Seznamte se se třinácti důvody, pro které se opravdu vyplatí přesedlat na kolo. Možná ve svých komentářích ještě nějaký ten důvod přidáte :). To hlavní je, že jízdou na kole můžete vylepšit svou pohodu a zároveň něco udělat pro dobro naší planety.
Podle nedávné studie prováděné společně na King’s College London a University of Birmingham umožňuje pravidelná jízda na kole udržet lidské tělo v lepší formě. Lidé, kteří pravidelně používají tento druh dopravy, jsou psychicky mladší a živější. Co všechno tedy děláme, když šlápneme do pedálů?
Zlepšujeme životní prostředí. Jízdní kolo je formou dopravního prostředku extrémně šetrného k životnímu prostředí. Jeho používání nevede k žádnému poškození přírody. Energie je při něm generována naším pohybem a nevyužívá fosilní paliva. Při krátkých cestách tak může cyklistika snížit emise uhlíku až o 11 procent.
Provádíme aktivní tělesný detox. Čím intenzivněji šlapeme do pedálů, tím silněji se potíme a urychlujeme proces čištění těla od toxinů a odpadních látek.
Hubneme. Tělesná zátěž při jízdě pomáhá se sníženími hmotnosti. Cyklistika účinně spaluje kalorie, spálit můžete až 300 kalorií během pouhých třiceti minut jízdy.
Zlepšujeme kvalitu usínání a spánku. Fyzickou aktivitu v lidském těle doprovází uvolňování endorfinu a serotoninu. To má příznivý dopad na náladu a celkové rozpoložení. Serotonin dodává člověku pocit uvolnění a podporuje dobré usínání a kvalitní spánek.
Snižujeme cholesterol a triglyceridy. Spalováním tuků snižujeme špatný cholesterol LDL, přenášející cholesterol z jater do cév .
Posilujeme srdce. Pravidelnou jízdou na kole děláme hodně pro svoje srdce. Cyklistika je dobrou aerobní zátěží, která srdce posiluje, podporuje jeho odolnost a zlepšuje stav cév.
Snižujeme krevní tlak. Úsilí při jízdě působí změny tlaku tak dlouho, dokud se tlak nestabilizuje. S delší jízdou se zmírňují zátěžové výkyvy tlaku.
Posilujeme imunitní systém. Když tělo dobře funguje, jsme také lépe chráněni před nemocemi.
Stimulujeme dýchací systém. Ve stavu klidu spotřebuje člověk asi 9 litrů kyslíku za minutu, zatímco průměrný cyklista spotřebuje během tréninku 80 litrů za minutu. Plíce si na tento druh zátěže navyknou a v běžném životě není třeba vyvíjet žádné zvláštní úsilí k nasycení organismu kyslíkem.
Zvyšujeme odpor. Dlouhodobá intenzivní svalová zátěž je důležitým prostředkem ochrany kloubů. Zároveň nás láká k omezení domácího vysedávání, k pohybu na kole nebo fyzické aktivitě s rodinou. Šlapání do pedálů výrazně tonizuje a posiluje svalstvo stehen a lýtek.
Snižujeme stres a depresi. Jízda na kole výrazně povzbuzuje krevní oběh, okysličování tkání včetně tkáně mozkové a stimuluje produkci serotoninu.
Bráníme nástupu artrózy. Pravidelná jízda na kole prokázaně posiluje vazy a šlachy.
Šetříme. Kolo pomáhá šetřit peníze za dopravu, ať jde o cesty do práce a z práce nebo o výlety. Náklady na provoz a opravu jízdního kola jsou daleko nižší než jízdenky na veřejnou dopravu. Srovnání s automobilem, jeho provozem a údržbou není ani třeba uvádět. Jízdní kolo je zkrátka jedním z nejšetrnějších a nejlevnějších způsobů dopravy.
Tajemství chronobiologie aneb jak žít podle biorytmů
6 důvodů, pro které je užitečné se ráno sprchovat