Stejně jako tělo, vyžaduje také intelekt správnou výživu a pravidelné cvičení. Existuje několik ověřených způsobů, jak mu dodat pružnost a elán.
Je známo, že paměť můžeme trénovat studiem cizích jazyků nebo memorováním veršů, tělo klasickým fyzickým cvičením nebo třeba jógou. To všechno ovšem vyžaduje čas a značnou námahu. Můžeme však také vyzkoušet těchto jedenáct nenápadných způsobů podpory a tréninku mysli, které nám nezpůsobí žádou zvláštní časovou újmu a nevyžadují mimořádné úsilí. Dozvíte se, jak cukr, voda a počítačové hry ovlivňují rozumové schopnosti.
1. Do půlhodiny po probuzení vypijte dvě sklenice vody. Vodu tělo nezbytně potřebuje k odfiltrování toxinů a udržení rovnováhy svého vodního hospodářství. Během spánku je přísun tekutin nulový, nepijeme tedy 6-9 hodin. Dvě velké sklenice vody brzy po probuzení vzniklý deficit vyrovnají. Výzkum zaměřený v této oblasti na děti ukázal, že jestliže školáci pijí dostatečné množství vody, podávají daleko lepší rozumový výkon.
2. Při snídani čtěte přehledy knižních novinek. Televizní zprávy nebo četba novin nejsou tím nejblahodárnějším začátkem nového dne. Získat přehled o nejzajímavějších knižních novinkách můžete snadno díky řadě specializovaných webů.
3. Cestou do práce poslouchejte podcasty nebo audioknihy. Je to snadný a příjemný způsob rozšiřování vědomostí. Třeba na www.citarny.cz najdete seznam webů, kde si můžete zdarma stáhnout jak audioknihy, tak e-knihy.
4. V práci pijte zelený čaj. Zelený čaj (zejména japonský práškový čaj matcha) obsahuje L-theanin, aminokyselinu zlepšující paměť a pozitivně působící na rozumové schopnosti. L-theanin navíc navozuje pocit pohody a uvolnění, zbaví vás stresu, a přispěje tak k lepší koncentraci.
5. Dopřejte si siestu. Krátký spánek během dne osvěží myšlenkový proces a zvyšuje efektivitu učení. Většina lidí cítí v průběhu dne ospalost obvykle mezi polednem a 16. hodinou a potom kolem 6. večer. To je ideální čas pro odpočinek.
6. Omezte spotřebu cukru. Nejlépe by bylo odříci si ho vůbec. Pokud je to však pro vás příliš náročná představa, snažte se alespoň nejíst sladké během intenzivní pracovní činnosti. Zvýšení a poté hned prudké snížení hladiny krevního cukru má na myšlenkový výkon neblahý vliv. Mozek „osvěžíte“ mastnými kyselinami obsaženými ve vejcích nebo rybách.
7. Na sociální sítě a různé herní stránky choďte maximálně jednou-dvakrát denně. Mozek se adaptuje na ten typ informace, kterým ho zatěžujete. Pokud ho bombardujete rychle se měnícím a nestimulujícím obsahem, koncentrace pozornosti nevyhnutelně poklesne. Máte-li sklon věci odkládat a protahovat, nastavte si raději budíka, abyste na nesmyslné sledování sociálních sítí neplýtvali hodinami a dny.
8. Místo sledování seriálů a televize vůbec hrajte raději hry. Sledování televize je pasivní, nejčastěji naprosto neužitečná činnost. Zkuste se přeorientovat na videohry. Němečtí vědci prokázali, že i tak triviální hra jako Super Mario má pozorovatelný vliv na plasticitu mozkových struktur (plasticita znamená schopnost mozku měnit svou strukturu vlivem opakovaných podnětů a zkušeností).
9. Naučte se programovat. Programování je příbuzné hlavolamům. Je to mohutný stimulátor logických schopností. Díky zdrojům typu scratch.mit.edu se mu dokáže naučit i školák. Určitě si s ním poradíte i vy.
10. Stýkejte se se vzdělanými lidmi. Návyky jsou nakažlivé, a to nejen ty špatné. Způsob života a uvažování lidí kolem vás se na vás podepisují. Snažte se tedy, aby kolem vás byli lidé, od kterých se máte čemu naučit.
11. Procházejte se. Procházka zlepšuje krevní oběh a zásobení mozku kyslíkem, zatímco hladina stresových hormonů výrazně klesá. Dobití čerstvých sil během dne vám vydrží až do pozdního večera.
10 dárků pro mozek. Potřebuje je každý den.
Jak správně začít den a zvýšit svou efektivitu