Každé jednání posilující pozornost, kterou člověk věnuje procesu nasycení, zároveň brání sklouzávání k nedostatečně vědomému přístupu k jídlu. To platí jak pro jídlo, které vkládáme do úst, tak pro každodenní návyky a běžné způsoby – například pro to, jak rychle jíme. Přečtěte si následující seznam a snažte se držet uvedených doporučení. Rady, které vám předkládá, začněte uplatňovat postupně, jednu po druhé. Začněte takovými změnami, které vám budou připadat nejužitečnější..
Jak se vědomě stravovat:
1. Jezte pouze když máte hlad. Zaznamenávejte a prožijte pocit hladu. Věnovat pozornost hladu a procítit ho – to je základ vědomého přístupu k výživě.
2. Abyste měli možnost plně svou pozornost zaměřit na jídlo, jezte výhradně v klidném prostředí, kde vás nic nebude rušit a rozptylovat.
3. Začněte spíše menší porcí jídla, která zaplní asi tak polovinutalíře. Až dojíte, chvilku poseďte, abyste si mohli správně uvědomit, nakolik hladoví se ještě cítíte. Napijte se trošku vody, než si budete přidávat.
4. Vychutnejte si každé sousto, potěšte se jeho chutí. Soustřeďte na chuť celou pozornost a žvýkejte sousta o něco déle než obvykle. Jinak řečeno proměňte chuť jídla v unikátní zážitek.
5. Mějte na zřeteli, že chuť k jídlu povzbuzují jídla tučná, slaná a sladká. Naopak potlačuje ji hořká příchuť. Zkuste se před jídlem napít malého množství sodové vody se střikem destilátu Angostura. Toniky mají také hořkou chuť, bohužel však většina obsahuje příliš velké množství cukru. Existují však i toniky bez cukru.
6. Než se pustíte do jídla, zbavte kuře kůže a maso tuku. V restauraci položte tyto nežádoucí součásti porce na zvláštní talířek nebo prostě požádejte číšníka, aby je odnesl.
7. Jezte v co nejpomalejším tempu, které je vám ještě příjemné. Pomalost jenom povzbudí správné trávení. Nenabírejte na lžíci nebo vidličku nové sousto, dokud jste v ústech nezpracovali to předchozí.
8. Jestliže jíte velmi rychle, zvláště pak pokud jídlo hltáte bez náležitého rozžvýkání a ještě při tom bez ustání mluvíte, nandejte si malou porcičku ještě před tím, než usednete ke stolu. (Jíte tak rychle, že sotva postřehnete, kolik vlastně máte na talíři jídla.)
9. Pokud o sobě víte, že máte při stolování sklon k impulsivnímu chování, které zesiluje zvláště ke konci oběda či večeře, ohlaste svým spolustolovníkům, kolik toho hodláte sníst a dodržte slovo. Určitě je však nežádejte, aby vám váš slib připomínali. Podstata tkví v tom, že si máte hlídat své vlastní chování sami, nikoli v tom, že to za vás má dělat někdo jiný.
10. V restauraci dohlédněte na to, aby číšník, který vás obsluhuje, bez prodlení zabalil jídlo, které si hodláte odnést s sebou. Nenechávejte ho ležet na talíři, kde byste z něj nepochybně po kouskách ujídali, dokud byste nesnědli všechno.
11. Při objednávce dezertu sdělte rovnou obsluze, že si půlku dezertu chcete vzít s sebou domů. Zabalenou půlku pak darujte někomu z lidí, kteří s vámi sedí u stolu.
12. Jíst přestaňte poté, co sníte dvě třetiny množství, které vám stačí k nasycení. Můžete si toto množství odměřit předem, když si naložíte dvě třetiny své obvyklé porce. Když ho dojíte, buď ihned vstaňte od stolu nebo svůj talíř dejte číšníkovi, aby ho odnesl. Všimněte si, jak dobře a lehce se budete cítit, když vám po jídle v žaludku zůstane ještě trochu volného místa.
Když se soustředíte na jídlo a na způsob, kterým ho konzumujete, bude pro vás daleko snazší udržet si nebo normalizovat váhu. Vědomý příjem jídla je jednou z podmínek dobrého trávení. Vyvážené a zdravé trávení je předpokladem dlouhého život ve zdraví a spokojenost.
(Podle Deepaka Chopry)
Jednoduchá a přitom velmi účinná dieta pro ty, kdo nemají diety v lásce
Pečlivý přístup ke správné výživě