Držet se zdravého životního způsobu a správného stravování vám pomůže těchto dvacet účinných rad.
1. Založte si deník správné výživy. Výzkum ukázal, že když si člověk zapisuje co a v jakém množství během dne snědl, začíná k procesu svého hubnutí a tělesné rehabilitace přistupovat daleko efektivněji. Zápisky umožňují vyhodnotit svůj jídelníček z dlouhodobého pohledu, analyzovat typ výživy a zvolit tu nejvhodnější dietu.
2. Nejpozději hodinu před spaním odložte svůj chytrý telefon nebo notebook a vypněte televizor. Závislost na sociálních a televizních seriálech brání včasnému ulehnutí a dosažení nejhlubších stádií spánku. Jak prokázala studie japonských vědců z university v Osace zveřejněná v odborném časopise Sleep and Biological Rhythms, vede nadměrné sledování internetu a televize k poruchám spánku. Sledováno bylo 5 875 respondentů, kteří popisovali své sledování internetu a televize v době před spaním a následné dopady na kvalitu spánku. Za ideální čas k usínání byla stanovena doba kolem 22. hodiny. Pro toho, komu záleží na kvalitním spánku, by noční sledování televize či brouzdání po internetu mělo být tabu. Téměř polovina respondentů japonské studie spojovala své problémy se spánkem s používáním elektronických médií před spaním. Čím déle sledovali internet a televizi tím větší byla pravděpodobnost nedostatečného spánku. Byl jednak kratší, jednak méně kvalitní než u lidí, kteří internet a televizi před spaním nesledovali.
3. Spěte v chladné místnosti. Vědci je doporučována teplota 15-19 stupňů. Spánek ve svěží a chladné místnosti je mnohem kvalitnější, urychluje výměnu látkovou a pomáhá spalovat tuk. Spaní v chladu se příznivě odráží na připravenosti těla na druhý den a větší odolnosti vůči stresu. Ráno se budete cítit více svěží. Spaní v chladné místnosti rovněž mírní příznaky svalové ztuhlosti a syndromu spánkové apnoe.
4. Pokud trpíte nespavostí, snězte dva kusy kiwi. Podle více výzkumných studií zlepšuje toto tropické ovoce kvalitu spánku. Pomáhá rychle usnout a kvalitně spát po celou noc. Celkovou dobu a kvalitu spaní zlepšuje v průměru o 13,4 %. Obsahuje antioxidanty a kyselinu listovou, jejíž nedostatek může problémy se spánkem vyvolávat. Navíc stimuluje vyplavování serotoninu, který se po setmění přeměňuje v melatonin, který rychlé usínání a zdravý a pevný spánek umožňuje.
5. Před svátečním stolováním si dejte doma něco menšího. Možná to zní divně, ale je to velmi užitečný zvyk. Když se chystáte jít večer s přáteli oslavit své narozeniny slavnostní večeří, dejte si doma malý „předkrm“. Zabráníte tak tomu, abyste se pozdě večer a na noc najedli přes míru.
6. Místo vidličky používejte hůlky. Když má člověk hlad, má sklon sníst víc, než organismus opravdu potřebuje. Protože pocit sytosti se dostavuje s časem, zkuste místo klasického příboru jíst hůlkami. Příjem potravy tak bude pomalejší a víc uvědomělý. Budete věnovat více pozornosti velikosti porce.
7. Vždycky a všude s sebou noste láhev vody. Voda pomáhá tělo zbavovat toxinů a přináší buňkám výživné látky. Zvykněte si celodenně mít při sobě láhev vody, ať se chystáte kamkoli.
8. Pijte bylinné čaje. Bylinky mají očišťující, uklidňující i tonizující účinek, pomáhají s trávením, působí protibakteriálně a protizánětlivě. Zvykněte si pít čaje z různých bylinných směsí a prokládejte jimi denní přísun tekutin v podobě čisté vody.
9. Do práce si noste ovoce a doma připravený oběd. Čelíte tak různým nebezpečím. Místo svůdné čokoládové tyčinky si můžete dát jablko, místo pizzy, kterou si objednávají kolegové, si dáte doma připravený lehký oběd. Vyhnete se konzumaci nezdravých polotovarů, které prakticky výhradně nabízejí podnikové jídelny. Jako malou svačinku si vezměte hrst ořechů.
10. Když jdete na nákup, napište si seznam potřebných potravin. Mnoho lidí má zvyk dát do vozíku mnohem víc věcí, než skutečně potřebují. Předem promyšlený nákup tomu zamezí.
11. Vybírejte si cviky, které vám vyhovují. Pokud je vám proti mysli běh nebo kliky, nemusí to ještě znamenat, že máte něco proti pohybu jako takovému. Nenuťte se do toho, co vám nesedí. Fyzická aktivita může být natolik různorodá, že si každý dokáže najít tu svoji. Vyzkoušejte jógu, plavání, aerobik, box, fotbal, košíkovou nebo prostě jen choďte.
12. Při reklamě cvičte. Film nebo seriál přruší reklama – využijte toho a dejte si dva tři protahovací cviky.
13. Cvičte s přáteli. Když člověk sportuje sám, snadno občas propadne lenosti a výmluvám, že pro dnešek už toho bylo dost. Přítomnost kamarádů nebo kamaráda ho motivuje. Bojového ducha to posílí a člověk chytí snadněji druhý dech.
14. Využijte YouTube. Můžete tu najít velmi dobrou inspiraci pro cvičení, řadu účinných sestav nejrůznějšího typu a pro různě zkušené sportovce.
15. Pořiďte si psa. Pokud vám to s kamarády nevyjde, vždycky si můžete pořídit psa. Tenhle chlupatý kamarád pravidelný pohyb potřebuje a také vyžaduje. Proběhnout se na čerstvém vzduchu, to je něco pro něj! Když mu ještě budete házet klacky nebo balónek, bude v sedmém nebi a váš pohyb získá na různorodosti :). Zodpovědnost za zvíře, které jste si pořídili, vám nedovolí lenošit. A navíc – procházky se psem vám zlepší náladu. Jen si vzpomeňte: „Když mám náladu pod psa, můj pes udělá hopsa…“
16. Při cvičení si pouštějte hudbu, kterou máte rádi. Než začnete cvičit, připravte si svůj vlastní playlist. Hudbu, která vás nabudí a zvedne vám náladu. Ani delší cvičení vás neunaví, bude-li mít podkres příjemné hudby. Dokud hudba bude hrát, budete cvičit, nebude se vám chtít toho nechat a nedoposlouchat, co máte rádi.
17. V práci si každou hodinu dopřejte pětiminutovou přestávku . Máte-li tu možnost, vyjděte ven, třeba jen obejděte budovu. Projděte se alespoň po kanceláři. Protáhněte se. Tělo vám bude vděčné a ztuhlé svaly to občerství.
18. Jednou týdně jeďte do práce na kole. Nejde jen o dodatečnou fyzickou zátěž. Vyhnete se také zácpám, užijete si čerstvého vzduchu a ušetříte si nervy.
19. Parkujte daleko od práce. Pokud jezdíte do práce autem, parkujte co možná nejdál a zbytek ujděte pěšky. Je to pohyb. A pohyb je zdraví. Pokud jezdíte MHD, vystupte za stejným účelem o stanici dřív.
20. Uvolněte se a dýchejte zhluboka. Ať už u pracovního stolu v zaměstnání, za volantem nebo u kuchyňské linky při přípravě večeře, dopřejte si pětivteřinové dechové cvičení: zhluboka nadechujte a pomalu vydechujte. Je to jednoduché, ale velmi účinné. Zlepšujete zásobení organismu kyslíkem a zbavujete ho zplodin dýchání.
9 signálů přetížení
Jak odpojit autopilota – 5 způsobů meditace