Zdravá výživa, běhání po ránu či navečer, cvičení ve fitness centrech… Sociální sítě jsou plné fotografií přešťastných stoupenců zdravého způsobu života. Je to natolik v módě, natolik in a je to tak silně propagováno online i offline, že této obecné euforii dříve či později bezděky propadne každá jen trochu citlivá povaha.
Což se mi přihodilo taky. Tím spíš, že se objevil opravdu závažný důvod: vůbec poprvé se mi nějak nechtělo ukazovat kamarádům a známým fotky z dovolené, na kterých jsem v plavkách… Proto po nějakém tom odkladu přeci jen přišlo pevné rozhodnutí: začnu se správnou výživou. A třikrát v týdnu půjdu do fitka.
Jenomže pro úplného nováčka je spojení obou těchto bodů do jednoho něčím jako „mission imposible“. Vařit si jen pro sebe na páře bez tuku a soli a žvýkat salátové listy mi přišlo jako ztráta času. Navíc to nebylo dobré. Takže další rozhodnutí bylo jen logické. Jídlo zatím nechám být a zaměřím se na sport.
Jenže ten se mi taky moc nezamlouval! Je ale fakt, že ustupovat moc neumím. Když už jsem vzdala to jídlo… Mám-li jednou jasně daný cíl, tak snad jsem taky schopná najít způsob, jak ho dosáhnout!? Začala jsem pečlivě zkoumat jednotlivá fitness centra a osobní trenéry, kteří připadali do úvahy. A vtom se mi ozvala kamarádka, ať jdu k nim do fitka a přidám se k jejich skupině. Neběhají na pásu, nedělají silový trénink ani nejezdí na rotopedech. Prostě pracují s vlastním tělem. Vypadalo to jako dobrý tip a vhodný start vlastní dráhy v rámci zdravého životního stylu. Dneska už vím, že to bylo dobré rozhodnutí. Během loňského roku jsem se naučila mít tréninky v oblibě a dokonce se mi po nich stýská. Všechno je to v emocích. Je prostě třeba udělat si ze sportu potěšení. Život bez něj vám pak připadá nudný. Dosáhnout se toho dá za dodržení několika pravidel.
Pravidlo první
Najít si cvičení, které vám opravdu vyhovuje. Sport neznamená jenom běh, cvičení na trenažérech, box atd. Sport je taky tanec, plavání, jóga nebo pilates. Opravdu je z čeho vybírat. A zcela určitě už sport neznamená nějaké mučení. To by vám stejně žádný užitek nepřineslo.
Pravidlo druhé
Vybrat si správného trenéra. Je to podobné jako s prvním učitelem. Na něm taky hrozně moc záleží, nakolik si dítě oblíbí školu. Pokud bude trenér příliš strohý, necitlivý a tvrdý, bude cvičení s ním jako za trest a výsledek bude jediný: pětka ze zdravého životního stylu.
Pravidlo třetí
Jestliže jste se rozhodli pro cvičení ve skupině, je dobré jít si tam zacvičit nejdřív na zkoušku. Jasně, že člověk napoprvé nepostřehne všechno, ale jakýsi první dojem si udělá. A říká se, že ten je nejdůležitější. Cítit se ve skupině dobře je moc důležité, máte-li mít ze sportu radost.
Pravidlo čtvrté
Pořiďte si na cvičení pěkné oblečení. A nezapomeňte na pohodlné tenisky. V takovém oblečení si budete připadat jako nějaký fitness guru. A navíc – bylo by vám přece líto nechat cvičení plavat, když už jste do něj tolik investovali..!
Pravidlo páté
Když se cvičením začínáte, nechtějte od sebe kdoví co. Zkušenost ověřená praxí říká, že když to na první lekci přeženete, proklejete veškerou sportovní aktivitu navždy. Zátěž musíte zvedat postupně. Ostatně, i ošklivému kachňátku trvalo celé léto, než se proměnilo v nádhernou labuť!
Pravidlo šesté
Za každý úspěch se odměňte. Naučili jste se správně dělat zkracovačky? Bezva! To je důvod zajít si na masáž. Unaveným svalům tak dopřejete oddech a budou vás méně bolet. A vychutnáte si něčí příjemnou péči.
Pravidlo sedmé
Buďte kamarádi! S trenérem, s lidmi v tělocvičně. Radujte se navzájem ze svých úspěchů a slavte je společně. Mluvte spolu, vždyť toho máte dost společného! Přišli jste cvičit, máte tedy společné cíle, máte si o čem promluvit a co hodnotit.
Pravidlo osmé
Získejte pro cvičení kamarády! Dosáhnout cíle společně je mnohem snazší. Sport neznamená jenom hubnout a získat svaly, ale znamená také cítit se dobře. A s kým se člověk cítí líp, než s přáteli?
Pravidlo deváté
Najděte a připojte se k nějaké skupině vyzavačů zdravého životního stylu. Ať už přímo v místě, kde bydlíte, nebo na internetu. Když se do takového prostoru člověk dostane a cítí se jeho součástí, získává morální uspokojení ze styku se stejně smýšlejícími lidmi, z možnosti klást otázky a sdílet zkušenosti.
Pravidlo desáté
Mějte se rádi. Takoví, jací jste. I takoví, jakými se stanete. Přičemž při pravidelném cvičení se stanete dozajista lepšími.
Tahle jednoduchá pravidla vám budou dodávat ducha, pomohou vám najít nové kamarády a oblíbit si sport. Budete mít požitek čistě z toho, co a jak děláte, ne z nějakého nahánění buchet na břiše nebo pevného zadku. I když přiznávám, že i když se sport stane potěšením čistě sám o sobě, jeho výsledky na vlastním těle také nejsou k zahození…
Jak dlouhá tréninková pauza eliminuje hubnoucí efekt cvičení?
10 mýtů o fitness, kterým bychom neměli věřit