Téma tak trochu delikátní, nicméně s narůstajícími nezdravými vlivy moderního prostředí na člověka stále aktuálnější. Vznikne-li problém se zácpou, pokládá většina lidí za samozřejmost jít do lékárny pro nějaký projímavý prostředek. Jde-li však o chronickou záležitost, účinek těchto prostředků záhy slábne. Navíc používání umělých projímadel je leda spolehlivou cestou do pekel. S jeho konečnými důsledky se setkáváme především v pokročilém věku, kdy se tyto problémy mohou stát velmi obtíženě řešitelnou záležitostí. Hodně nebezpečné jsou také související komplikace – od zauzlení střev, přes otravu organismu toxiny až k souvislostem s nádorovým bujením ve střevech. Chronická zácpa je v populaci bohužel velmi častým problémem. Je pokládána za civilizační nemoc a trápí přes třicet procent obyvatel západního světa.
Co je to vlastně chronická zácpa? Za chronickou zácpu je obvykle považováno trvalé a dlouhodobé snížení počtu stolic, obvykle na méně než na třikrát týdně, napětí a křeče v břiše při vyprazdňování, tuhá stolice, pocit neúplného vyprázdnění a další příznaky. Rozvíjí se pocit nepohodlí, plnosti až bolestivosti břicha, omezení pohybu, bolesti hlavy, nevolnost až křeče. Za jejím vznikem hledejme stres, nedostatek volného času a špatné stravování, nedostatečný příjem tekutin. Neposloucháme první signály organismu, oddalujeme uspokojení této potřeby, nacházíme důležitější věci nebo se ostýcháme přiznat důvod, pro který musíme odejít. Příčinou mohou být i některé léky, jako antibiotika nebo analgetika. Přístup k léčbě musí být komplexní.
Velký význam má správné stravování. Obecně se nedoporučuje máslo, sádlo, slanina, tučná masa, smažená jídla, různé chipsy, uzeniny, šlehačka, majonéza – jednoduše tuky. Alkoholickým nápojům je lepší vůbec se vyhnout, určitě těm tvrdým, stejně jako vícestupňovým pivům a těžkému vínu. Totální a bohužel značně rozšířenou chybou je vynechávání snídaně. Toto první denní jídlo významně stimuluje peristaltiku střev. Omezit se na dvě hlavní jídla – oběd a večeři – je rovněž špatně. Také vydatné večerní jídlo je narušením trávicího rytmu, stejně jako přejídání.
Základní radou při tomto zdravotním problému je pravidelnost. Pravidelně jezte, pětkrát až sedmkrát denně. Na WC choďte každé ráno rovněž pravidelně, ne na dlouhou dobu, a prostě to zkuste. Bez velkého tlaku a úsilí. Nepodaří se, nevadí. Jde o obnovení a posílení defekačního reflexu. Snažte se vyhnout projímadlům, poraďte se s lékařem a volte když tak ta nejšetrnější. Postupně zvyšujte příjem vlákniny. U ovoce dávejte přednost tomu s vysokým obsahem pektinu, jako jsou jablka nebo hrušky. Z mléčných výrobků volte zakysané s obsahem skutečných, živých probiotických kultur. Hodně pijte. Čistou vodu nebo nesycené minerálky. Vyhýbejte se cukru, ať už v nápojích nebo v jídlech. A velmi důležitý je pohyb. Například energická chůze, cvičení jógy nebo plavání.
Podívejte se na přehled přírodních prostředků, které činnost střeva stimulují:
- Tekutiny
Už velmi mírná opakovaná dehydratace může způsobit zácpu, nehledě na jiné škody, které kvůli ní v organismu vzniknou. V rámci prevence se tedy snažte vypít během dne dostatečné množství tekutiny. Tekutinou se rozumí čistá, nesycená voda nejlépe pokojové teploty. Po ránu vypijte větší sklenici vody odražené, doplněné citronovou šťávou. Stimulujete tím střevo a změkčujete stolici.
- Ovesná kaše
25–50 gramů vlákniny denně je dalším důležitým faktorem pravidelné činnosti střeva. V polovině šálku syrových ovesných vloček je asi osm gramů vlákniny. Miska ovesné kaše ke snídani je výborná věc. Pokud však řešíte problém chronické zácpy, začínejte velmi zvolna, malým množstvím, přidávejte postupně, jinak byste mohli dosáhnout přesně opačného efektu.
- Oříšky
Mandle, kešu a vlašské ořechy jsou také výborným zdrojem vlákniny a k tomu užitečných polynenasycených tuků. Ty rovněž pomáhají při odstranění nepříjemného problému jakožto „mazadlo“ trávicího systému.
- Lněné semínko
Jedna lžíce obsahuje asi 3 gramy vlákniny. K dosažení maximálního účinku se doporučuje lněné semínko nejprve rozdrtit. V této podobě ho můžete přidat třeba do ranní ovesné kaše, smoothie nebo salátu. Ve styku s vodou vytváří lněné semínko gelovitou látku, která podporuje pocit nasycení.
- Listová zelenina
Obsahuje nejenom prospěšnou vlákninu, ale také velké množství tekutiny. Navíc je velmi málo kalorická. Velkou porci hlávkového salátu si můžete dopřát každý den.
- Sušené švestky
Švestky jsou skvělým tradičním prostředkem proti zácpě, nejen sušené, ale i kompotované. Jejich vynikající šetrné účinky potvrdil i výzkum. Navíc jsou švestky prevencí proti rakovině střeva.
- Kokosový olej
Extra virgin kokosový olej je doporučován jako velmi šetrné projímadlo také světově proslulým odborníkem na funkční medicínu Markem Hymanem. Protibakteriální účinky tohoto oleje likvidují škodlivé zárodky, které porušují rovnováhu střevní mikroflóry. Trávení oleje nijak organismus nezatěžuje, proto je možné denně užít jednu až čtyři polévkové lžíce.
- Zelený čaj
Některé druhy zeleného čaje mají silnější, jiné slabší projímavý účinek. V každém případě je zelený čaj navíc bohatý na řadu zdraví prospěšných látek a je bohatým zdrojem antioxidantů.
- Jablečný ocet
Tento fermentovaný nápoj nejenom upravuje střevní mikroflóru, ale vyrovnává také kyselost žaludku a pomáhá s trávením. Jednu až dvě polévkové lžíce rozmíchejte ve sklenici čisté vody a pijte před jídlem jednou až dvakrát denně.
- Banány
Jablečný ocet tělu dodá užitečná probiotika, tedy zdraví prospěšné bakterie. Banány zase prebiotika – zvláštní druh rozpustné vlákniny, která je vlastně potravou oněch zdraví prospěšných bakterií – probiotik. Nezapomeňte, že v zelenavě zbarvených, nedozrálých banánech je obsah prebiotik vyšší.
- Koření
Mnoho druhů koření má velmi příznivé účinky na činnost trávicích orgánů a odvádění odpadů z těla. Patří k nim zázvor, kurkuma, cayenský a černý pepř, rozmarýn, hřebíček, šabrej, oregáno, koriandr. Mějte to na paměti při vaření i objednávání v restauracích. Účinky si nejprve ověřte, nezapomeňte, že mohou být zcela individuální.
- Hořčík
Výzkumy potvrdily, že nedostatek tohoto důležitého minerálu v organismu může kromě jiného vést k zácpě. Není náhodou, že bohatým zdrojem hořčíku jsou ovesné vločky a ořechy, které jsme tu už jako přírodní stimulátory doporučovali. Najdeme ho samozřejmě i v minerálce. Relativně dost je ho i v banánech. Hořčík pomáhá uvolnění střevní stěny. Denní doporučená dávka je 300 mg u žen a 350 mg u mužů.
- Vitamín C
Vitamín C pomáhá do střev dostat vodu; podílí se tak na změkčení stolice. Je však třeba dodržet dávkování – asi 100 mg denně. Nadužívání zvyšuje vstřebávání železa z potravy, což zácpu ještě zhorší a může také způsobit nevolnost a křeče.
Správná výživa: být, ne se zdát
Co je dobré vědět o adaptogenech