji (například ráno běhat)
– snižovat tučnost potravy
– běhat jako ta příslovečná veverka v kolečku za každou cenu – ráno běhat, pozdě večer po dlouhém pracovním dnu cvičit
Spánek, odpočinek a celková tělesná i psychická pohoda se dostávají do pozadí někdy opravdu hodně upozaděného a v těch nejhorších případech to dochází tak daleko, že odpočinek a pocit sytosti v lidech budí úzkost – „Tučním a lenivím!“ Přitom bylo už dávno vědecky prokázáno, že nejde pouze o kalorie.
Na dlouhodobé a trvalé snižování hmotnosti, zvýšení celkového tonusu a zdraví působí v organismu mnoho faktorů. Hlavním z nich je hormonální pozadí. Je to právě narušení hormonálního pozadí, co vede k deformacím stravovacích návyků a ke snížení aktivity, a v jejich důsledku pak k problémům s nadváhou a obezitou. V tomto článku si povíme něco o tom, jak tři nejoblíbenější způsoby hubnutí způsobují narušení hormonálního pozadí a místo hubnutí nám naopak brání být ve formě.
Netučná strava.
Na regálech obchodu najdeme jogurty s tučností 3,5 a 0 procent. Jaký si asi vybere žena, která hubne? Jistě, nejspíš tu nulu. Podívejte se na reklamy na potraviny slibující vám štíhlé tělo – většina těch potravin je odtučněná, netučná nebo s nízkým obsahem tuku, některé jsou nízkotučné zcela přirozeně – kupříkladu müsli. A recepty na hubnutí jsou na nich také v drtivé většině založeny – dezerty z netučného tvarohu, kuřecí prsíčka s minimálním obsahem tuku se salátem s nízkotučnou majonézou… Na jedné straně je to pochopitelné, vždyť 1 gram tuku představuje 9 Kcal, zatímco z 1 g bílkovin nebo sacharidů získáme pouhé 4 Kcal. Z toho plyne, že stejné množství jídla dělají tuky kaloričtějším. Jenomže mimo kalorií je třeba brát do úvahy ještě důležitější faktory.
Nejde jenom o skutečnost, že mnohé odtučněné potraviny mají ve skutečnosti k těm zdravým pořádně daleko. Není v nich totiž nic přírodního, a to nemluvíme o přidávaném cukru, který jim má dodat chuť. Nedostatečný obsah tuků v jídle především ovlivňuje lidské hormonální pozadí. Klesá produkce hormonu testosteronu, který nás dělá silnými a sexuálně aktivními. V důsledku poklesu testosteronu se začíná ukládat tuk v oblasti břicha, tak zvaný viscerální tuk, na který není jenom nepěkný pohled, ale především vážně ohrožuje zdraví. Snižuje se svalová hmota. Zvláště obtížné je při nedostatku testosteronu vypěstovat si svalstvo na rukou a na nohou. Nedostatek svalové hmoty logicky vede k omezení bazálního metabolismu. Je známo, že svaly spalují tuky i když zrovna necvičíte. V důsledku testosteronového dluhu tedy tuk přibývá – a přibývá nadbytečně.
U žen znamená nízký testosteron nízké libido, tvář získává nepěknou bledou barvu, kůže je ochablá. U mužů vzniká jakýsi náznak ňader – u některých dosti výrazný.
Nedostatek tuku ve stravě rovněž způsobuje zvyšování hladiny kortizolu, neblaze proslulého „stresového hormonu“. Kortizol je zapřisáhlým nepřítelem všech, kdo touží zhubnout, protože právě jeho nadměrné vyplavování vede k ukládání tukových zásob na břiše a rukou a napomáhá ztrátě svalové tkáně. Jídelníček, který neobsahuje dostatečné množství tuků, snižuje rovněž produkci hormonu DHEA, produkovaného nadledvinkami. Tento hormon pomáhá udržovat zdravou hmotnost. Dokáže se přeměňovat v jiné hormony – například v testosteron. Spolu s tuky v potravě tak ztrácíme také tento jejich blahodárný efekt.
Příliš časté a dlouhé zátěže, zejména kardio.
Co plánuje prakticky každý, kdo se rozhodl zbavit se několika přebytečných kilogramů? Nejspíš se rozhodne po ránu běhat. Nebo prostě někdy běhat. Nebo se zapsat do fitka a chodit na dvě nebo tři skupinová cvičení po sobě. A nedat si ani den oddechu. Stačí se podívat na Youtube, nebo do téměř jakéhokoli zdroje informací o hubnutí – všechny hubnoucí tréninky se skládají z dlouhých aerobních cvičení, kterým se říká „kardio“. A radí se cvičit je často. A opět to na jedné straně vypadá logicky – čím víc člověk běhá, skáče a cvičí, tím více ztrácí kalorií, takže také hubne. A na straně druhé..?
Za prvé, příliš častý a intenzivní trénink vede k přejídání, což určitě neodpovídá zdravému životnímu stylu. Časté a příliš dlouhé kardio tréninky ovlivňují rovněž hormonální pozadí. Opět je pozorováno snižování testosteronu a DHEA a zvyšování hladiny kortizolu se všemi výše popisovanými důsledky. Kromě toho příliš časté a dlouhé cvičení způsobuje nedostatečnou produkci hormonu tyroxinu. Přitom tyroxin posiluje pracovní výkon, stimuluje metabolismus a snižuje úroveň cholesterolu v krvi. Má-li být člověk zdravý a štíhlý, musí mít tyroxin v normě. Při jeho nedostatku bývá pozorována bolestivost ve svalech, pokožka je suchá a vlasy a nehty lámavé.
Nedostatek odpočinku a spánku, chronický stres.
Tohle sice není způsob hubnutí, jenomže bohužel pro hodně lidí je sám proces hubnutí stresem, protože ho často doprovázejí komplexy méněcennosti, nespokojenost se sebou, pocity zklamání a selhání vlastních sil a srovnávání s jinými. Je třeba si uvědomit, že především je nejprve zapotřebí mít rád sám sebe, a to v jakémkoli těle. Na pozadí a s oporou této lásky se pak snažit tělo dostat do výborného stavu – a ten udržovat. Ne tedy proto, že za nynějšího jeho stavu se sami sobě nelíbíte, ale proto, že si zkrátka zasloužíte to nejlepší.
Také přehnaně dlouhé tréninky či cvičení obvykle probíhají na úkor odpočinku nebo spaní. Běhání časně ráno nebo cvičení v pozdních večerních hodinách se často negativně odráží na délce a kvalitě spánku. Zatímco zdravá, rozumně naplánovaná fyzická aktivita zdravým způsobem snižuje hladinu stresu, zoufalá snaha zhubnout ničí spánek i nervy. Krom toho, že je to zkrátka a dobře nepříjemné, vám tento stav vyloženě brání dostat se do formy na hormonální úrovni. Při nedostatečném spánku, chronickém stresu a nadměrném pití kávy jsou pozorovány stále tytéž změny hormonálního pozadí: snížení hladiny testosteronu, tyroxinu a DHEA a naopak zvyšování úrovně kortizolu.
Nedostatek odpočinku způsobuje rovněž zvýšení hladiny inzulinu. Jeho přebytek pak vede k ukládání tuku, chronické únavě, neustálé chuti na něco sladkého, rychlému nárůstu hmotnosti v důsledku konzumace sacharidů a co je nejhroší – ke vzniku diabetu. Jestliže člověk nedostatečně spí, vyplavuje se v těle málo růstového hormonu. Ten zodpovídá jak za zpevňování a růst svalové hmoty, tak i za obnovování všech tkání organismu. Růstový hormon stimuluje snižování procenta tuku v organismu a houstnutí kostní tkáně. Při jeho nedostatečné produkci dochází k negativním jevům typu nedostatečné a ochablé svalové tkáně, vzniká osteoporóza, ukládají se tukové zásoby v oblasti pasu, snižuje se celková aktivita a rozvíjí chronická deprese.
Je tedy zřejmé, že orientovat se jenom na kalorie a upadat do krajností v usilovné snaze zhubnout znamená vlastně sabotovat skutečný cíl snižování hmotnosti a navíc může dojít k vážným škodám na zdraví.
Dosáhnout zdravé hmotnosti a přiměřeného procenta tuku v těle a obnovit zdravou hormonální rovnováhu je však přesto všechno zcela reálné a udržování těch správných hodnot je možné se naučit.
4 zlozvyky vedoucí ke vzniku nadváhy
Nadváha je ochrana