«Nejlepším způsobem očisty je přestat se trávit toxickými látkami a důvěřovat vlastnímu organismu», Andrew Weil.
10 způsobů očisty organismu:
1. Očista olejem
Olej má na organismus velmi příznivý vliv a napomáhá jeho očištění. Jeden z takto zaměřených výzkumů ukázal, že sezamový olej (přírodní potravinářský olej), konkrétně aktivní antioxidant sezamol, velmi prospívá ledvinám a játrům při léčení otrav olovem. Navíc nevykazuje žádné vedlejší účinky. Výzkumem
bylo také zjištěno, že sezamový olej zmírňuje zánětlivé procesy v těle a pomáhá organismu zbavit se nadbytků železa, olova, rtuti a jiných jedovatých kovů. Sezamový olej snižuje nekrotický faktor nádorů.
2. Boj s nepořádkem
Máme na mysli vyložené krámy nebo nesmyslně nahromaděné neúměrné množství něčeho, čeho máte v domě hromadu. Kde je konkrétně váš nepořádek? Ať je kdekoli – na stole, ve skříni, pod postelí, v obýváku nebo v autě, zbavte se ho. Zlikvidujte ho. Nepořádek obyčejně vzniká nahromaděním věcí – knih, lejster a papírů, hraček, obuvi, oblečení, potravin, starých památek – všechno to jsou věci, které jen zbytečně zabírají místo a lapají prach. Zabírají však více než jen místo v domě, věřte nevěřte, zabírají vám také místo v mozku.
3. Jezte brukvovitou zeleninu
Konzumace zelených plodin je výborným prostředkem k odstranění karcinogenních toxinů z organismu. Brukvovitá zelenina – například brokolice, zelí, kapusta, kedlubna nebo růžičková kapusta je bohatá na indol-3-karbinol. Tento fytoestrogen a antioxidant hraje významnou roli v prevenci a brzdění rozvoje některých typů rakoviny.
Přebytek chemických látek působících jako ženský pohlavní hormon estrogen se do organismu dostává prostřednictvím kosmetických výrobků, plastických hmot, zvířecích hormonů z konzumovaného masa a také některých pesticidů. Tyto tělu cizorodé chemické látky – tak zvané xenoestrogeny – napodobují svými biologickými účinky estrogen. Často způsobují dětské hormonální poruchy a mohou vyvolat rakovinu mléčné žlázy i jiné formy rakoviny. Indol-3-karbinol jejich aktivitu snižuje.
4. Očista bylinnými čaji
Čaje z ostropestřce mariánského nebo lopuchu(na játra), z pampelišky a artyčoku (pro odcházení žluče) byly k detoxikaci a očistě organismu používány po staletí. Ostropestřec mariánský je nejúčinnějším rostlinným prostředkem k očistě a léčbě všech onemocnění jater. Léčí však také žlučník a některé jiné choroby trávicího ústrojí. Lopuch větší je skvělým detoxikátorem jater i ledvin, reguluje krevní cukr, snižuje tlak a má řadu dalších vynikajících účinků. Ledviny a játra také skvěle pročistí dvoutýdenní kůra s každodenní konzumací šálku mladých listů pampelišky – smetánky lékařské. Výtažek z artyčoku zbavuje játra tuku a posiluje tak jejich výkon.
5. Očista trávicího systému
Základem očisty organismu je očištění střeva. Hlavní funkcí střeva je trávení potravy, vstřebávání energie a živin a odvádění odpadních látek. Na střevních sliznicích dochází ke zneškodňování choroboplodných mikroorganismů a jiných patogenních látek. Nachází se zde asi 80 procent imunitního systému. Střeva jsou základem imunity celého organismu. Očištění znamená především odstranění usazenin v tlustém střevě. Obnovuje se tak správná funkce střev a zvyšuje se efektivita živin přijatých v potravě.
K očistě střeva existuje výborná přírodní pomůcka – vláknina. Účinností a šetrností, s níž střevo čistí, připomíná jemný kartáč. Chcete-li střevo detoxikovat, zvyšte příjem vlákniny a naopak omezte cukr, červené maso, uzeniny, sůl i koření. Trvale byste měli vyřadit průmyslově zpracovávané potraviny. Vyhýbejte se alkoholu i cigaretám. Dostatečně pijte a hýbejte se. Můžete použít vhodné přírodní prostředky – ideální je lněné semínko.
6. Věnujte pozornost také svým duchovním potřebám
Člověk by neměl zanedbávat své náboženské nebo jiné duchovní potřeby. Ať už medituje, čte Bibli, modlí se, chodí na výstavy, kochá se na túrách krásami přírody nebo navštěvuje pravidelně koncerty, získává tím vyrovnanost a klid, zušlechťuje vlastní myšlení i pohled na svět.
Podobné činnosti byste měli věnovat alespoň 20-30 minut denně. Zkuste si je najít někdy ve večerních hodinách, kdy denní ruch utichne, povinnosti máte za sebou a můžete si dopřát třeba jen tiché rozjímání o samotě. Přečtěte si kus z pěkné knihy, poslechněte si oblíbenou skladbu, zklidněte se. Podobné zaměstnání je před ulehnutím přímo blahodárné.
7. Masáže
Masáže umožňují stimulaci energetických meridiánů těla, zlepšují krevní oběh a povzbuzují metabolismus. Je to skvělý způsob zlepšení přirozených procesů očisty lymfatického systému a organismu jako celku.
Klasická masáž podpoří metabolismus, výživu i oběh masírovaného svalstva, zlepšuje vstřebávání otoků, příznivě působí na svalový tonus. Lymfodrenáž nebo lymfomasáž je vhodná prakticky pro každého. Pomáhá rozproudit lymfu a detoxikovat tělo. Základem je uvolnění uzlin na krku, v podpaží a v tříslech.
Přínos masáží není jen očistě těla. Působí osvěžujícím způsobem také na vaši mysl a náladu.
8. Odpojte se a připojte jen je-li to potřeba
Je nesporným faktem, že neúměrná závislost na technologiích působí toxicky. Jen se zamyslete, kolik lidí každý den vidíte telefonovat ve veřejné dopravě, za volantem, při chůzi. Nejsou i vaše děti zvyklé obědvat s tabletem nebo smartphonem vedle talíře? Nemáte náhodou také kolegu schopného natolik se pohroužit do obsahu počítače nebo telefonní zprávy, že nevnímá, když na něj někdo promluví? A co nedočkavé připojení k sociálním sítím hned po návratu domů a hledání nových postů a lajků od přátel i neznámých?
Všechny tyto technologie mají v lidském životě bezpochyby veliký význam. Technologické úspěchy umožnily velký rozvoj medicíny, vzdělání, vědy obecně… Zároveň si ale musíme přiznat, že negativně ovlivňují mezilidské vztahy. Rodiny se rozpadají. Rodiče si vozí práci domů, děti visící hodiny na sociálních sítích neotevřou ani zábavnou knihu, natož učebnici. Technologie dokážou vytěsnit živou lidskou mysl. Upřímný rozhovor mezi čtyřma očima. Skutečnou lidskou blízkost. Přitom je však nikdy nemohou nahradit. Život chudne, je prázdný, povrchní a šedý. Buďte proto při jejich využívání krajně opatrní.
9. Cvičení a tekutiny
Pohyb pomáhá stimulovat činnost kardiovaskulárního systému. Umožňuje tím dalším tělesným orgánům zbavovat se škodlivin. Toxiny jsou často rozpuštěny v tukových buňkách. Ztráta tuku, které dosáhnete pohybem, vás tedy zároveň zbaví toxických látek. Zvolte fyzickou aktivitu přiměřenou svému věku a kondici a věnujte se jí pravidelně. Nezapomínejte přitom pít dostatečné množství čisté nesycené vody, stejně tak jako při každé fyzické práci. Tekutinu musíte tělu dodávat průběžně po celý den. Nepijte až když pocítíte žízeň – žízeň je už první známkou dehydratace.
10. Solné a bylinné koupele
Pokud nemáte možnost či příležitost využít přírodní minerální koupele, dopřejte si je v domácích podmínkách. Různých solí je na trhu dostatek a koupel ve vonné lázni nejen báječně uklidňuje, ale uvolňuje a povzbuzuje metabolismus.
Velmi vhodné jsou koupele bylinné. K posílení metabolismu je nejvhodnější koupel s ovesnou slámou. Asi 10 Dg ovesné slámy vařte půl hodiny ve 2 litrech vody. Procezený vývar přidejte do koupele. Voda ve vaně by měla mít 37-38 stupňů. Koupel by měla trvat asi čtvrt hodiny. Velmi teplá pára a vysoká vlhkost roztáhnou cévy, kůže se výrazně prokrví a vystupuje z ní velké množství potu. Spolu s ním z organismu odchází přebytek kyseliny mléčné.
S množstvím koupelí to nepřehánějte, vhodné jsou asi tak dvakrát týdně. Berte rovněž ohled na svůj aktuální zdravotní stav.
5 důvodů proč si odříci pozdní večeři
Očista organismu pro rychlou normalizaci váhy