Každý ví, že do lednice nepatří česnek nebo brambory. Jsou však i další potraviny, které se uskladněním v lednici poškozují, ztrácejí chuť a jejich konzumace někdy dokonce může napáchat škody v organismu.
Které to jsou?
1. Citrusy, banány a spol.
Citrusy v chladu rychleji vysychají, ztrácejí vůni i chuť. Pokud je mermomocí chcete v lednici mít, měly by být ve vzduchotěsném obalu. Ve většině domácností se však například citrony spotřebovávají v tempu, které dostatečně zajišťuje, že nepodlehnou zkáze ani mimo ledničku a navíc si uchovají svoje skvělé chuťové vlastnosti. Banány v ledničce místo přirozeného dozrávání a sládnutí hnědnou, ztrácejí chuť a moučnatí. Je třeba si uvědomit, že se do obchodní sítě dostávají nezralé a je třeba poskytnout jim čas a vhodnou teplotu (nejlépe pokojovou) k dozrání. Nejlepší chuť banány mají, když jsou drobně hnědě kropenaté. Dříve jsou škroby v nich obsažené jen obtížně stravitelné. Stejně tak do ledničky nepatří další plodiny dodávané v nezralém stavu: mango, ananas, papája.
2. Jablka a hrušky
Těmto plodům je daleko lépe mimo lednici. Tam je ohrožuje hniloba a ztráta chuťových vlastností. Stačí pokojová teplota. Opět je třeba vzít v úvahu, že v rámci rodinného nákupu určitě nenakoupíme ovoce tolik, aby nám doma leželo déle než týden. A za tu dobu se jablka ani hrušky, pokud jsme koupili ovoce v dobrém stavu, na misce určitě nezkazí. Navíc je to krásná dekorace.
3. Bylinky
Bylinky mějte raději buď v květináči či truhlíku za oknem nebo na balkoně, případně ve vodě. Zůstanou svěží a čerstvé. V lednici uvadnou, ztratí barvu, chuť i vůni.
4. Okurky a rajčata
Na rajčata je dobré si dát pozor. Pokud je chcete uskladnit v lednici, pak v dobře uzavřené krabici nebo sáčku. Okurky nebo listová zelenina (například kapusta) vedle rajčat rychleji žloutnou. Totéž platí o jablkách, která uvolňují etylén – ale už jsme si říkali, že jablka do lednice nepatří.
5. Dýně
Také dýně, zejména je-li už nakrojená, uvolňuje etylén a v lednici nemá co dělat.
6. Čokoláda
V lednici čokoláda nemá co dělat. Nesnáší vlhkost a snadno přejímá cizí pachy. Teplota v lednici je příliš nízká, čokoládě vyhovuje ideálně 6-18 stupňů. Nejlépe je skladovat ji ve vakuově uzavřeném sáčku nebo sklenici.
7. Med
Med nesnáší vlhkost a velmi snadno „chytí“ cizí pachy a vůně. Můžete ho v pohodě skladovat v dobře uzavřené sklenici při pokojové teplotě. Krystalizace, populárně tzv. „cukernatění“, ke kterému dochází nejvíce při teplotě 13-15 stupňů, nijak nemění chuťové kvality medu a nezbavuje ho jeho vynikajících vlastností. Snadno ho opět rozpustíte postavením sklenice do horké vody (jen pozor, aby vám nepraskla).
8. Cibule
Lednice je pro cibuli zhoubou svou vlhkostí. Daleko lépe se jí bude dařit v košíku na tmavém, dobře větraném místě.
9. Pórek
Pórku svědčí chlad, ale nedělá mu dobře vlhkost. Pokud tedy do lednice, pak ve vakuově uzavřeném sáčku.
10. Olivový olej
Chladem se olivový olej zakalí a nadělají se v něm chuchvalce. Lépe je skladovat ho při pokojové teplotě, ne však vyšší než 25 stupňů. Měl by být v neprůsvitné nádobě, aby k němu nemohlo světlo.
Fotografovat jídlo je užitečné
10 vychytávek při mrazení potravin: mrazit se dají i potraviny, u nichž jste to nejspíš nepředpokládali