Vedro vás pomalu přivádí k šílenství a klimatizaci nemáte? Pár kostek ledu, využití vlhkosti a správné využití větráku dokážou byt ochladit rychle a efektivně.
Všichni máme nepochybně rádi léto. Jedni kvůli slunci, druzí kvůli dlouhému dni a dostatku světla. Co však opravdu nikoho blahem nenaplní, jsou úmorná vedra, která se občas v tomto ročním období vyskytnou. A takové dny tu máme letos už podruhé.
Cihlové domy se zahřívají pomalu, zato však v paneláku je vedro nesnesitelné raz dva. Trpí zejména obyvatelé malých bytů, kde je malý počet oken, často na jednu světovou stranu, takže nelze využít ani dobrodiní průvanu.
Musíme tedy hledat vlastní cesty, jak alespoň částečně čelit rozmarům přírody. Co můžeme udělat sami a bez velkých nákladů?
1. Zabránit přímému přístupu slunce.
Abychom snížili tepelný vliv slunečních paprsků, je vhodné izolovat okna neprůsvitnou tkaninou, například závěsy sloužícími dokonalému nočnímu zatemnění. Žaluzie jsou výborná věc, ale ve spojení se závěsy bude efekt opravdu velmi účinný. Hlavní nápor tepla pohltí hustá tkanina.
2. Bosky po podlaze.
Nejrychleji se v místnosti ohřívají hustě tkané, teplé tkaniny: koberce, přehozy, látky s vlasem, těžké závěsy. V létě se do nich také dostává více prachu a jemných nečistot a nastoupí-li vedra, bude jenom dobré je dočasně uklidit. Místnosti budou vzdušnější a navíc: bosá noha se od holé podlahy zdaleka tolik nezahřeje. V případě nenadálého ochlazení není problém uvést věci rychle do původního stavu.
3. Bojkot techniky.
Zařízení, která doma běžné používáme – počítače, žehličky, televizory, generují svou činností teplo. Omezte jejich používání do krajnosti, případně pokud je to jen trochu možné, je prostě vypněte a nějakou dobu nepoužívejte. A pokud už musíte něco nutně například přežehlit, udělejte to co nejdelší dobu před spaním, aby žehlička stihla vychladnout.
To se týká také vaření – pokud vám to okolnosti dovolují, dejte v horkých dnech přednost syrové, nevařené stravě, nebo alespoň jen rychle upravovaným pokrmům. Vyhněte se používání trouby i sporáku.
4. Vodní procedury.
Slunci jste zamezili přístup, ale vedro je i tak těžko snesitelné? Zkuste mokré závěsy a pravidelné stříkání sítě proti hmyzu studenou vodou – alespoň trochu to sníží teplotu horkého vzduchu zvenčí.
5. Alternativa klimatizace.
Když se venku poněkud ochladí, zapněte větrák! Nastavte ho tak, aby lopatky vyháněly horký vzduch z místnosti ven ( samozřejmě to platí tehdy, je-li už venku teplota nižší než v rozpáleném paneláku, to znamená k večeru).
6. Království ledu.
Když strop i zdi vyzařují teplo nasbírané v průběhu denního žáru, je čas přistoupit k celkovému ochlazení místnosti. Kostky ledu ve sklenicích a miskách rozestavte po celém jejím obvodu. Ucítíte rychlou úlevu.
7. Bríza ve městě.
Už vnímáte, že se místnost ochladila, ale chtělo by to trochu svěžího vzduchu? Postavte láhev s ledem před lopatky větráku, aby vzduch jím vířený směřoval na ledovou přehradu. Báječně se tím ochladí. Dejte jen pozor, abyste nestáli ve směru chladného proudění. Jakkoli to zní paradoxně, mohli byste nastydnout nebo si pořídit rovnou zánět průdušek.
8. Každodenní rituál.
Zvlhčovač vzduchu dokáže vytvořit atmosféru tureckých lázní. Vsadit můžete i na časté mokré stírání podlahy i nábytku. Místnost se tak alespoň trochu ochladí a vzduch bude vlhčí.
9. Sny na podlaze.
Chladný vzduch se hromadí dole, teplý výše v místnosti. Na spaní je tedy dobré hledat umístění co nejníž. Jak to v praxi provést – na matraci, polštářích nebo karimatce, to už necháme na vás.
10. Okna dokořán.
Když je vedro, je jedině noční čas jistým vysvobozením. Jedině tehdy také mohou zdi i stropy místností vyzářit alespoň část tepla, kterým je přes den rozpálilo slunce. Jakmile se slunce schová za obzor a obloha ztmavne, je čas otevřít okna dokořán.
Jak přežít vedro?