Oves patří k nejzdravějším obilovinám, které se na Zemi vyskytují. Je přitom mezi kulturními obilovinami nejmladší a původně byl kdysi dávno považován za plevel. Z ovsa se dříve vyráběly i kroupy. Dnes jsou nejpopulárnější ovesné vločky, většinou označované jako výběrové nebo jemné, které se vyrábějí z drceného ovesného zrna.
1. Ovesná kaše vám dodá energii na několik hodin
Díky zcela výjimečně vyváženému složení pomalých sacharidů, kvalitních bílkovin, tuků a vlákniny dosahuje ovesná kaše vysokého sytícího indexu mezi pokrmy nejčastěji připravovanými ke snídani. Sytící index je ukazatel vyjadřující schopnost nasytit a odsunout nově vznikající pocity hladu. 100 gramů tepelně neupravovaných suchých ovesných vloček přitom představuje celkem 342 kcal. Z toho je bílkovin 12,3 g, tuků 6,11 g, sacharidů 59,5 g a vlákniny 8 g. Vařením energetická hodnota vloček klesá – 100 g vařených vloček má 88 kcal. Máme tu na mysli samotné vločky vařené ve vodě, bez přidání nějakých přísad.
2. Ovesné vločky obsahují výjimečné výživové látky
Z hlediska obsahu zdraví prospěšných látek bychom ovesné vločky mohli směle označit za superpotravinu. Z doporučené denní dávky (DDD) v půl šálku vloček najdeme 191 % DDD manganu, 41 % DDD fosforu, 34 % DDD hořčíku, 24 % DDD mědi, 20 % DDD železa, 20 % DDD zinku, 11 % DDD kyseliny listové, 39 % DDD vitamínu B1, 10 % DDD vitamínu B5, menší množství vápníku a draslíku, vitamínu B6 a vitamínu B3, 51 % sacharidů, 13 g bílkovin a 5 g tuků v podobě nenasycených mastných kyselin.
3. Ovesné vločky pomáhají při hubnutí
Beta-glukan, v ovesných vločkách obsažená rozpustná vláknina, vytváří v žaludku hustý gel, který zpomaluje trávení a prodlužuje pocit plnosti. Tímto způsobem ovlivňuje produkci hormonů řídících chuť k jídlu. Pocit sytosti může trvat až několik hodin. Tím se samozřejmě snižuje celkový počet za den přijatých kalorií.
4. Oves je vhodný pro bezlepkovou dietu
Sám o sobě má oves nulový obsah lepku. Při jeho zpracování však může dojít k zanesení této látky z jiných obilovin zpracovávaných ve stejném mlýně. Je tedy třeba počítat s určitým množstvím lepku a v případě, že jste celiakem, kupovat vločky bezlepkové, které jsou na trhu běžně k dostání.
5. Příznivý vliv ovsa na funkci střeva
Tady opět připomeneme vlákninu, kterou ovesné vločky obsahují. Kromě té rozpustné obsahují vločky také vlákninu nerozpustnou. Právě ta podporuje pohyb potravy trávicím traktem, jemně stimuluje střevo, a působí tak proti vzniku zácpy. Rozpustný beta-glukan zlepšuje střevní mikroflóru, neboť je prebiotikem, tedy potravou přátelských bakterií ve střevu usazených.
6. Regulace krevního cukru
Oves má nízký glykemický index. Znamená to, že vstřebávání sacharidů, které obsahuje, probíhá velmi pomalu a nevyvolává nebezpečné pohyby hladiny krevního cukru. Je to důsledek působení zmíněného beta-glukanu, rozpustné vlákniny. Lze mít za prokázané, že příznivě ovlivňuje hladinu krevního cukru jak u zdravých jedinců, tak u osob trpících nadváhou nebo diabetem.
7. Oves v boji proti inzulinové rezistenci
Inzulin je hormon, který reguluje hladinu krevního cukru. Stav rezistence znamená, že organismus sice inzulin produkuje, ale nereaguje na něj. V důsledku toho přestává využívat glukózu náležitým způsobem, tedy k výrobě energie pro buňky. To vede k prudkému zvýšení hladiny krevního cukru a může to způsobit vznik a rozvoj cukrovky a nadváhu. Pravidelná konzumace ovsa zvyšuje citlivost na inzulin až o 40 procent.
8. Oves jako podpůrný prostředek kardiovaskulárního systému
Vědecký výzkum ukázal, že už tolikrát připomínaný beta-glukan rovněž efektivně snižuje hladinu „zlého“ cholesterolu, a odstraňuje tak jednu z nejčastějších příčin onemocnění srdce. Další častou podmínkou vzniku srdečních onemocnění je okysličení „zlého“ cholesterolu při jeho vzájemném půobení s volnými radikály. Tento proces způsobuje zánět, poškozuje arteriální tkáň a může vést k infarktu myokardu nebo mozkové mrtvici. Oves obsahuje unikátní antioxidant avenanthramid, který tomuto procesu brání.
9. Oves snižuje krevní tlak
V roce 2002 byl proveden výzkum, kdy zkoumané osoby po dobu šesti týdnů každý den konzumovaly ovesnou kaši. Bylo prokázáno, že oves snižuje krevní tlak a odvrací nebepečí vzniku hypertonie. Také tento příznivý vliv je důsledkem působení rozpustné vlákniny v ovsu obsažené – beta-glukanu, který způsobuje dilataci cév a v důsledku toho snížení tlaku.
10. Oves posiluje imunitu
Další podivuhodnou schopností beta-glukanu je posílení přirozených obranných mechanismů organismu v odporu kladeném vetřelcům z vnějšího prostředí – bakteriím, virům, plísním a jiným parazitům. Rozpustná vláknina v ovsu dokáže upevnit a posílit imunitu, což bylo rovněž prokázáno vědecky.
11. Snižuje riziko vzniku rakoviny
Výzkum také prokázal, že látky, které oves obsahuje, zejména jeho antioxidanty a vláknina, jsou účinnou prevencí vzniku a vývoje různých druhů rakoviny. Týká se to především nádorových onemocnění střeva a některých onkologických onemocnění souvisejících s hormonálními výpadky, například rakoviny prsu. Riziko vzniku rakoviny prsu při konzumaci 30 a více gramů ovesné vlákniny denně klesá o více než 50 procent.
Na závěr dodejme, že v ovsu obsažené vitamíny skupiny B, zinek, hořčík a malé množství lecitinu příznivě ovlivňují funkci nervové soustavy. Jak uvádí doktor Pamplona-Roger ve své knize „Encyklopedie léčivých potravin“ , „Oves dodává nejdůležitější živiny pro správnou funkci neuronů: glukózu, mastné kyseliny, fosfor, lecitin a vitamin B1. Všechny tyto látky mají posilňující účinek a zlepšují duševní výkonnost. Oves dále obsahuje i malé množství netoxického alkaloidu aveninu, který působí jako slabé sedativum. Pravidelná konzumace ovsa v jakékoliv formě včetně ovesné vody se doporučuje při nervozitě, únavě či psychické vyčerpanosti, nespavosti a depresi».
Měla by naše krevní skupina ovlivňovat to, co jíme?
Lepek. Přítel, nebo nepřítel?